میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
 
آمریکا ابعاد جدید سرکیسه کردن کشورهای عربی را رونمایی کرد
دست ترامپ در جیب سران عرب
دست ترامپ در جیب سران عرب
 

ترامپ در بخشی از سخنان خود ضمن حمایت از طرح مناطق امن در سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه، تاکید کرد: ما به سمتی حرکت می‌کنیم تا کشورهای عربی هزینه ایجاد این مناطق را تقبل کنند.
ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ' وارث ویرانه‌ای عظیم' بوده‌ام، تاکید کرد: کاخ سفید به آرامی اداره می‌شود.رئیس کاخ سفید تقویت مرزها، کاهش مالیات‌ها و ایجاد میلیون‌ها شغل را از برنامه‌های خود اعلام کرد و تاکید کرد: کارگران آمریکایی برنده خواهند بود.
وی با اشاره به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا( برگزیت) گفت: جنبش ما به سرعت به کل جهان تسری پیدا خواهد کرد.رسانه‌های امریکا نیز در گزارشی اعلام کردند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا، با حمله به رسانه‌های جمعی آن‌ها را بخشی از مشکلات کشورش خواند و وعده داد 'همچنان در برابر آنها بایستد'.او خطاب به هوادارانش که در فرودگاه شهر ملبورن فلوریدا گرد آمده بودند، گفت رسانه‌های آمریکا 'واقعیت را منعکس نمی‌کنند و دنبال مقاصد خود هستند'.
رئیس‌جمهوری آمریکا رسانه‌های کشورش را متهم به انتشار اخبار بدون منبع متهم کرد و افزود ، امروز به فلوریدا و میان هوادارانم آمده‌ام تا بدون دخالت رسانه‌ها با مردم سخن بگویم.رسانه‌های غربی گزارش دادند، آقای ترامپ در سخنرانی دیروزش که به گفته اکثر تحلیل‌گرانی که در رسانه‌های آمریکایی ظاهر شدند بسیار شبیه میتینگ‌های انتخاباتی او در سال گذشته بود، بار دیگر بر اکثر از شعارهای انتخاباتی‌اش تاکید کرد.
ترامپ با ذکر بخشی از اختیارات قانونی رئیس جمهوری آمریکا برای حاضران و انتقاد دوباره از متوقف کردن فرمان قبلی او در دادگاه‌های آمریکا، تاکید کرد که در یکی دو روز آینده فرمانی را صادر خواهد کرد که به گفته او برای حفظ امنیت مردم آمریکا، مانع از ورود افرادی خواهد شد که با مقاصد پلید به سوی آمریکا روانه می‌شوند.رئیس جمهوری جنجالی آمریکا که این روزها سخت درگیر مسائل مختلف و فشارهای داخلی و خارجی است، مدعی شد که کارها در کاخ‌سفید روان و با موفقیت کامل در جریان است.'
از درون سوریه خبر می‌رسد ارتش سوریه در ریف شرق حلب موفق شد چند روستای دیگر در شرق استان حلب را از داعش پس بگیرد و خطر این گروه تروریستی را از اطراف فرودگاه نظامی کویرس دور کنند.
ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در ریف شرقی حلب با عناصر داعش درگیر شده و شماری از آنان را از پای درآوردند و موفق شدند شعاع امنیت برای فرودگاه نظامی کویرس را افزایش بدهند.خبرگزاری «سانا» گزارش داد که نیروهای سوری در جریان این عملیات موفق شدند دهها کیلومتر از سنگرهایی را که پاکسازی کنند که داعش در این منطقه ایجاد کرده است.وبگاه خبری «آرا» وابسته به معارضان نیز گزارش داد که نیروهای سوری موفق شدند روستاهای « أبو جبار»، «بیجان» و «رسم الکبیر» واقع در راه اصلی شهر دیر حافر و پادگان‌های نظامی در فرودگاه نظامی «کویرس» و دانشکده هوایی را آزاد کنند.«عمر الجاسم» از فعالان میدانی حاضر در شرق حلب در این زمینه خبر داد که نیروهای مقاومت موفق شدند داعش را از اطراف فرودگاه کویرس دور کنند و تقریبا به حضور این گروه در این منطقه پایان دهد.ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در اوایل ماه جاری اعلام کرد که توانسته است ۳۲ شهرک و مزرعه را در ریف شمال شرق حلب از داعش پس گرفته است و مساحت این منطقه بالغ بر ۲۵۰ کیلومتر است. از سوی دیگر نخست وزیر ترکیه گفت کشورش مستقیما در عملیات آزادسازی «رقه» از دست داعش در سوریه شرکت نخواهد کرد.«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه اعلام کرد آنکارا مستقیما در عملیات آزادسازی شهر «رقه» - پایتخت خودخوانده داعش در سوریه – دخالت نخواهد داشت و فقط حمایت تاکتیکی به نیروهای حاضر در عملیات ارائه خواهد داد.ایلدیریم که اکنون در آلمان به‌سر می‌برد، در حاشیه «کنفرانس امنیتی مونیخ» به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده، نیروهای شهروندی، ارتش آزاد سوریه و دیگر شبه‌نظامیان در خطوط مقدم (نبرد رقه) حاضرند و ما (ترکیه) در پشت (جبهه) هستیم.»
به نوشته روزنامه «ینی شفق» وی در پاسخ به این سوال که احتمال شرکت نکردن آمریکا در عملیات رقه وجود دارد یا نه، تصریح کرد به هر صورت ایالات متحده برنامه‌ای برای عملیات دارد.وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام اینکه خاورمیانه با چالش‌های متعددی مواجه است از راهکار تشکیل ۲ دولت در فلسطین حمایت کرد.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ادامه سفرهای تبلیغاتی خود برای تشویق مردم این کشور به حضور در همه پرسی قانون اساسی جدید گفت: هفده کشور در جهان به جوانان حق می دهند تا در انتخابات پارلمانی نامزد شوند، چرا ما نباید یکی از آنها باشیم؟ ما به توانایی‌های جوانان اعتماد داریم. به جوانان اجازه خواهیم داد تا با حضور در پارلمان، در صحنه سیاسی ایفای نقش کنند. اردوغان افزود: اصلاحات قانون اساسی بر استقلال دستگاه قضایی تاکید می‌کند و به دوگانگی در آن پایان می‌دهد. اصلاحات جدید به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تا در حزبش باقی بماند.
در گذشته رئیس جمهور به شکل صوری از حزب خود استعفا می‌کرد. در اصلاحات جدید رئیس جمهور نمی‌تواند به صورت دائم در قدرت باقی بماند و مدت ریاست جمهوری به دو دوره محدود شده است. رئیس جمهور می‌تواند دعوت به برگزاری انتخابات زودهنگام کند، اما در این صورت خودش را هم برکنار کرده است و باید در انتخابات شرکت کند. در گذشته رئیس جمهور پاسخگو نبود، اما اصلاحات جدید او را در برابر پارلمان پاسخگو می‌کند و امکان محاکمه او به هر جرمی که مرتکب می‌شود، وجود دارد. سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه در کشور جدا از یکدیگر باقی خواهد ماند و بر اساس اصلاحات جدید، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در یک روز امکان پذیر است.
نظام در ترکیه تغییر نخواهد کرد و پارلمان آنطور که حزب جمهوریت خلق ادعا می‌کند، تعطیل نخواهد شد. ما می‌خواهیم به ملت اجازه دهیم تا حاکم خود را بدون واسطه انتخاب کند. اکنون نوبت مردم است تا اراده خود را در همه پرسی آینده نشان دهند.

کد مطلب: 98580
 
Share/Save/Bookmark