میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
فلسطین همچنان محور اصلی

فلسطین همچنان اصلی‌ترین کانون تحولات غرب آسیاست که هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد. در حالی شهرک سازی صهیونیست‌ها و البته تقلای آنها برای سلطه کامل بر فلسطین با قانون کشور یهود و یورش‌های مکرر به مسجدالاقصی ادامه دارد که سرکوب فلسطینی‌ها نیز در ابعاد گسترده‌ای صورت می‌گیرد چنانکه مناطق مختلف غزه و کرانه باختری طی هفته گذشته شاهد ۱۳۰ مورد درگیری میان فلسطینیان و نظامیان صهیونیست بود که به دنبال آن ۴ فلسطینی شهید و ۴ صهیونیست نیز زخمی شدند. نظامیان رژیم صهیونیستی دیروز با یورش به مناطق مختلف کرانه باختری تعدادی از فلسطینی‌ها را بدون توجیه اتهام بازداشت کردند. ناگفته نماند که وضعیت اسرای فلسطینی در بند صهیونیست‌ها نیز به شدت وخیم است بویژه اینکه صدها کودک در بند این رژیم در شرایط غیرانسانی به سر می‌بردند. این وضعیت در حالی بر فلسطین حاکم است دو رویکرد را در قبال آن مشاهده می‌کنیم. در یک سوی معامله مدعیان حقوق بشر دولتی هستند که از آن جمله آمریکا و کشورهای اروپایی هستند. آمریکا در حالی ادعای روند صلح با محوریت معمله قرن را سر می‌دهد که در عمل اقداماتش جز حمایت یک جانبه از صهیونیست‌ها رنگ و بوی دیگری ندارد.
سناتورهای آمریکایی لایحه‌ای را تصویب کردند که به موجب آن مسیر افزایش کمک نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی تا بیش از ۳.۸ میلیارد دلار هموار می‌شود. کمک نظامی آمریکا برابر با مبلغ ۲۳ هزار دلار کمک سالانه برای هر خانواده در سرزمین‌های اشغالی است.
در همین حال منابع خبری گزارش دادند که داماد ترامپ به دنبال پایان دادن به فعالیت آنروا یا همان سازمان‌ بین‌المللی امدادرسانی به فلسطینی‌هاست که هدفش افزایش تحریم‌ها و فشارها بر مردم غزه است. بسیاری بر این عقیده‌اند که آمریکا هر چه به زمان انتخابات میان دوره‌ای کنگره نزدیک‌تر می‌شود میزان حمایت‌هایش را از رژیم صهیونیستی افزایش می‌دهد تا شاید از حمایت لابی صهیونیستی برخوردار شود در حالی که در کنگره نیز وضعیت مشابهی را دموکرات‌ها به راه انداخته‌اند.
اما در باب مسئله فلسطین نکته قابل توجه نوع نگاه افکار عمومی جهان است. در حالی که در بسیاری از کشورها تحریم کالاهای صهیونیستی توسط مردم اجرا می‌شود حرکت‌های جهانی نیز برای شکست محاصره غزه صورت می‌گیرد چنانکه در حالی که نیروی دریایی اسرائیل روز جمعه دومین کشتی حامل فعالان مخالف محاصره غزه را هم متوقف و به بندر اسدود منتقل کرد، سومین کشتی در راستای همبستگی با مردم غزه دیروز سفر خود را از غزه آغاز می‌کند. این حرکت مردمی از یک‌سو نشانگر جایگاه جهانی فلسطین است و از سوی دیگر سرکوب این حرکت و سکوت مدعیان حقوق بشر غربی در قبال آن سندی دیگر بر واهی بودن این ادعاهای بشر دوستانه است.
اما نکته قابل توجه سکوت و بعضا حمایت برخی از سران عرب با اقدامات ضد فلسطینی صهیونیست‌ها و آمریکاست که با نام اجرای طرح معامله قرن در حال خیانت به فلسطین و جهان اسلام هستند که البته دامنه این خیانت را در رفتارهای آنها در برابر کشتار مردم یمن توسط ائتلاف سعودی- آمریکایی می‌توان مشاهده کرد که قربانی شدن میلیون‌ها نفر را درپی داشته است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 105501
 
Share/Save/Bookmark