میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۸
 
 
سرنوشت بهشت‌نشین تهران هفته آینده مشخص می‌شود

سرنوشت شهردار تهران هفته آینده مشخص می‌شود. اعضای شورا در حال رایزنی برای ماندگاری افشانی هستند ولی تاکنون به نتیجه نرسیده‌اند.
قانون منع به کار گیری بازنشستگان و حواشی آن طی ماه‌های اخیر بارها و بارها مورد بحث قرار گرفته است. دامنه حاشیه این قانون گریبان مدیریت شهری تهران را هم گرفت و چالشی شد برای اهالی شورای پنجم که به موجب آن شهر تهران باید در یک بازه زمانی کوتاه پنجمین شهردار(۳ شهردار و ۲ سرپرست) را به خود ببیند. "قانون منع بکارگیری بازنشستگان" پس از حرف و حدیث و کش و قوس‌های زیاد در نهایت به این جمله رسید که شهرداران بازنشسته از جمله شهردار تهران مشمول این قانون می‌شوند و تا ۲۴ آبان ماه باید از شهرداری تهران خداحافظی کند.
سیدفرید موسوی نماینده تهران در توئیتی نوشت: "اجرای بدون تنازل قانون،‌ ممیزه اصلاح‌طلبی است. هیچ مصلحتی بالاتر از قانون گرایی نیست. اصلاح‌طلبان باید در خط مقدم اجرای صحیح قوانین باشند و یادمان نرود مردم همواره نظاره گر عملکرد ما هستند."
وقتی وزارت کشور در پاسخ به استعلام محسن هاشمی تاکید کرد "شهردار تهران هم مشمول قانون بازنشستگان است" و آب پاکی را روی دست شورای شهر و شهردار تهران ریخت داریوش قنبری مشاور پارلمانی شهردار تهران اعلام کرد "افشانی شهردار تهران از قانون تمکین می‌کند و به دنبال دور زدن قانون نیست."
هاشمی خبر پاسخ مکتوب وزارت کشور به شورای شهر درخصوص اینکه شهردار تهران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شود و تا مهلت مقرر باید پست خود را ترک کند ارسال کرده است، را رد کرد و به فارس گفت: هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
اما الهام فخاری عضو دیگر شورای شهر گفت: محمدعلی افشانی بازنشسته است و باید تا ۲۴ آبان پست خود را ترک کند.
در کنار همه این اظهارنظرها،‌ قنبری مشاور پارلمانی شهردار تهران در بیان دیدگاه اعضای شورای شهر گفت: شورای شهر دیدگاه‌های خاص خود را دارد و معتقد است شورا یک مجلس محلی است، اختیار انتخاب شهردار با شوراست و در این زمینه هم قانون وجود دارد. با توجه به اینکه حداکثر سن برای انتخاب شهردار در قانون مطرح نشده حقوقدانان معتقدند که این قانون شامل شهردار تهران نمی‌شود.
وی این قانون را دارای ابهاماتی دانست که باید رفع شود و ادامه داد: با توجه به اینکه شهردار تهران در جلسات هیأت دولت حضور دارد و در این قانون اعضای کابینه مستثنی شده‌اند اگر این استثناء برای شهردار تهران در نظر گرفته شود محمدعلی افشانی در شهرداری می‌ماند.
محسن هاشمی گفت: یک هفته صبر می‌کنیم تا نتیجه و جواب وزارت کشور بیاید و اگر نیامد، وارد پروسه بعدی می‌شویم، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پروسه بعدی چیست؟ گفت: شما باید زرنگ باشید و بدانید که بعدا چه پروسه‌ای را خواهیم رفت.
عدم ثبات در مدیریت شهری تهران با انتخاب سومین شهردار آن هم با گذشت یکسال از استقرار شورای پنجم نمره منفی دیگری در کارنامه اصلاح‌طلبان است. قانون منع به کارگیری بازنشستگان قانونی راهگشا برای ورود نیروهای جوان و تازه نفس در رئوس مدیریتی کشور است اما هنوز در شهرداری تهران تعیین تکلیف نشده است. فارس

کد مطلب: 106500
 
Share/Save/Bookmark