میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
آنچه این روزها بر ساختار حاکم بر آمریکا می‌گذرد
بحران‌زده در داخل، ترد شده در خارج
بحران‌زده در داخل، ترد شده در خارج
 

ساختار حاکم بر آمریکا در حالی در میان بحران کرونا به دنبال حفظ نظام سرمایه‌داری است که در داخل با اعتراض‌های شدید داخلی و در بیرون با بی‌میلی کشورها برای همراهی با این کشور مواجه است.
دولتمردان آمریکا به ریاست جمهوری ترامپ در حالی برآنند تا همچنان آمریکا را قدرت برتر جهان معرفی کنند در داخل و بیرون هر روز بر بحران‌های آنها افزوده می شود که با شیوع کرونا ویروس این روند شدت گرفته است چنانکه در عرصه داخلی آمریکا، معترضان به ناتوانی دولت آمریکا در مقابله با ویروس کرونا، کیسه‌های نمادینی از اجساد قربانیان این بیماری را در مقابل هتل ترامپ در واشنگتن قرار دادند. معترضان به نحوه عملکرد دولت آمریکا در قبال شیوع ویروس کرونا، کیسه‌های نمادینی از اجساد قربانیان این بیماری را در مقابل «هتل ترامپ» در واشنگتن قرار دادند.در گزارشی که «خبرگزاری فرانسه» از این تجمع اعتراضی تهیه کرد، چندین کیسه جسد در مقابل هتل بین‌المللی ترامپ در پایتخت آمریکا به چشم می‌خورد.معترضان با سر دادن شعار و بوق‌های ممتد در برابر ساختمان این هتل که نام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با رنگ طلایی بر سردر آن نقش بسته است، به نحوه مدیریت بحران کرونا در این کشور انتقاد کردند.
در این میان رئیس‌جمهور آمریکا علی‌رغم آنکه کشورش از لحاظ شمار مبتلایان و تلفات ناشی از بیماری کووید-۱۹ در صدر کشورهای دنیا قرار گرفته مدعی شده دنیا به اقدامات واشنگتن برای مبارزه با این بیماری احترام می‌گذارد. برخی منابع اعلام کرده‌اند مقامات کاخ سفید در نظر دارند حضور رئیس جمهور آمریکا در نشست‌های خبری روزانه را به خاطر اظهارات اشتباهش، کاهش دهند. پایگاه «سی‌ان‌ان» در گزارشی با اشاره به کمبود تجهیزات پزشکی و کوتاهی در ارائه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در آسایشگاه‌های سالمندان در آمریکا نوشت، گزارش‌های اخیر از دولت آمریکا نشان می‌دهد که چگونه کمبود تجهیزات، کوتاهی در مراقبت‌های درمانی، نبود شفافیت در ارائه اطلاعات از سوی دولت و اقدامات پیشگیرانه ناکافی برای کنترل بیماری، باعث گسترش ویروس کرونا در آسایشگاه‌های سالمندان آمریکا شده است.
در عرصه بیرونی نیز آمریکا هر روز با انزوای بیشتری مواجه می‌شود چنانکه رهبران جهان در جلسه ای که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با اقدام هماهنگ برای مقابله با کرونا بدون حضور آمریکا به توافق رسیدند.تعدادی از رهبران کشورهای مختلف از جمله «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه و «کرل رامافوزا» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، در جلسه‌ای که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کردند توافق کردند تا بدون حضور آمریکا بر روی داروها و واکسن کرونا کار کرده و نتیجه را در اختیار تمام کشورهای جهان قرار دهند.
این تصمیم در پی اقداماتی که آمریکا علیه سازمان بهداشت جهانی و قطع کمک‌های خود به این سازمان انجام داده است، صورت می‌گیرد. در این میان میشل رئیس شورای اروپایی بحران کرونا را شوکی بزرگ برای شهروندان و کارآفرینان دانست و تأکید کرد که اروپا ابزار لازم برای تأثیر گذاری مناسب بر بحران مدیریت کرونا را ندارد.

کد مطلب: 113502
 
Share/Save/Bookmark