میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
 
 
آمریکا، فرانسه و انگلیس به جوسازی علیه مسکو ادامه می‌دهند
باخ‌خواهی با مرگ مشکوک یک جاسوس
باخ‌خواهی با مرگ مشکوک یک جاسوس
 

آمریکا، انگلیس و فرانسه که در تحولات سوریه در برابر روسیه با ناکامی مواجه شده‌اند سناریوی باج‌گیری از مسکو با بازگشایی پرونده قدیمی جاسوس روس تبار در انگلیس را در پیش گرفته‌اند.
نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند برای برخورد با رفتار خصمانه روسیه، همکاری مشترک داشته باشند. سخنگوی ترزا می نخست وزیر انگلیس گفت که وی در گفت‌وگو تلفنی با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه توافق کردند به طور مشترک با رفتار خصمانه روسیه برخورد کنند. سخنگوی دولت انگلیس گفت سران لندن و مسکو درباره الگوی گسترده رفتار خصومت‌آمیز روسیه بحث کرده و درباره اهمیت این مسئله که متحدان برای مقابله با این رفتار روسیه هماهنگ عمل کنند، تاکید کردند. طرفین توافق کردند که دولت‌های فرانسه و انگلیس باید همکاری نزدیک برای تحقیقات در این رابطه و همچنین پاسخ‌های آتی مسکو داشته باشند.
رئیس جمهور فرانسه حمله مشکوک به سرگئی اسکریپال در سالزبری انگلیس را محکوم کرد. خانم می روسیه را به نقش‌آفرینی در مسموم کردن اسکریپال متهم کرد. نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه مدعی شد اسکریپال و دخترش توسط یک عامل اعصاب، از نوعی که در روسیه تولید می‌شود مسموم شده‌اند. می همچنین به روسیه اولتیماتوم داد ظرف ۳۶ ساعت درباره نحوه تولید این گاز سمی در شهر سالزبری توضیحات لازم را به سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ارائه کند وگرنه لندن اقدام مسکو را «استفاده غیرقانونی از زور علیه پادشاهی متحده» قلمداد خواهد کرد. هفته گذشته این جاسوس دوجانبه به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر سالزبری انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند. اسکریپال و دخترش در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است.
سفارت روسیه در لندن اعلام کرد خبرنگاران این کشور، در پی راه افتادن هجمه ضد روسیه در رسانه‌های انگلیس با تهدیداتی مواجه شده‌اند. سفارت روسیه در لندن روز دوشنبه این موضوع را اعلام کرد و گفت این تهدیدها در پی ادعاها درباره نقش روسیه در تلاش برای قتل یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار در شهر «سالزبری» شدت گرفته است.
وزیر خارجه آمریکا ، روسیه را به نقش داشتن در مسمومیت یک جاسوس دوگانه و دخترش که هفته گذشته در لندن اتفاق افتاده بود، متهم کرد. «سرگئی اسکریپال» پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت.
در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI۶ در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرد. وزیر خارجه آمریکا گفت او نمی‌داند که آیا دولت روسیه از این حمله با سم مطلع بوده است یا خیر. تیلرسون، علی‌رغم این گفت که سم مورد استفاده، ممکن است از جایی غیر از روسیه آمده باشد. وی مدعی شد که این ماده برای آمریکا شناخته‌ شده است و خیلی شناخته شده نیست. تیلرسون گفت که درباره اینکه آمریکا چه پاسخی به اقدام روسیه خواهد داد، اظهار نظر نمی‌کند.
رئیس سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی استفاده از عامل شیمیایی در حمله هفته گذشته علیه جاسوس پیشین روس در انگلیس را محکوم کرد. «پیتر ویلسون» سفیر آمریکا در این سازمان با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: در نشست شورای اداری سازمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای که پشت درهای بسته برگزار شد، «احمد اوزومچو» مدیر کل این سازمان گفت که افرادی که در این اقدام دست داشته‌اند باید پاسخگو باشند. خبرگزاری اینترفکس روسیه در خبری فوری اعلام کرد که مسکو سفیر بریتانیا را فراخوانده است. موضع ضد روسی آمریکا در حالی مطرح می‌شود که دولت ترامپ در سانسور و جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات رکورد زد. خبرگزاری فارس: دولت ترامپ در سانسور و جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات رکورد زد
نتایج یک تحلیل نشان می‌دهد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا طی یک سال گذشته، بیش از هر مقطع زمانی دیگر در دهه گذشته در پاسخ به درخواست شهروندان و روزنامه‌نگاران این کشور برای دسترسی به اسناد دولت فدرال، این اسناد را سانسور کرده یا گفته که قادر به یافتن سند مورد نظر نیست.
این تحلیل را خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس برای یک بازه زمانی هشت ماهه از دوران ریاست‌جمهوری ترامپ انجام داده و برای آن به بررسی رفتار دولت او در برابر درخواست‌های ذیل «قانون آزادی اطلاعات» پرداخته است.
«قانون آزادی اطلاعات»، قانونی است که به موجب آن شهروندان و روزنامه‌نگاران این کشور می‌توانند خواستار دسترسی به اسناد و اطلاعاتی شوند پیشتر منتشر نشده‌اند و کنترل آنها در اختیار دولت فدرال است. این اسناد نباید محرمانه باشند و دسترسی به آنها نباید منع امنیتی داشته باشد. آسوشیتدپرس نوشته شمار افرادی که خواستار دسترسی به اسناد دولت فدرال شده‌اند اما دست خالی برگشته‌اند بیش از هر زمانی در دهه گذشته افزایش یافته است. دولت فدرال، به متقاضیان گفته که قادر به یافتن حتی یک صفحه از اسناد درخواستی نیست و یا اینکه انتشار آن اسناد، با قوانین آمریکا مغایرت دارند.
از میان مجموع ۸۲۳۲۲۲ مورد درخواست برای دسترسی به اسناد به موجب قانون آزادی اطلاعات در ۷۸ درصد موارد به متقاضیان اسناد سانسور شده تحویل شد و یا سندی تحویل نشد. دولت فدرال آمریکا همچنین سال گذشته مبلغ ۴۰.۶ میلیون دلار در دعوی‌های حقوقی برای دفاع از تصمیم‌هایش جهت جلوگیری از انتشار اسناد هزینه کرده که این رقم هم رکورد محسوب می‌شود. در این میان اعضای جمهوری‌خواه کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا بامداد دیروز سه‌شنبه اعلام کرد شواهدی از تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه پیدا نکرده است.
اعضای جمهوری‌خواه کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا بامداد سه‌شنبه با اعلام اینکه هیچ شواهدی از «تبانی، هماهنگی یا برنامه‌ریزی» میان دولت روسیه و ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ نیافته، تحقیقات خود درباره این پرونده را مختومه اعلام کرد.
«مایک کوناوی»، نماینده کنگره که رهبری تحقیقات کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان درخصوص پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا را بر عهده داشت بامداد دیروز اعلام کرد این کمیته گزارش خود که بیش از ۱۵۰ صفحه است را به خاتمه رسانده است. در بیانیه کمیته یاد شده آمده است: «ما هیچ شواهدی از تبانی، هماهنگی یا برنامه‌ریزی بین ستاد ترامپ و روس‌ها پیدا نکردیم.» کمیته مورد نظر همچنین اعلام کرد بر اساس تحقیقاتش که بیش از یک سال به طول انجامیده با ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه پیروزی ترامپ در انتخابات را ترجیح می‌داده مخالف است.
اعضای جمهوری‌خواه اکنون بایستی پیش‌نویس این گزارش را برای اقلیت دموکرات این کمیته ارسال کنند. در صورتی که نمایندگان دموکرات هم با گزارش موافقت کنند، گزارش مورد نظر برای بررسی و انتشار علنی تحویل جامعه اطلاعاتی می‌شود.

کد مطلب: 103701
 
Share/Save/Bookmark