میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
دوره گردی هوک برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
دوره گردی هوک برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
 

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و سفر هوک به منطقه خطاب به کشورهای منطقه و جهان گفت که فریب آمریکا را نخورند و افزود: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ایران هیچگاه برای کشورهای منطقه تهدید امنیتی نبوده و نیست.
برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در روزهای اخیر سفرهایی را به منطقه داشت و قرار است به چند کشور اروپایی نیز در این راستا سفر کند.
وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هوک هفته جاری برای دیدار با مقامات انگلیسی از جمله «بوریس جانسون» نخست‌وزیر این کشور، به لندن سفر می‌کند.
طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، هوک قرار است در این سفر از متحدان اروپایی واشنگتن بخواهد که به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی مثبت دهند.
در این بیانیه همچنین آمده است: هوک در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ جولای با سفر به تونس، قطر و کویت، درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت‌وگو کرد.
فرستاده ویژه آمریکا همچنین در نشستی خبری در کویت با تکرار اظهارات همیشگی خود همچنین گفت: «اعمال فشار را ادامه می‌دهیم تا تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود. هوک همچنین در گفت‌وگویی بر ادامه تلاش کشورش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و مقابله با آنچه کار نیابتی ایران علیه منافع آمریکا در منطقه خواند، تاکید کرده است. تحریم تسلیحاتی که در ۱۳ سال گذشته بر ایران اعمال شده است، در ماه اکتبر براساس مفاد توافق هسته‌ای منقضی می‌شود.
این تحریم‌ها بر اساس توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، در روز ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) به پایان می‌رسد
در حالی که آمریکا به عنوان تنها عضو خارج شده از برجام، تلاش دارد این تحریم‌ها را تمدید کند، چین و روسیه تاکید کردند که مخالف تمدید تحریم هستند.
مدتی پیش نیز مسئول اقدام در سفر به عربستان سعودی، امارات و بحرین با مقام‎های رژیم های غیر مردمی این کشورها دیدار و گفت وگو کرد تا بتواند آنها را علیه ایران در جلوگیری از لغو تحریم های تسلیحاتی با خود همصدا کنند، اما با این وجود سفر وی و دیدار با عادل الجبیر و برگزاری یک نشست خبری مشترک و اراجیفی که آن دو علیه ایران بر زبان راندند، نشان دهنده ضعف تلاش های سیاسی واشنگتن در همراه کردن افکار عمومی دنیا علیه ایران در موضوع تحریم های تسلیحاتی است.
به باور ناظران سیاسی؛ آمریکا برای رسیدن به هدف خود، به سراغ رژیم هایی رفته که توان اداره کشور خود را بدون حمایت‌های واشنگتن ندارند و اگر ذره‌ای از حمایت‌های کاخ سفید از روی آنها برداشته شود، سقوط خواهند کرد.
در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با خبرنگاران درباره اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اینکه تضمین می‌کنیم که تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر تمدید شود، گفت:‌ ما می‌دانستیم آمریکایی‌ها از هیچ تلاشی برای این مسئله فروگذار نخواهند کرد خبر داریم فشارهای زیادی را به کشورها در سطح شورای امنیت و هم در سطوح منطقه‌ای آوردند.به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت فشار آوردند.ما این را هم به آنها گفتیم و هم به دوستان خودمان و هم اعضای شورای امنیت گفتیم که این مسئله برای جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و آنها تحت فشار آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را از این حق قانونی و طبیعی که در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده محروم می‌کنند. قطعا با واکنش و حساسیت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد بود.
موسوی گفت: تا آنجایی که رایزنی کردیم و تماس‌هایی که جمهوری اسلامی با دوستان خود برقرار کرده، رسیدن به این هدف آمریکا را قدری بعید می‌دانیم و احتمال نمی‌دهیم کشورهای مختلف تن به خواسته قلدرمابانه و نامشروع آمریکایی‌ها بدهند.امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود و بدانند کار عبث و بیهوده‌ای انجام می‌دهند. جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خودش را در مقابل انجام خواهد داد تا به حق قانونی و طبیعی خود دست یابیم.
در همین خصوص محسن بهاروندمعاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره هدف فشارهای آمریکا به خصوص سفر برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل خطاب به کشورهای منطقه و جهان عنوان کرد: پیام ما به کشورهای منطقه و جهان این است که فریب آمریکا را نخورند.
وی با بیان اینکه آمریکا در چند ماه اخیر عمداً طوری تبلیغ و رفتار کرده که موضوع را در ذهن دیگران تغییر داده است، خاطرنشان کرد: موضوع، جلوگیری از رفع محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت نیست.
بهاروند خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ایران یک بازیگر منطقی است و هیچگاه برای کشورهای منطقه تهدید امنیتی نبوده و نیست.
معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هدف اصلی آمریکایی‌ها را از بین بردن برجام و ایجاد یک اغتشاش جدید در منطقه برشمرد و افزود: نتیجه این رفتار غیرعقلانی آمریکا بازنده شدن همه کشورهای منطقه و فراتر از آن است.

کد مطلب: 114709
 
Share/Save/Bookmark