میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
زارعی: عملیات «جولان» غافلگیری بزرگی برای رژیم صهیونیستی بود

کارشناس مسائل‌ بین‌الملل گفت: اتفاقی که در جولان سوریه افتاد از سه بعد اطلاعاتی، نظامی و سیاسی برای رژیم صهیونیستی شکست محسوب می‌شود.
به گزارش تسنیم، سعداللّه زارعی کارشناس مسائل سیاسی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، در سخنانی با اشاره به شرایط امروز منطقه اظهار داشت: این روز‌ها منطقه ما در معرض یک تحول مهم و راهبردی است. اتفاقی که روز گذشته در جولان سوریه رخ داد و شکست بسیار بزرگی که بر رژیم صهیونیستی وارد شد، نشانه‌های این تحول استراتژیک است.
وی با اشاره به نتایج انتخابات لبنان گفت: پیروزی بسیار بزرگ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حزب‌اللّه لبنان در انتخابات ۱۶ اردیبهشت ماه نیز تحولی مهم و استراتژیک و نشانه یک تغییر بزرگ و راهبردی در منطقه ما است.
این کارشناس مسائل سیاسی به اتفاقات رخ داده در منطقه جولان نیز اشاره کرد و گفت: آنچه که در جولان سوریه روی داد یک غافلگیری بزرگ اطلاعاتی و نظامی برای رژیم صهیونیستی بود؛ این عملیات از سه بعد اطلاعاتی، نظامی و سیاسی برای رژیم‌ صهیونیستی شکست محسوب می‌شود به طوریکه چنین مسئله‌ای در طول حیات ننگین این رژیم بی‌سابقه بود.
زارعی یادآور شد: مسئولان رژیم‌صهیونیستی طی یک ماه گذشته از احتمال وقوع عملیات نظامی از سوی نیرو‌های ایرانی در سوریه صحبت می‌کردند و وقوع این عملیات را حتمی می دانستند. مسئولان این رژیم برای اینکه این اتفاق نیفتد دست به اقدامات گسترده سیاسی زدند. نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه یعنی ۴ روز قبل در دیدار با پوتین از وی خواست با استفاده از روابطش با ایران مانع اقدام تلافی‌جویانه این کشور شود.
وی در همین راستا اضافه کرد: مسئولان این رژیم طی روزهای گذشته تماس‌های مختلفی با مقامات آمریکایی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی برقرار کردند. درخواست عاجزانه نتانیاهو در این تماس‌ها این بود که به ایران بگویید عملیاتی علیه ما انجام ندهد.
زارعی گفت: بر همین اساس وزیردفاع آمریکا در نامه‌ای که به مقامات ایرانی ارسال کرد خواستار خویشتن‌داری تهران شده بود. مقامات انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز برای اینکه عملیاتی علیه رژیم اشغال‌گر قدس صورت نگیرد، دست به اقداماتی زدند.
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به توان نیروهای مقاومت در منطقه تصریح کرد: نیرو‌های مقاومت در سوریه موقعیت‌هایی دارند که مسئولان رژیم صهیونیستی علیرغم حملات گسترده و مدام خود قادر به شناسایی این موقعیت‌ها و امکانات نیستند. از طرفی اینکه اسرائیلی‌ها از عملیات نظامی جبهه مقاومت که می‌خواهند اسم ایرانی روی آن بگذارند، می‌ترسند یک عجز است.
زارعی افزود: اسرائیلی‌ها سیستم‌های اطلاعاتی و تجهیزات قوی دارند، برای آنها هزینه کرده و روی این بخش از توان خود مانور می‌د‌هند. از زمان حمله به پایگاه T۴سیستم‌های نظامی و اطلاعاتی‌شان در آماده باش کامل بود و همه حرکات مقاومت را رصد می‌کردند. با این وجود وقتی موشک‌ها و کاتیوشاهای مقاومت به جولان شلیک شد، ظرف دو ساعت این منطقه زیر آتش شدید رزمندگان اسلام قرار گرفت و اسرائیلی‌ها نتوانستند کاری انجام دهند.
زارعی ادامه داد: در این عملیات مراکز اصلی جمع‌آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل اسرائیلی‌ها کاملا نابود شد و ده‌ها عضو موثر آ‌ن به هلاکت رسیدند. در واقع سیستم اطلاعاتی اسرائیل در برابر سیستم حفاظت اطلاعات جبهه مقاومت ناکام ماند.
وی با تاکید بر اینکه زمانی که این عملیات در حال برگزاری بود نتانیاهو و وزیرجنگش لیبرمن از طریق اروپایی‌ها به ما پیغام دادند "بس کنید، پیام دریافت شد، اطمینان می‌دهیم دیگر علیه شما دست به عملیات نظامی نزنیم"، اظهار داشت: وقتی این حمله صورت گرفت، اسرائیلی‌ها فکر کردند جنگ نهایی آغاز شده و قرار است طومار آنها در هم پیچیده شود. به همین دلیل به روس‌ها گفتند "مانع اقدام ایران" شوند. البته آنچه که این رژیم در روز پنج‌شنبه دید تنها یک واکنش محدود علیه جنایات اسرائیل بود.

کد مطلب: 104304
 
Share/Save/Bookmark