میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۸
 
 
حملات ائتلاف سعودی به یمن در آستانه مذاکرات صلح شدت گرفت
کشتار یمنی‌ها برای باج‌خواهی در سوئد
کشتار یمنی‌ها برای باج‌خواهی در سوئد
 

در حالی که هیأت یمن برای شرکت در مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل عازم سوئد شده، ائتلاف سعودی - اماراتی بر شدت حملات خود در جبهه‌های مختلف یمن به ویژه در ساحل غربی، افزوده است تا با این حربه به باج‌گیری از این مذاکرات بپردازد.
سعودی که در طول ۴ سال تجاوز همه جانبه به یمن نتوانسته به اهدافش دست یابد اکنون مذاکرات صلح در سوئد را موقعیتی برای پنهان سازی شکست‌هایش و البته باج‌خواهی از یمنی‌ها و جامعه جهانی می‌داند. مسئله‌ای که موجب شده تا سیاست کشتار گسترده در یمن را اجرا سازد در حالی که مقاومت یمنی‌ها این طراحی را با ناکامی همراه ساخته است. در سایه تداوم حملات ائتلاف سعودی و شبه‌نظامیان تحت فرمان آن در ساحل غربی یمن و استان «الحدیده»، دیروز یک زن در منطقه «الجبلیة» در شهرستان «التحتیا» جان باخت.
ائتلاف سعودی-اماراتی این روزها با تشدید حملات به غرب یمن تلاش می‌کند بندر الحدیده، مهمترین کانال کمک ‌رسانی به مردم یمن را اشغال کند تا در مذاکرات صلح آتی در یمن دست برتر را برای امتیازگیری داشته باشد؛ حملاتی که طی چهار ماه گذشته با مقاومت مردم یمن در جلوگیری از سقوط الحدیده به شکست انجامیده است. در حمله توپخانه‌ای ائتلاف متجاوز سعودی به این منطقه، یک زن کشته شد و سه شهروند یمنی زخمی شدند. از سوی دیگر، در حمله خمپاره‌ای شبه‌نظامیان همپیمان ائتلاف سعودی به شهر «الدریهمی»، یک دختر بچه کشته شد و چندین تن از اعضای خانواده‌اش و شهروندان یمنی زخمی شدند. متجاوزان با بیش از ۵۰ خمپاره، شهر الدریهمی را هدف قرار دادند و خسارات زیادی به منازل و دارایی‌های ساکنان این شهر وارد آوردند.این تشدید حملات در جبهه غربی یمن، همزمان با اعزام هیأت مذاکره‌کننده یمنی به سوئد برای از سرگیری مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل صورت می‌گیرد.
در سایه تشدید حملات ائتلاف سعودی در یمن، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی نیز، شب گذشته چندین عملیات نظامی در ساحل غربی انجام دادند و موجب کشته و زخمی شدن شماری از متجاوزان و شبه‌نظامیان همپیمان آنها شدند. توپخانه‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، تجمع نیروهای ائتلاف سعودی و شبه‌نظامیان همپیمان آن را در غرب الجبلیه در ساحل غربی هدف قرار دادند و با یک فروند موشک نیز یک خودروی حامل متجاوزان را هدف گرفتند که موجب کشته و زخمی شدن سرنشینان آن شد.
یگان ضد زرهی یمن نیز تجمع نیروهای متجاوز سعودی در «المتینه» و الجبلیة در ساحل غربی را هدف قرار داد و این عملیات نیز با موفقیت انجام شد. از سوی دیگر، در جبهه «نهم» واقع در ۴۰ کیلومتری شرق صنعاء؛ پایتخت یمن نیز، ده‌ها نیروی ائتلاف سعودی در پی انفجار چندین بمب کشته و زخمی شدند. در همین حال منابع خبری اعلام کردند هیأت صنعاء به همراه فرستاده ویژه سازمان ملل برای شرکت در دور جدید مذاکرات صلح یمن وارد استکهلم، پایتخت سوئد شد. دور جدید مذاکرات صلح یمن که در استکهلم برگزار خواهد شد، بر بازگشایی فرودگاه صنعاء، اجرای تبادل زندانیان و حصول توافق آتش‌بس در بندر الحدیده تمرکز خواهد داشت.

بازداشت نزدیکان بن سلمان
همزمان با نشست سوئد پرونده خاشقجی یا همان رسوایی خاندان سعودی ادامه دارد. دادستانی استانبول برای دو نفر از نزدیکان محمد بن سلمان در دیوان پادشاهی سعودی در ارتباط با قتل جمال خاشقچی قرار بازداشت صادر کرده است.دو مقام امنیتی ترکیه به رسانه‌ها گفته‌اند، دادستانی کل استانبول برای احمد عسیری و سعود الاقحطانی که از عوامل اصلی جوخه ترور جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه بودند قرار بازداشت صادر کرده است.
این دو نفر از چهره‌های نزدیک به محمد بن سلمان در دیوان پادشاهی عربستان سعودی محسوب می‌شوند و بنا به برخی گزارشها احتمالا برای در امان ماندن ولیعهد سعودی از تبعات قتل خاشقچی، قربانی خواهند شد.
از سوی دیگر حضور «جینا هاسپل» رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در جلسه غیرعلنی مجلس سنای این کشور و ارائه گزارشی درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ترکیه، انتقاد شدید یکی از سناتورها از دولت آمریکا را برانگیخت. بلومنتال در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «واکنش همکاران من به گزارش امروز سیا نشان می‌دهد که پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) و متیس (وزیر دفاع آمریکا) کنگره را گمراه کرده‌اند».

کد مطلب: 107078
 
Share/Save/Bookmark