میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۷
 
 
چشم‌های ترامپ به شرق

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا طی روزهای آتی سفری دوره‌ای را آغاز خواهد کرد که محور این سفر کشورهای کره‌جنوبی، چین، ژاپن، ویتنام و فیلیپین خواهد بود. این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که یک سوال اساسی مطرح است و آن اینکه هدف ترامپ از این سفر چیست و چرا راهی شرق آسیا می‌شود؟
نکته ابتدایی تحرکات ترامپ در قالب سیاست داخلی است ترامپ که تاکنون حتی نتوانسته کابینه خود را تکمیل و یا مصوبه‌ای در کنگره داشته باشد با حضور در مناطق بحران‌ساز برای آمریکا نظیر خاورمیانه و شبه جزیره کره سعی دارد تا چنان القا سازد که به دنبال تحقق وعده‌های انتخاباتی خود است تا بر چالشهای درونی خود سرپوش گذارد.
نکته دیگر در این سفر زنجیره اقدامی است که آمریکا برای شرق آسیا به سه محور کره شمالی، چین و کل منطقه طراحی کرده است. در یک سوی این معادله اقدامات آمریکا علیه
کره شمالی قرار دارد که ترامپ در ماه‌های اخیر تمام ظرفیت‌‌های آمریکا را برای تسلیم‌سازی آن به کار گرفته اما در عمل نتوانسته مانع از ایستادگی کره شمالی شود بگونه‌ای که بسیاری روند معادلات را برابر با رسوایی شکست آمریکایی می‌دانند. بر این اساس از اهداف سفر ترامپ به اصطلاح رایزنی‌ برای ایجاد ائتلاف منطقه‌ای برای تحریم و فشار بر کره شمالی خواهد بود. نکته دیگر رویکرد تقابلی با چین است. هر چند که آمریکا به دلیل مسائل اقتصادی و حتی مسئله کره شمالی نیازمند روابط مسالمت آمیز با چین است اما تلاش دارد تا از سیاست فشار برای همراه سازی چین با سیاست‌های خود بهره گیرد که ادعاهای آمریکا درباره دریای چین و نیز تحریک کشورهای منطقه علیه پکن و در نهایت اقدامات نظامی که آمریکا در اقیانوس آرام و آبراه‌های شرقی صورت می‌دهد در این چارچوب است.
نکته مهم دیگر در سفر ترامپ که در قالب سفر به ویتنام و فیلیپین صورت می‌گیرد تحرکات آمریکا برای توسعه حضور نظامی و البته نظامی‌گری در منطقه است. آمریکا تلاش دارد تا حوزه اقتصادی منطقه را به رویکردهای نظامی سوق دهد در حالی که همزمان سیاست تهدید امنیت ملی و محاصره چین را در دستور کار دارد. سفرهای گذشته ترامپ به غرب آسیا و اروپا نشان می‌دهد که از اهداف کلان وی ایفای نقش در قالب دلال اسلحه است که در سفر مذکور نیز احتمالا ابعاد دیگری از آن را به بهانه کره شمالی و نیز مقابله با توان نظامی چین اجرا خواهد کرد. با تمام این تفاسیر سفر ترامپ به منطقه با چالش‌های بسیاری از جمله عدم کوتاه آمدن کره شمالی در برابر تهدیدات آمریکا، تاکید پکن بر مقابله با بحران‌سازی آمریکا و البته همگرایی که میان چین و روسیه ایجاد شده و در نهایت نیز مخالفت افکار عمومی منطقه با سیاست‌های آمریکا چنانکه همزمان با سفر وی کره جنوبی شاهد تظاهرات ضد آمریکایی بوده است، مواجه است که تحقق اهداف سفر وی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده هر چند که در فضای رسانه‌ای تلاش دارند تا این سفر را سفری از پیش موفقیت‌آمیز معرفی و آن را در کارنامه مثبت ترامپ ثبت کنند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 101713
 
Share/Save/Bookmark