میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۳
 
 
معادلات شبه جزیره

شبه جزیره کره باردیگر به یکی از ارکان تحولات جهانی مبدل شده است که محور آن را مذاکرات میان کره شمالی و آمریکا تشکیل می‌دهد.
«مایک پامپئو»، وزیر خارجه بعد از دیدار با هیئت کره شمالی در یک نشست خبری گفت که پیشرفت‌های خوبی در مذاکره با این کشور صورت گرفته است. او همچنین گفت اختلافی بین آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در خصوص اهداف مذاکره با کره شمالی وجود ندارد. پامپئو اضافه کرد آمریکا نگرانی‌های این دو کشور را درک می‌کند.
در همین حال ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفت ممکن است برای رسیدن به توافق هسته‌ای با کره شمالی لازم باشد بیش از یک بار با رهبر این کشور ملاقات کند. در حالی که سران واشنگتن و پیونگ‌یانگ تلاش می‌کنند مجددا برای دیدار به توافق برسند، «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی نامه‌ای محرمانه برای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ارسال کرد.
نکته قابل توجه آن است که در حالی که در نیویورک مقام ارشد کره شمالی با وزیر خارجه آمریکا برای هموار کردن زمینه دیدار آتی سران دو کشور دیدار کرده، کیم جونگ اون در پیونگ یانگ و در دیدار با وزیر خارجه روسیه درباره حل موضوع خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره اظهارنظر کرد. کیم جونگ اون در دیدار با «سرگئی لاوروف» تاکید کرده که خواست و اراده کره شمالی درباره خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، «ثابت و پایدار است و تغییری در آن حادث نشده است». پیش از این نیز دیداری میان رهبر کره شمالی با مقامات چینی در پکن صورت گرفته بود.
مجموع این تحولات بیانگر چند نکته قابل توجه است. نخست نیاز آمریکا به مذاکره با کره شمالی است که سعی دارد این نیاز را در لوای اعمال فشارهای اقتصادی پنهان سازد. دوم عدم رویکرد کره شمالی به کنار نهادن توان هسته‌ای خود مگر در صورت پایان نظامی گری آمریکا و متحدانش در منطقه است چنانکه پنتاگون گفته از کره شمالی شاید بتوان یک فست فود فروشی گرفت نه خلع سلاح.
عملکردهای روسیه و چین نیز نشان می‌دهد که معادله صرفا میان آمریکا و کره شمالی نبوده بلکه بازیگران دیگری نیز در این میان تصمیم گیر هستند و آمریکا باید رضایت آنها را نیز جلب کند که شرایط دشواری را پیش روی آمریکا قرار می‌دهد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104611
 
Share/Save/Bookmark