میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
رضا برجی:
آثار استراتژیک در سینمای مستند جایی ندارد

عکـــــاس و مستندساز کشور همزمان با برگزاری جشنواره سینماحقیقت گفت: آثار استراتژیک در سینمای مستند جایی ندارند ما چند سالی است یا مرتباً با مستندهای مثلاً اجتماعی روبه‌رو هستیم که تنها هدف شان سیاه نمایی از وضعیت جامعه و کشور است و یا مستندهایی که با پارادوکس عجیب اوضاع کشور را گل و بلبل نشان می‌دهد! در این میان جای آثار ارزشی بسیار خالی است و مضامین مهمی همچون: تکفیری‌ها، داعشی‌ها، اقتصاد مقاومتی، برجام و... جایی در میان تولیدات ندارد.
رضا برجی افزود: مسئولان فرهنگی و سینمایی متأسفانه هیچ نگاه و توجهی به موضوعات ارزشی و استراتژیک ندارند؛ مدت‌ها است ما نه شاهد تولید آثار ارزشمند استراتژیک در سینمای مستند هستیم و نه هیچ تقدیر و قدردانی از پدیدآورندگان این آثار صورت می‌گیرد؛ مسئولان نه بودجه‌ای برای تولیدات ارزشمند اختصاص می‌دهند و نه هیچ نظارتی بر عملکرد اشتباه آن‌ها وجود دارد.
برجی سپس با بیان اینکه اگر احیاناً یکی دو فیلم در این حوزه تولید می‌شود تمام سرمایه آن توسط خود اشخاصی تأمین می‌شود که دغدغه این موضوعات را دارند اظهار داشت: این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در پنتاگون دفتری وجود دارد مخصوص هالیوود؛ در واقع همکاری بسیار نزدیک و قابل تأملی بین هالیوود و پنتاگون وجود دارد به نحوی که هر کاری را که پنتاگون می‌خواهد در دنیا انجام دهد قبل از آن هالیوود با تولید فیلم زمینه آن را فراهم آورده است اما در کشور ما چنین اندیشه و بینشی وجود ندارد و سیاست مسئولان ما بر پایه انفعال است و بس!؛ در واقع نگاه مسئولان فرهنگی و سیاسی کشور کلاً بدون استراتژی است.
کارگردان مستند «مادران صربرنیتسا» خاطرنشان کرد: این باعث تأسف است که بنده و امثال بنده برای سینمای مستند فیلم هایی را ساختیم که با نامهربانی و عدم استقبال از سوی آن‌ها مواجه شده، فیلم‌هایی که تماماً با استراتژی مشخص بوده‌اند و هدف‌های جدی داشته‌اند. این اتفاقات حال بنده را به شدت بد می‌کند و باعث می‌شود دیگر امیدم را نسبت به سینمای ایران به طور کلی از دست بدهم.
این سینماگر تصریح کرد: آقایان مدیر و مسئول نباید مسائل کلان کشور را با دیدگاه‌های شخصی بنگرند؛ آن‌ها موظف هستند از مستندسازان سیاسی و فرهنگی حمایت کنند؛ ما مستندسازانی هستیم که دیدگاه داریم، تحلیل دارم، با دغدغه مستند می‌سازیم؛ مگر ما چند مستندساز بحران در کشورمان داریم که اینطور با بی‌مهری آقایان روبه‌رو می‌شویم؟ نهایتاً تعداد ما به ۲۰ نفر می‌رسد اما همین تعداد اندک هم با کوته فکری و تنگ‌نظری برخی از مسئولان جایی برای حضور و فعالیت‌شان فراهم نیست.
وی در ادامه تأکید کرد: جشنواره سینماحقیقت باید جایگاهی برای عرضه و حضور آثار استراتژیک و ارزشمند باشد؛ این وظیفه یکایک مسئولان کشور و دولت است که از مدیران سینمای مستند مطالبه این را داشته باشند که به صورت جدی و دقیق حمایت ویژه از سینمای استراتژیک داشته باشند و آثاری در این رابطه تولید کنند؛ متأسفانه وضعیت به گونه‌ای است که آقایان مانع از فعالیت فیلمسازانی مانند بنده می‌شوند!
برجی در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: بی‌توجهی شدید به سینمای مستند باعث شده تا ما به طور کامل عرصه را به طرف مقابل واگذار کنیم و خودمان با بی‌تدبیری کامل دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری در این حوزه انجام ندهیم. سینمای مستند در اغلب کشورهای پیشرفته جهان و در میان رسانه‌های دنیا امروزه جایگاه اول را دارد. جایگاه این سینما در دنیای امروزه بسیار مهم است اما از آنجا که نگاه مسئولان ما به این نوع سینما از ابتدا خوب نبوده و به مستند و عکس و امثال آن از ابتدا توجهی نمی‌کردند ما امروزه بسیار از دنیا عقب افتاده‌ایم و فاصله مان با رسیدن به یک جایگاه متعالی و استاندارد بسیار زیاد شده است. سینماپرس

کد مطلب: 107131
 
Share/Save/Bookmark