میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
آژانس در برابر خواست ترامپ برای ۱۰ برابر شدن بمب‌های هسته‌ای آمریکا سکوت کرد
کوری خودخواسته آمانو
کوری خودخواسته آمانو
 

در اقدامی مغایر با امنیت جهانی و تمام مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه‌ای از مقامات نظامی این کشور خواسته تا کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا را تا ۱۰ برابر افزایش دهند.
طبق گزارشات منتشر شده دونالد ترامپ، خواستار توسعه زرادخانه‌های هسته‌ای این کشور به میزان ۱۰ برابر شده است، درخواستی که مقامات نظامی آمریکا را شوکه کرده است. در یکی از جلسات ماه جولای ترامپ با مقامات ارشد نظامی، وی پس از اطلاع از این موضوع که زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا در ۵۰ سال گذشته کاهش یافته خواستار توسعه عظیم توانمندی هسته‌ای این کشور شده است. مقامات به ان‌بی‌سی گفتند که از مشاهده واکنش ترامپ بسیار شگفت زده شده و از او سوال کرده‌اند آیا درکی از موضوع هسته‌ای دارد یا خیر. به گزارش همین شبکه مقامات نظامی گفته‌اند که رکس تیلرسون، وزیر خارجه ترامپ پس از این جلسه او را "احمق" خطاب کرده است.
مقامات حاضر در این جلسه اعلام کردند ترامپ به این مسئله اشاره کرد که آمریکا در دهه ۱۹۶۰ نزدیک به ۳۲ هزار کلاهک هسته‌ای داشته و اکنون وی خواستار افزایش کلاهک‌های این کشور به این مرز است. این درحالی است که درحال حاضر آمریکا ۴ هزار کلاهک هسته‌ای دارد.
البته مقامات نظامی در ادامه سعی داشتند به ترامپ توضیح دهند که چرا دستیابی به این میزان از کلاهک هسته‌ای منطقی نیست زیرا از یک‌سو باعث نقض توافقات بین‌المللی شده و همچنین به سود منافع آمریکا نیز نخواهد بود.
در این میان کاخ سفید طی یک بیانیه اعلام کرد که در نشست ترامپ با تیم امنیت ملی آمریکا راه‌های مقابله با تهاجم کره شمالی از جمله استفاده از سلاح‌های اتمی در صورت لزوم مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
در این بیانیه آمده است که ترامپ صبح روز سه شنبه با جیمز متیس وزیر دفاع و ژنرال ژوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا یک نشست برگزار کرده و در آن درباره راههای مقابله با تهاجم کره شمالی بحث و بررسی شده است.
لازم به ذکر است ارتش آمریکا ۲ بمب افکن استراتژیک B۱-B خود را برای مقابله با تهدید
کره شمالی در شبه جزیره کره مستقر کرد. به گفته فرماندهی مشترک آمریکا در کره جنوبی، این بمب افکنها سه‌شنبه شب به همراه جنگنده‌های ژاپنی و کره جنوبی بر فراز دریای شرق رزمایش شلیک موشک هوا به زمین انجام داده‌اند. «پاتریک اپلگیت» فرمانده نیروی هوایی آمریکا در بیانیه روز ۱۰ اکتبر فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام در این بیانیه گفت: «این نمایش واضح توانمندی ما برای انجام عملیات‌های یکپارچه با همپیمانان خود در هر زمان و هرمکان بوده است». این اولین بار است که بمب‌افکن‌های فراصوتی « US B-۱B» که از داکوتای جنوبی رزمایش خود را آغاز کرده‌اند، به طور همزمان طی شب، با جنگنده‌های کشورهای ژاپن و کره جنوبی در رزمایش آموزشی شرکت می‌کنند.
طبق اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، وزرای خارجه و دفاع پس از حضور در نشست تیم امنیت ملی این کشور، با دونالد ترامپ درباره
کره شمالی، ایران و ترکیه بحث و تبادل نظر کردند. «هیثرت نوئرت» در نشست خبری اعلام کرد که «رکس تیلرسون» در سلسله دیدارهایش در کاخ سفید با رئیس‌جمهور و اعضای تیم امنیت ملی آمریکا درباره کره شمالی، ایران و تنش‌های آمریکا با ترکیه تبادل نظر کرد.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در یک سخنرانی تاکید کرد که مسأله ایران یکی از موضوعات بین سازمانی در شورای امنیت ملی آمریکا است که نتیجه آن اواخر هفته اعلام خواهد شد. مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک واشنگتن نشستی با عنوان هفتادمین نشست شورای امنیت ملی آمریکا با حضور هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید و هنری کیسینجر دیپلمات برجسته پیشین این کشور برگزار کرد.
مک مستر در ابتدای صحبتهای خود تاکید کرد که بسیاری از مشکلات و مسائل مربوط به امنیت ملی آمریکا نیاز به قوانین جدید دارند. وی با اشاره به اینکه مقامات زیادی تحت آژانسهای مختلف در شورای امنیت ملی متمرکز شده‌اند گفت که در دولت ترامپ وظیفه شورای امنیت ملی بین سازمانهای مختلف تقسیم شده است.
آمریکا تنها در حوزه شرق آسیا به بحران‌سازی نمی‌پردازد چنانکه وزیر خارجه سوریه باز هم از عملکرد آمریکا در قبال برخورد با گروه تروریستی داعش انتقاد کرد. ولید معلم و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه سوریه و روسیه در شهر سوچی دیدار و گفت‌وگو کردند. پس از این دیدار معلم تأکید کرد که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه همه چیز را نابود می‌کند، به جز گروه تروریستی داعش.

کد مطلب: 101335
 
Share/Save/Bookmark