میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۶
 
 
چشم‌های بسته دهان باز

طی روزهای گذشته فیلمی از نحوه پاسخگوی وزیر بهداشت به یک بیمار در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن قاضی‌زاده‌ هاشمی به یک پیرمرد بیمار که از هزینه‌ها و نداری گله می‌کند با خنده پاسخ می‌دهد. وزیر بهداشت در جواب این بیمار که می‌گوید هزینه فیزیوتراپی را ندارد می‌گوید: «کاری ندارد خودتان انجام دهید، باید بمالید فقط.»
ریشه این صحبت‌های آقای وزیر را می‌توان در سخنرانی‌ دو هفته پیش وی نیز جست‌وجو کرد که در مراسمی در نیشابور گفته بود: «فعلا مدیریت همین و وضعیت همین است، شما مردم رای داده‌اید، رئیس‌جمهوری و مجلس انتخاب کردید و آنان نیز وزیر و مدیر انتخاب کردند، پس بی‌خود اعصاب، روح و روان همدیگر را آزار ندهیم، فعلاً همین هستیم!» البته قاضی‌زاده کلا به گفتن جملات قصار و ادبیات دور از شان عادت دارد سال گذشته نیز در جریان بازدید از شهرستان بدره در استان ایلام، ادبیات دور از شانی را به کار برد و در حضور تعدادی از مردم استان که نسبت به کمبود امکانات پزشکی و درمانی در شهرستان به وزیر بهداشت گلایه کردند، خطاب به فرماندار بدره که بر گلایه‌های مردم صحه گذاشته بود گفت که «خیلی غلط کردی‌...! اگر من بگذارم یک روز دیگر اینجا کار کنی.»
درپی همین صحبت‌ها، عبدالرحمان اهوازیان دبیر انجمن فیزیوتراپی استان تهران طی بیانیه‌ای نسب به نحوه پاسخگوی هاشمی به این بیمار واکنش نشان داد.
در این بیانیه آمده است: همانگونه که مستحضر هستید رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های مهم درمانی به شمار می‌آید که با توجه به تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن جوامع و رشد چشمگیر بیماری‌های اسکلتی عضلانی از یک‌سو و همچنین افزایش طول عمر و سالمندی جمعیت از سوی دیگر، نیاز و ضرورت حضور این خدمت در تمامی جوامع را بیش از پیش ضروری ساخته به نحوی که کارشناسان این رشته را جز ده شغل برتر در سال‌های آینده پیش‌بینی کرده‌اند. بی‌شک در کشور ما نیز همچون سایر کشورها جامعه فیزیوتراپی با سابقه‌ای بیش از ٥٠ سال و همچنین دپارتمان‌های مختلف آموزشی و حضور بیش از ٧٠٠٠ همکار فیزیوتراپیست در کشور بار مهمی از سلامت جامعه را به دوش کشیده‌اند که از خدمات ارزنده همکاران عزیزم باید به خدمت‌رسانی به جانبازان جنگ تحمیلی و همچنین با توجه به آمار بالای تصادفات جاده‌ای کمک به آسیب‌دیدگان این حوادث و خدمت به دردمندان این سرزمین اشاره کرد که با کمبود امکانات و سنگ‌اندازی‌هایی که جلوی رشد این رشته شده است باید به آن مدال افتخار داد.
متاسفانه در روزهای گذشته شاهد پخش کلیپی در فضای مجازی از شخص اول سیستم نظام سلامت کشور بوده‌ایم که خطاب به بیمار دردمندی که تقاضای کمک دارد با واژه‌ای نامناسب به این قشر خدوم و زحمتکش توهین می‌کنند و حال جای این سوال وجود دارد که آیا ایشان واقعا نمی‌دانند فیزیوتراپی چیست؟
اگر می‌دانند و اینگونه می‌گویند که باید تاسف خورد و اگر نمی‌دانند که به عنوان شخص اول سلامت کشور باز نیز فقط تاسف خورد. امروز ایشان باید پاسخگو باشند که در دوران حضورشان در این ٥ سال چه قدم سازنده‌ای درخصوص رشد رشته فیزیوتراپی برداشته‌اند و چه گره‌ای از مشکلات این رشته باز کرده‌اند! ما تنها شاهد آن بودیم که روز به روز به حجم زیاد مشکلات همکاران ما افزوده شده است که بر شمردن این مشکلات در حوصله این بحث نمی‌گنجد.
در پایان به عنوان عضو کوچکی از جامعه فیزیوتراپی کشور ضمن اعلام اعتراض و ناراحتی همکاران خدوم و زحمتکشم در سرتاسر کشور امیدوارم که ایشان به عنوان یک عضو دانشگاهی نسبت به این امر واکنش نشان داده و ضمن عذرخواهی از جامعه بزرگ فیزیوتراپی کشور نسبت به کاهش ناراحتی و ترمیم احساسات جریحه‌دار شده این عزیزان اقدام بورزند.

کد مطلب: 106123
 
Share/Save/Bookmark