میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
 
 
رژیم سعودی همچنان به جنایت و کشتار علیه مردم عربستان ادامه می‌دهد
تکرار غزه در عوامیه
تکرار غزه در عوامیه
 

تجاوز به استان «قطیف» و شهر «العوامیه» در حالی وارد هفتمین روز خود می‌شود که نظامیان سعودی علاوه بر اعمال خشونت‌، طرح عدم جمع آوری زباله‌ها و پسماندهای شهری را در این شهر کلید زده‌اند به رغم تمام این اقدامات مقاومت مردمی همچنان ادامه دارد.
روستای تاریخی و شیعه‌نشین«المسورة» شاهد تیراندازی‌های مستمر نظامیان سعودی بود و علاوه بر این روستا، مناطق «الدیرة»، «شکرالله» و منطقه «الجمیمة» نیز شاهد خشونت این نظامیان بود. گفته می‌شود که ۵ انفجار متوالی در شهرک العوامیه روی داد و یک خودرو در نزدیکی منزل خانواده «الجشی» که به دست نیروهای سعودی دستگیر شده، به آتش کشیده شد.
بالگردها و هواپیماهای سعودی همچنان در حال پرواز بر فراز العوامیه واقع در استان «القطیف» هستند و ورودی شمالی این شهر کاملا بسته شده و ایست بازرسی «صفوی» به یک پادگان نظامی تبدیل شده است. از سوی دیگر در نزدیکی زندان القطیف نیز، این نظامیان برای دانش‌آموزانی که در ایستگاه اتوبوس منتظر بودند تا برای شرکت در امتحانات پایان سال تحصیلی به مدرسه بروند، تیر هوایی شلیک کردند.
این نیروهای به همین اندازه نیز بسنده نکردند بلکه تمامی این دانش‌آموزان را ابتدا بازرسی بدنی کردند و مانع ورود اتوبوس‌ها به این ایستگاه شدند. مقامات سعودی همچنین با محاصره العوامیه و در انزوا نگه داشتن این منطقه، مانع ارتباطات ساکنان این شهر با روستاها و شهرهای مجاور شده‌اند و معیشت ساکنان این منطقه را با دشوار همراه کرده‌اند. همچنین طرح جدیدی مبنی بر عدم نظافت شهری در استان قطیف را اجرایی می‌کند تا خود شهروندان به تمیز کردن و جمع آوری زباله و پسماندهای این استان بپردازند این در حالی است که این امر خطرات جانی را برای ساکنان این استان دارد. یروهای امنیتی عربستان سعودی تاکنون طی چند نوبت به این روستای باستانی حمله کرده‌اند و منازل زیادی را تخریب کرده‌‌اند. گفته می‎شود مقامات عربستان سعودی به بهانه توسعه منطقه درصدد هستند تا خانه‎های روستای المسوره را تخریب کنند.
از سوی دیگر نیروهای واکنش سریع عربستان مدعی هستند این روستا باید برای مقابله با ناامنی و تروریسم به‌سرعت تخریب شود زیرا آن را الهام‌بخش مردم معترض می‌دانند. سازمان مردم‌نهاد اروپایی-سعودی حقوق بشر نیز با انتقاد از حمله نیروهای عربستان به این روستا، این اقدام را غیرقانونی می‌داند.
در همین حال دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء با یک جنس خواندن نوع مقاومت مردم العوامیه و غزه گفت: ماشین سرکوب آل‌سعود، خانه‌های مردم را ویران کرده و کودکان را به شهادت می‌رساند.
دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء در واکنش به سرکوب مردم مظلوم شهر "العوامیه" عربستان از سوی رژیم آل‌سعود، طی سخنانی خواستار اقدامی درخور برای جلوگیری از جنایات رخ داده در این کشور علیه شیعیان شد. حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» در این باره اظهار داشت: بر همه آزادگان جهان و متنفرین از ظلم و استکبار جهانی (که در رأس آن مثلث شرارت یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل قرار دارد) لازم است که موضعی شرافتمندانه در برابر اقدامات تروریستی رژیم سعودی در العوامیه اتخاذ کنند.
وی تاکید کرد: نباید اجازه داد خون‌ پاک مردم بی‌گناه این شهر شیعه نشین زیر قدم‌های مغرضانه این رژیم پایمال گردد. فرمانده ارشد حشد شعبی (سازمان بسیج مردمی) عراق با بیان اینکه "مقاومت مردم العوامیه در برابر رژیم وهابی سعودی همانند مقاومت مردم غزه و جنوب لبنان در برابر رژیم صهیونیستی است"، افزود: ماشین سرکوب آل‌سعود خانه‌های مردم را ویران کرده، کودکان را به شهادت رسانده و ترس و خرابی را در این شهر گسترانده است. شیخ اکرم الکعبی در پایان با انتقاد از سکوت جوامع جهانی نسبت به این ظلم روا شده در حق شیعیان عربستان، تصریح کرد: این جنایات در سایه بی‌تفاوتی و سکوت سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری صورت گرفته است. مردم بحرین در محکومیت جنایات سعودی علیه اهالی شیعه نشین «العوامیه» واقع در شرق عربستان، تظاهرات و خیابان‌های شهر را با آتش زدن چرخ‎های لاستیک و سوزندان بنزین مسدود کردند.
معترضان بحرینی یکشنبه شب در اعتراض به جنایت آل‌سعود علیه اهالی منطقه «العوامیه» واقع در شرق عربستان و برای همبستگی با ساکنان شیعه‎نشین آن در مناطق مختلف کشورشان از جمله «المصلی» و «حدحفص» به خیابان‌ها آمدند.
منابع بحرینی گزارش دادند که بحرینی‎ها در خیابان‎های شهر، با ریختن بنزین و سوزاندن چرخ لاستیک‌ها، خط آتش ایجاد کردند. بحرینی‎های ساکن منطقه البلاد القدیم نیز در اعتراض به ادامه جنایات عربستان مناطق شیعه نشین در قطیف و العوامیه تظاهرات و با سر دادن شعارهایی جنایات آل‌سعودی و اقدامات سرکوبگرانه آنها را محکوم کردند. جمعی از علمای القطیف در شرق عربستان که شیعه‌نشین است با صدور بیانیه‌ای عملیات‌های نیروهای امنیتی عربستان به شهر العوامیه را محکوم کرده و به خانواده‌های شهدای اخیر تسلیت گفتند. در بیانیه منتشر شده از سوی جمعی از علمای القطیف آمده است: ما و تمامی غیرتمندان امت اولیای دم، حامی حق و خواستار اخذ انتقام هستیم و هیچ کسی حق ندارد که عقب‌نشینی کرده و سازش کند و یا منفعل باشد،‌ اگر کسی اینگونه عمل کرد، با ما نیست، این اندوه مختص منطقه بنی عوام (العوامیه) نبوده بلکه کل مناطق کشور را در بر گرفته است، آنچه غیرتمندان را اندوهگین کرده،‌ هتک حرمت خون انسان‌های بیگناه توسط مفسدان،‌ تحریف واقعیات، سوء استفاده از رسانه‌ها برای تبرئه جانیان و تروریست جلوه دادن مظلومان است اما این مساله هرگز ادامه نخواهد یافت و دولت حامی یهود نابود خواهد شد.‌ در پایان این بیانیه نیز آنان به مراجع عالی قدر، مسلمانان و ساکنان القطیف به ویژه مردم منطقه بنی عوام تسلیت گفته و بر ادامه مبارزات خود تاکید کردند.
کشورهای غربی مدعی حقوق بشر تاکنون در برابر این جنایات سعودی سکوت کرده و حتی به حمایت از این رژیم پرداخته‌اند. آنها برای منافع اقتصادی خود این جنایات را نادیده می‌گیرند.

کد مطلب: 99292
 
Share/Save/Bookmark