میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۴
 
 
سازمان‌های امدادرسان درباره پیامدهای ادامه محاصره یمنی‌ها هشدار دادند
کارشکنی سعودی در بازگشایی قفل بحران انسانی یمن
کارشکنی سعودی در بازگشایی قفل بحران انسانی یمن
 

جنایت سعودی در یمن همچنان ادامه دارد و هر روز هزاران قربانی می‌گیرد چنانکه یک مسئول برجسته در زمینه امدادرسانی اعلام کرد محاصره‌ ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی علیه یمن بر خلاف ادعای سعودی همچنان ادامه دارد. ینس لارکه سخنگوی رسمی دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد گفت: «تا الان هیچ حرکتی را شاهد نبوده ایم.»یان ایگلند مسئول سابق امدادرسان در سازمان ملل متحد که درحال حاضر شورای نروژی آوارگان را رهبری می‌کند درباره این محاصره گفت: این محاصره «غیرقانونی و مجازات گروهی» غیرنظامیان است و حدود هفت میلیون نفر از آن‌ها را در آستانه قحطی قرار داده است. آژانس‌های بزرگ امدادرسان با وجود اینکه ائتلاف سعودی اعلام کرده است اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه را خواهد داد هنوز نمی‌توانند کمک‌ها را وارد کنند.
این ائتلاف مورد حمایت آمریکا چهارشنبه پس از گذشت دو هفته از محاصره این کشور اعلام کرد اجازه خواهد داد کمک‌ها از طریق بندر الحدیده وارد شود و هواپیما‌های سازمان ملل متحد در فرودگاه صنعا فرود بیاید. سازمان ملل متحد اعلام کرده بود از ورود ۲۹ کشتی حامل ۳۰۰ هزار تن مواد غذایی و ۱۹۲ تن سوخت به یمن جلوگیری شده است و کشتی‌های سازمان ملل متحد که تجهیزات بهداشتی و درمانی و مواد غذایی از جمله ۲۵ هزار تن گندم حمل می‌کنند منتظر پهلو گرفتن در الحدیده هستند.
ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی از ششم نوامبر همه راه‌های هوایی، زمینی و دریایی یمن را به بهانه جلوگیری از انتقال تسلیحات بسته است. بر اساس اعلام سازمان ملل متحد ­منازعه یمن بیش از هشت هزار و ۶۵۰ کشته و بیش از ۵۸ هزار زخمی برجا گذاشته است. این جنگ، فروپاشی نظام بهداشتی و توقف فعالیت صد‌ها مدرسه و همچنین شیوع وبا و وقوع بحران غذایی گسترده را به دنبال داشته است. سازمان ملل متحد و سازمان‌های کمک‌های بین‌المللی همواره از ائتلاف سعودی به علت مانع‌تراشی در رساندن کمک‌ها به ویژه به شمال یمن که در کنترل حوثی‌ها است انتقاد می‌کنند. روسای سه آژانس بشردوستانه سازمان ملل متحد هفته گذشته درخواست جدیدی را از ائتلاف سعودی برای لغو محاصره اعمال شده علیه یمن مطرح کردند و افزودند «هزاران نفر از قربانیان بیگناه که نمی‌توان شمار آن را مشخص کرد و بسیاری از آن‌ها کودک خواهند بود در صورتی که کمک‌ها به این کشور نرسد خواهند مرد.» دیوید بیزلی، آنتونی لیک و تدروس آدهانوم گیبرسوس روسای برنامه جهانی غذا، صندوق کودکان ملل سازمان ملل متحد (یونیسف) و سازمان جهانی بهداشت در بیانیه مشترک خود اعلام کردند هفت میلیون یمنی عملا در معرض قحطی قرار دارند و اگر همه بنادر باز نشود این تعداد شاید به سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برسد. ایگلند افزود: «حتی اگر اجازه ورود پرواز‌ها و محموله‌های بشردوستانه را الان بدهند این مشکل حل نخواهد شد و این کشور به واردات ۹۰ درصد کالا‌ها، سوخت و مواد غذایی نیاز دارد که تاکنون به صورت تجاری دریافت نکرده است.» در این میان در ادامه حمایت انگلیس از جنایات سعودی وزیر خارجه انگلیس که کشورش در چند سال گذشته، به کمک‌های تسلیحاتی از ریاض در حملات به یمنی‌ها ادامه داده، حالا از صحبت با ولیعهد سعودی درباره «وضعیت ناگوار انسانی در یمن» خبر داده است.
خبر دیگر از یمن آنکه علمای یمن طی کنفرانس در صنعاء، بیانیه وزرای خارجه اتحادیه عرب علیه مقاومت و هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.
در این میان در ادامه اقدامات علیه یمن، اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ائتلاف نظامی عربستان به سرپرستی محمد بن سلمان در ریاض برگزار می‌شود. اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ائتلاف نظامی عربستان به سرپرستی «محمد بن سلمان» در ریاض برگزار می‌شود که پاکستان نیز در این اجلاس شرکت خواهد کرد. در همین حال جنگنده‌های سعودی ۲۷ بار استانهای مختلف یمن از جمله «البیضاء» و «الحدیدة» را بمباران کردند. عربستان رسما ژنرال پاکستانی «راحیل شریف» را به عنوان فرمانده ائتلاف سعودی موسوم به ائتلاف «اسلامی و نظامی مبارزه با تروریسم» معرفی کرد. چند روز پیش از آغاز نخستین نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریسم موسوم به «ائتلاف اسلامی» با حضور «محمد بن سلمان» ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان، ریاض اعلام کرد که «راحل شریف» ژنرال پاکستانی را فرمانده و رئیس این ائتلاف تعیین کرده است. در این میان بنا به گزارش برخی منابع آگاه، عربستان با خرید حدود ۷ میلیارد دلار مهمات از شرکت‌های آمریکایی موافقت کرده است.
منابع اعلام کردند که شرکت دفاعی «ریتون» و «بوئینگ»، شرکت‌های منتخبی هستند که عربستان قصد خریداری سلاح از آنها را دارد و این توافق بخشی از توافق تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری است که با دیدار ماه مه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از عربستان سعودی مصادف شد.

کد مطلب: 101967
 
Share/Save/Bookmark