میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
 
 
شانزه‌لیزه بار دیگر فضای امنیتی را بر پاریس حاکم ساخت
انتخابات فرانسه زیر سایه وحشت
انتخابات فرانسه زیر سایه وحشت
 

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در حالی فردا برگزار می‌شود که فضایی از رعب و وحشت بر این کشور حاکم است چنانکه گروه تروریستی داعش با انتشار بیانیه‌ای در بازوی رسانه‌ای خود یعنی خبرگزاری اعماق، مسئولیت حمله پنج‌شنبه شب پاریس را برعهده گرفت.
داعش گفته که «ابویوسف البلژیکی» عامل این حمله و از اعضای داعش بوده است. منابع فرانسوی اما می‌گویند نام اصلی این فرد «کریم شُرفی» است که در سال ۲۰۰۱ هم سابقه تیراندازی به سمت افسران پلیس را داشته است.پیش از این مقامات فرانسوی هم از بلژیکی بودن عامل حمله و تحت‌نظر بودنش به دلیل گرایشات افراط‌گرایانه خبر داده بودند. در حمله پنج‌شنبه شب شانزه‌لیزه، یک پلیس کشته و یک پلیس دیگر مجروح شد.عامل داعش که خود هم در تیراندازی متقابل با نیروهای پلیس کشته شد، پس از پیاده شدن از یک خودروی سواری، مأموران پلیس را که در ورودی یکی از ایستگاه‌های مترو ایستاده بودند، با یک قبضه کلاشینکف به رگبار بست.
رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید حمله به پلیس در شانزه‌لیزه مشخصات یک اقدام تروریستی را دارد و نیروهای امنیتی باید با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست ‌جمهوری، هوشیار باشند. اولاند گفت که شواهد موجود از «تروریستی» بودن حمله شانزه‌لیزه حکایت می‌کند و به نیروهای امنیتی تأکید کرد که تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش‌رو به کار ببندند.
نخست‎وزیر فرانسه اعلام کرد که تروریسم تاثیری روی روند انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور ندارد. «برنارد کازنو» نخست‌وزیر فرانسه دیروز طی سخنانی درپی حادثه تیراندازی روز پنجشنبه در این کشور تاکید کرد که تروریسم هیچ‌گونه تاثیری در روند انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور نخواهد داشت. نخست‌وزیر فرانسه تاکید کرد که ۵۰ هزار نیروی امنیتی دیگر برای تامین امنیت انتخابات در سراسر کشور مستقر می‎شوند. خبر دیگر آنکه دومین مظنون حادثه تروریستی و تیراندازی شب جمعه در خیابان شانزه لیزه پاریس خود را تسلیم پلیس بلژیک کرد.
دور نخست انتخابات بیست و پنجمین رئیس‌جمهوری فرانسه و به عبارتی هفتمین رئیس‌جمهوری پنجم فرانسه با حضور ۱۱ نامزد برگزیده احزاب و جنبش‌های مستقل شامل ۹ مرد و ۲ زن در تاریخ ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) و دور دوم آن هفت می‌(۱۷ اردیبهشت) با حضور دو منتخب دور نخست برگزار می‌شود.
گام به گام با انتخابات فرانسه رئیس‌جمهوری فرانسه برای پنج سال با رای مستقیم مردم در یک سیستم دو مرحله‌ای انتخاب می‌شود که در آن فرد پیروز باید اکثریت مطلق آراء را در یک یا دو دور به دست آورد.
براساس گزارش‌ها، ۴۵ میلیون و ۶۷۰ هزار فرانسوی در این کشور و مناطق تحت حاکمیت فرانسه، ثبت‌نام کرده‌اند. داشتن ملیت فرانسوی، داشتن حق مدنی و سیاسی، ثبت‌نام در لیست‌های انتخاباتی و داشتن ۱۸ سال سن ضروری است. هیچ نتیجه‌ای جزئی یا نهایی به جز در مورد رای ممتنع، نباید پیش از بسته شدن آخرین ایستگاه رای‌گیری در ساعت ۲۰ افشا شود. تخلف از این قانون مجازات جریمه ۷۵ هزار یورویی را به دنبال دارد.
در این میان نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در کنفرانس خبری در پاریس خواستار اخراج همه مهاجران از فرانسه شد. "دیوید راچلین" مدیر ستاد انتخاباتی "مارین لوپن" نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که لوپن معتقد است پاریس باید روابط دیپلماتیک و اقتصادی با عربستان سعودی و قطر را به دلیل حمایت مالی و فکری این دو کشور از افراطی‌ها محدود کند. نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که امانوئل ماکرون نامزد مستقل و میانه‌رو همچنان پیشتاز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواهد بود. نظرسنجی مؤسسه ایلابه نشان می‌دهد در حالی که دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است یکشنبه برگزار شود، مارین لوپن اختلاف بیشتری را با ماکرون پیدا کرده و نامزد مستقل و میانه‌رو شانس بالایی را برای پیروزی دارد.
فیون نامزد محافظه‌کار انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواستار متوقف شدن رقابت‌های انتخاباتی پس از تیراندازی مرگبار در شهر پاریس شده است. فرانسوا فیون نامزد محافظه‌کار ریاست جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: رقابت‌های انتخاباتی باید پس از تیراندازی پاریس متوقف شود.
از سوی دیگر رئیس صندوق بین‌المللی پول در مصاحبه‌ای با شبکه خبری CNBS در واشنگتن گفت: پیروزی مارین لوپن، کاندیدای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می‌تواند باعث بروز ناآرامی‌ها و بی‌نظمی‌های گسترده و به وجود آمدن خطر آشفتگی شود.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به حمله تروریستی شب جمعه در پاریس در حساب توئیتری خود نوشت؛ «یک حمله تروریستى دیگر در پاریس. مردم فرانسه دیگر از این وضعیت خسته شده‌اند. [این حادثه] اثر بسیار زیادى بر انتخابات ریاست جمهورى خواهد داشت.

کد مطلب: 99022
 
Share/Save/Bookmark