میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۰
 
 
کاخ سفید از عقب‌نشینی در مرز شمالی سوریه و عدم حمایت از کردها خبر داد
سناریوی آمریکایی تجزیه شامات با نقاب ترکیه
سناریوی آمریکایی تجزیه شامات با نقاب ترکیه
 

 آمریکا همچنان بر آتش بحران در غرب آسیا می دهد چنانکه در حالیکه ترکیه در خصوص احتمال عملیات نظامی قریب‌الوقوع در شمال سوریه خبر داده است، کاخ سفید اعلام کرد آمریکا در این عملیات مشارکت نخواهد کرد و برخی پایگاهش را تخلیه و از عدم حمایت از کردها در برابر آنکارا گفته است که خود چراغ سبزی برای عملیات ترکیه قلمداد می‌شود.
آمریکا در حالی ادعا دارد که به دنبال هزینه کرد در امنیت غرب آسیا نیست که در عمل همچنان مداخلات بحران ساز خود را ادامه می‌دهد و با تحریک و گرفتار سازی کشورهای منطقه سعی در اجرای این طرح دارد که نمود آن را در قبال ترکیه علیه سوریه می توان مشاهده کرد. آمریکا سعی دارد ترکیه را وارد جنگی سازد که به یک باتلاق شباهت دارد در حالی که در ظاهر ادعای عدم دخالت سر می‌دهد. در پی انتشار اخباری از استقرار تجهیزات نظامی و نظامیان ترکیه در مرز شمالی سوریه، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن نه از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه حمایت می‌کند و نه در آن مشارکت یا مداخله می‌کند.به دنبال اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر احتمال حمله قریب‌الوقوع به کردهای سوریه، تصاویری از استقرار تجهیزات نظامی و نیروهای این کشور در مرز سوریه منتشر شد.بعد از آن نیز اردوغان طی تماس تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره یجاد «منطقه امن» در شمال سوریه گفت‌وگو کرد کاخ سفید بعد از گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا نه از عملیات (نظامی ترکیه در شمال سوریه) حمایت می‌کند و نه در آن مشارکت می‌کند و نیروهای آمریکا، «خلیفه» منطقه‌ای داعش را شکست داده‌اند و دیگر در این منطقه نخواهند بود».
مقصود آمریکا از «این منطقه» نوار شمالی سوریه است که ترکیه قصد دارد علیه عناصر کُرد عملیات نظامی انجام دهد. این بیانیه در پایان ادامه می‌دهد: «هم‌اکنون، ترکیه مسئول تمامی جنجگویان داعش در منطقه‌ است که در دو سال گذشته در پی شکست «خلافت» منطقه‌ای در مقابل آمریکا، بازداشت شده‌اند».
طبق این گزارش، در بیانیه‌ کاخ سفید هیچ‌ اشاره‌ای به سرنوشت کردهای سوریه که از همپیمانان نزدیک آمریکا در سوریه به حساب می‌آیند، نشده است. در بیانیه نیروهای کرد دموکراتیک سوریه آمده است: «نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکردند و نیروهای خود را از مناطق مرزی با ترکیه خارج کردند».
دمشق به طور مداوم از تمامی تلاش‌های مشترک ترکیه و آمریکا و همچنین اقدامات یکجانبه در خاک سوریه بعنوان نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه انتقاد کرده است. یک مقام ارشد سازمان ملل اعلام کرد که در هر گونه عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه، باید از غیرنظامیان محافظت شود. پس از آن‌که سازمان ملل خواستار محافظت از غیرنظامیان در عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال سوریه شد، اتحادیه اروپا نیز هشدار داد راهکارهای نظامی به راه‌حل پایدار منتج نمی‌شود. در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص خروج نظامیان این کشور از سوریه تصریح کرد که زمان آن رسیده که آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مسخره در منطقه غرب آسیا رها شود.ما ۷۰۰۰ مایل (با سوریه) فاصله داریم و اگر آنها هرکجا در نزدیکی ما پیدا شوند، آنها را نابود می‌کنیم. بعد از انتشار بیانیه کاخ سفید درباره گفت‌و‌گوی سران آمریکا و ترکیه، رجب طیب اردوغان گفت ارتش ترکیه هر لحظه ممکن است عملیات در شمال سوریه را آغاز کند. در این میان سخنگوی کرملین در بیانیه‌ای در واکنش به تصمیم ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه تصریح کرد که آنکارا باید تحت هر شرایطی به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد.

کد مطلب: 111119
 
Share/Save/Bookmark