میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۴
 
 
روحانی:
بعضی می‌خواهند تحریم را نبینند
بعضی می‌خواهند تحریم را نبینند
 

رئیس‌جمهور گفت: تا روزی که صندوق و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی با همین قدرت می‌ماند و البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند و همان‌طور که این سال‌ها ما را اذیت کرده‌اند ولی نمی‌توانند این حکومت را از مردم بگیرند.
حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت طی سخنانی ولادت امام هادی(ع) را تبریک گفت و با اشاره به عید سعید غدیر افزود: هم‌چنین عید غدیر را پیشِ‌رو داریم که از اعیاد بزرگ ما است و عیدالله الاعظم و عیدالله الاکبر، عید ولایت، عید حکومت، عید سیاست و عید مردم‌سالاری است که پیامبر(ص) موضوع حکومت را در جمع مردم مطرح کردند. ایشان نه در جمع معمولی بلکه در جمع بزرگی که حاجیان که پیش از حجة‌الوداع اعلام شده بود و جمعیت زیادی آماده بودند و پیامبر(ص) در سه‌راهی کاروان‌ها را متوقف کرد و فرمود کسانی که "پیش رفته‌اند بازگردند و کسانی که نرسیده‌اند، برسند" تا اهمیت مسئله را برای همه مسلمانان روشن کند.
وی با یادآوری اینکه "در ایام ۱۴ مرداد هستیم و ۱۱۴ سال از مشروطه گذشته و ایران به‌عنوان پیشگام در مردم‌سالاری در منطقه است"، تصریح کرد: انقلاب اسلامی بود که انقلاب مشروطه را کامل کرد و راهش را ادامه دادیم و امروز شاهد مردم‌سالاری دینی هستیم. مهم است که بدانیم تا روزی که به صندوق رأی احترام می‌گزاریم و تا روزی که به انتخابات و آرای مردم احترام می‌گزاریم، هیچ قدرتی نمی‌تواند به ما صدمه بزند. وقتی حکومت ما منتخب مردم است و دولت، مجلس، ارکان حکومت ما مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شود معنا ندارد کسی از کاخی در آن‌سوی دنیا برای پایان حکومت مردم در ایران و برای اغتشاش تصمیم بگیرد و این حرف‌ها کهنه شده و بی‌اساس است. تا روزی که صندوق و انتخابات وجود دارد، جمهوری اسلامی با همین قدرت می‌ماند و البته دشمنان می‌توانند ما را اذیت کنند و همان‌طور که این سال‌ها ما را اذیت کرده‌اند ولی نمی‌توانند این حکومت را از مردم بگیرند.
روحانی گفت: ما وارد آخرین سال خدمت به مردم شده‌ایم و خدا ۸ سال به ما توفیق خدمت به مردم داد و هفت سال از این مدت تمام شد و ان شالله توفیق داشته باشیم در مدت باقیمانده هم خادم مردم باشیم. بسیار افتخارآمیز است که خدا به ما توفیق بدهد که گرهی از زندگی مردم باز کنیم، اگر بتوانیم گرهی از مشکلات مردم باز کنیم هر چند سخت باشد، سعادت‌مند شده‌ایم. اگر نتوانیم مشکلی را حل کنیم سخت است و انسان باید در روز قیامت در مقابل خداوند پاسخگو باشد. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سخنرانی عید قربان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب غیر از بحث کرونا دو مسئله مهم تحریم و تحریف را مطرح کردند؛ تحریم بسیار زجرآور است ولی تحریف دردآور است. دشمن تحریم را انجام می‌دهد و ما آثار آن را لمس می‌کنیم ولی گاهی دشمن تحریف را انجام می‌دهد و گاهی این تحریف در درون کشور رخ می‌دهد. این یکی دردناک‌تر از دیگری است. اینکه ما در میدان جنگ در برابر دشمنان باشیم و یک نفر دیگر بیرون از این میدانِ جنگ طعنه بزند، دردناک است، چون در میدان جنگ بر بدن ما زخم نشسته است. دردآور است برخی افراد داخل کشور با لبخند به نیروی خودی می‌گویند دست تو خونی شده است. بعضی درک نمی‌کنند که سرباز در میدان جنگ است و با دشمن می‌جنگد و جنگ زخم و درد و مسائل زیادی دارد. روحانی بیان کرد: من معتقدم اگر تا پایان سال ۹۹ همه با تمام توان راه را ادامه دهیم، ‌شاید بتوانیم منفی نباشیم البته سال خیلی سختی است؛ یعنی ۵درصد منفی، ۱۲ درصد و یا ۳۰ درصد منفی که دنیا دارد، حتما این‌چنین نخواهد بود. ما علیرغم اینکه تحریم و فشار بر ما وجود دارد، شرایط بهتری داریم.
وی با بیان اینکه خیلی مهم است که تحریم را ببینیم، اظهار داشت: بعضی می‌خواهند تحریم را نبینند و می‌گویند دولت چه کار کرده و یا چرا آن کار را نکرده است؟ مهم است ببینیم دولت در چه وضعیتی تلاش می‌کند و میدان را تشخیص بدهیم. دولت در میدان جنگ تلاش می‌کند یا اینکه در بیابان سبز مشغول استراحت است؟ باید واقعیت‌ها را ببینیم.
رئیس‌جمهور گفت: ما برای حل مشکلات تلاش می‌کنیم اما بعضی از دور وزوز کرده و بر روی نقطه زخم نشسته و می‌گویند چرا این مشکل حل نشده است؟ چرا مشکلاتی که حل شده را بیان نمی‌کنند؟ ۸۰ درصدِ مسئله درست شده در تحریم را نمی‌گویند ولی ۲۰ درصدِ باقی مانده مسئله را می‌گویند؛ نمی‌گویند که در این شرایط تحریمی چه اقداماتی صورت گرفته، هرچند که موضوعاتی هم باقی‌مانده است.
رئیس‌جمهور گفت: اگر کسی فکر می‌کند دولت به تنهایی می‌تواند تمام مشکلات نظام را حل کند، این تصور دقیق نیست؛ دولت می‌تواند مشکلات را حل کند به شرطی که مجلس، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و صدا وسیما در کنار او باشند. روحانی تصریح کرد: اشکال از تحریم آمریکاست و کسی که اشکال را نمی‌بیند، می‌گوید اشکال از جای دیگریست؛ ممکن است اشکال از جای دیگری هم باشد ولی باید تحریم و شرایط و علت آن را ببینیم.
روحانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری دستوراتی به ما دادند که ما باید به آن عمل کنیم، یادآور شد: بخشی از دستورات به دولت و بخشی از آن نیز به سه قوه داده شده است. دوشنبه اولین جلسه سه قوه بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری در روز عید قربان را تشکیل دادیم و در این‌باره بحث و تبادل نظر داشتیم.
وی تأکید کرد: کسانی که می‌گویند مجلس به‌دنبال زمین‌زدن دولت است و قوه قضائیه دنبال زمین‌زدن دولت است، ما در جلسات‌مان چنین چیزی را نمی‌بینیم و این قضاوت ناصحیح است. مجلس و قوه قضائیه شرایط ما را لمس و درک می‌کنند و تلاش دارند ما را یاری کنند. همه قوا در آن جلسه کنار همدیگر بودیم و مباحث شبیه به هم بود و دوشنبه هفته آینده در جلسه بعدی، ادامه مباحث را پیگیری می‌کنیم. امیدواریم این مباحث به نتیجه برسد و رهبری معظم انقلاب هم موافقت کنند که با این مهم، گشایش از لحاظ اقتصادی به وجود می‌آید و دست دولت مقداری باز می‌شود.
رئیس‌جمهور افزود: البته مقام معظم رهبری دستورات دیگری هم دادند و گفتند درباره بودجه، اصلاح نظام بانکی، سرمایه‌گذاری، اشتغال و بهبود محیط کسب و کار باید کار کنید؛ همه اینها امکان‌پذیر است و می‌توانیم با همین شرایط اینها را حل و فصل کنیم. 

کد مطلب: 114819
 
Share/Save/Bookmark