میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
سفرهای مشکوک برای تجزیه کردستان سوریه

رفتارهای سوال برانگیز برخی از ساختار حاکم بر اقلیم کردستان عراق به رغم ضررهای بسیاری که از این رفتارها دیده‌اند گویا همچنان ادامه دارد چنانکه منابعی در کردهای سوریه، از سفر محرمانه وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی به کردستان عراق با هدف بررسی تشکیل «کردستان سوریه» خبر دادند.
منابعی در هیأت موسوم به «الدفاع الذاتی» (خوددفاعی) وابسته به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) فاش کردند که نشستی محرمانه با حضور کردهای سوریه و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در کردستان عراق برگزار شده است. وبگاه خبری «استپ» نزدیک به معارضان سوریه، به نقل از این منابع که آنان را «ویژه» توصیف کرد، نوشت، نشست محرمانه با حضور سران کُرد و لیبرمن در کردستان عراق با هدف بررسی امور مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) برگزار شده است.
طبق ادعای این منابع، این نشست در دهم ماه می و در شهر «شقلاوه» از توابع استان اربیل کردستان عراق برگزار شده است. همچنین ادعا شده که «صالح مسلم» مسئول روابط خارجی حزب «الاتحاد الدیمقراطی» و «شاهوز حسن» رئیس مشترک حزب الاتحاد الدیمقراطی و «آلدار خلیل» عضو هیأت اجرایی «حرکة المجتمع الدیمقراطی» در این جلسه محرمانه حضور داشته‌اند. به گفته این منابع، این نشست، موضوع حمایت نظامی اسرائیل از شبه‌نظامیان قسد و منطقه امن ادعایی که قرار است در شمال شرقی سوریه ایجاد شود، روابط کردی اسرائیلی و راه‌های توسعه آن بررسی شده است.
در این جلسه لیبرمن وعده‌هایی درباره حمایت نظامی بزرگ اسرائیل به شبه نظامیان مناطق تحت کنترل کردهای سوریه داده است و در مقابل شرط کرده که گروهی به نام «هیئت اداره مشترک» متشکل از شورای ملی کردها و سایر احزاب کردی تشکیل شود که عملاً توافق برای تشکیل این هیئت انجام شده اما زمان اعلام آن نشده است. این منابع همچنین توضیح دادند که کردهای سوریه شرکت کننده در جلسه، شروط اسرائیل را در مورد تشکیل هیأت اداره مشترک پذیرفته‌اند. در همین ارتباط، اخیرا روزنامه الاخبار از همکاری کردهای سوریه با عناصر اسرائیلی برای انتقال و فروش نفت مناطق شرقی سوریه خبر داد و فاش کرد، به نامه‌ای با امضای «الهام احمد» رئیس هیئت اجرایی نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» (شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک) دست یافته که احمد، در این نامه، به یک تاجر صهیونیستی به نام «موتی کاهانا» اختیار تام داده است که می‌تواند نفت استخراج شده از مناطق تحت تسلط کُردها واقع در شرق سوریه را بفروشد این منابع همچنین تاکید کردند که محموله بزرگ سلاحی از گذرگاه مرزی «سیمالکا» با کردستان عراق وارد مناطق تحت کنترل قسد شده و این محموله شامل دویست بار نظامی شامل انواع ادوات زرهی، رادار و موشک‌های ضدهوایی است که این مقدمه‌ای برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع است. پیشتر در بیست‌وچهارم تیرماه، گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که از منطقه کردستان عراق، برای نوزدهمین بار، ۲۸۰ کامیون حامل سلاح و تجهیزات لجستیکی برای شبه‌نظامیان کُرد در شرق سوریه ارسال شده است.اخیرا و در راستای حمایت از تمایلات جدایی‌طلبانه شبه‌نظامیان کُرد، «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس نیز به همراه «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین، ۲۳ خرداد ماه گذشته به شرق سوریه در دیرالزور رفتند.

کد مطلب: 109996
 
Share/Save/Bookmark