میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۴
 
 
وزیر خارجه لبنان استعفا داد
نمایش آمریکایی- فرانسوی برای به آشوب ‌کشاندن بیروت
نمایش آمریکایی- فرانسوی برای به آشوب ‌کشاندن بیروت
 

بحران‌سازی مخالفان ثبات و امنیت لبنان همچنان ادامه دارد چنانکه پس از برخورد قاطع «حسان دیاب» در مقابل بی‌ادبی‌های وزیر خارجه فرانسه علیه لبنان در سفر اخیر او به بیروت، «ناصیف حتی» که به داشتن گرایشات خارجی به ویژه به پاریس مشهور است، از قاطعیت نخست وزیر ناراحت شده و استعفا داده است تا بازی آمریکایی-فرانسوی برای بحران‌سازی در لبنان وارد فاز جدیدی شود.
«ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان دیروز رسما استعفای خود را تقدیم «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور کرد که مورد پذیرش وی قرار گرفت.بر خلاف آنچه برخی گروه‌های سیاسی نزدیک به جریان مخالف دولت مدعی شده‌اند که دخالت‌های «جبران باسیل» وزیر خارجه پیشین و داماد «میشل عون» رئیس جمهوری فعلی در امور خارجی موجب این استعفا شده، گزارش‌ها از پشت پرده دیگری حکایت دارد.
بنابر این اطلاعات؛ پس از برخورد قاطع «حسان دیاب» در مقابل بی‌ادبی‌های وزیر خارجه فرانسه علیه لبنان در سفر اخیر او به بیروت، «ناصیف حتی» که به داشتن گرایشات خارجی به ویژه به پاریس مشهور است، از قاطعیت نخست وزیر ناراحت شده و استعفا داده است. در سفر اخیر وزیر خارجه فرانسه به لبنان حسان دیاب به قدری از برخورد تحقیرآمیز وزیر فرانسوی و هتاکی او علیه مقاومت عصبانی شده که به او می‌گوید: «ما در لبنان از کسی دستور نمی‌گیریم. من هم سعد الحریری نیستم که هرچه امر از خارج آمد انجام دهم.»بر این اساس؛ آمریکایی‌ها که بهانه فعالیت حزب‌الله در فرآیندهای سیاسی لبنان این کشور را زیر فشارهای اقتصادی قرار داده‌اند، در یک برنامه‌ریزی هدفمند، وزرای هم‌سو با غرب در کابینه حسان دیاب را به سمت استعفا کشانده تا در نهایت جریان مقاومت را مسئول شرایط لبنان معرفی کنند. روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی با تیتر «استعفای «حتی»؛ تلاش جدید برای ساقط کردن دولت لبنان» نوشت: استعفای ناصیف حتی وزیر خارجه لبنان ضربه محکمی به دولت حسان دیاب نخست وزیر کشور وارد می‌آورد. آیا دیاب به همراه حامیان دولتش می‌تواند از این بحران عبور کند یا دولت وی کنار خواهد رفت؟
تصمیم آمریکا اتخاذ شده است. مطلوب آن است که دولت دیاب ساقط شود اما اجرای آن هنوز با مشکلاتی رو به رو است. پیش از این نیز تلاش‌هایی برای تضعیف دولت لبنان صورت گرفته بود و دیاب به صورت واضحی در برابر سخنان سفرای آمریکا و عربستان سعودی موضع گیری کرده بود. سخنان دوروتی شیا سفیر آمریکا در بیروت در خصوص مسائل داخلی لبنان و مداخله در آن به صورتی بود که انتظار می‌رفت وزیر خارجه لبنان وی را به وزارت خارجه احضار کرده تا به شیا تذکر دهد اما معلوم شد هدف از رفتن سفیر آمریکا به وزارت خارجه عذر خواستن از او بود!امروز نیز تلاش برای ساقط کردن دولت دیاب از سر گرفته شده است و این بار، ضربه محکم‌تر خواهد بود. وزیر خارجه لبنان از سمت خود استعفا داده چرا که برخی افراد از جمله سفیر سابق لبنان به نیابت از آمریکایی‌ها او را قانع کرده‌اند که این کار را انجام دهد.
اما فشارهای اصلی از سوی فرانسه اعمال شد؛ کشوری که از دست دیاب خشمگین بوده زیرا با لحنی با مقامات فرانسوی صحبت کرده که پاریس به آن عادت ندارد.وزیر کار سابق لبنان به عوامل خارجی و داخلی استعفای «ناصیف حتی» وزیر خارجه این کشور اشاره کرد و به فشارهای فرانسه و اختلاف نظر مقامات لبنانی پرداخت.طراد حماده درخصوص استعفای «ناصیف حتی» اظهار داشت: این امر به خاطر پاره‌ای اختلافات با «جبران باسیل» و «حسان دیاب» نخست وزیر لبنان در رابطه با نحوه اداره دستگاه دیپلماسی صورت گرفت. نوع تعامل نخست وزیر با وزیر خارجه فرانسه و انتصابات دیپلماتیک، همگی مسائلی بود که وزیر خارجه را در تنگنا قرار داد تا جایی که فشارها بر وی برای اینکه از سمت خود استعفا کند تشدید شد تا از این طریق دولت لبنان دچار چالش شود.

کد مطلب: 114792
 
Share/Save/Bookmark