میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
دشمنی با ایران هدف اصلی آمریکا
ترامپ و بایدن دو روی یک سکه
ترامپ و بایدن دو روی یک سکه
 

ذوق زدگی برخی در داخل کشور به خاطر افزایش اقبال جو بایدن در مقابل دونالد ترامپ باز هم نشانگر بدفهمی برخی جریان‌های سیاسی کشور و افراد وابسته به این تفکر است.
این شادمانی هنگامی رنگ می‌بازد که جوبایدن نامزد دموکرات‌ها همچون دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران سخن می‌گوید و اعتقاد دارد که برجام کافی نیست و باید ایران را در زمینه برنامه موشکی و نفوذ منطقه‌ای نیز محدود کرد.
با این اوصاف ذوق زدگی اصلاح طلبان از برتری بایدن در نظرسنجی‌ها برای چیست؟
ناظران سیاسی بر این باورند؛ حضور بایدن یا ترامپ در کاخ سفید درخصوص موضوعات مرتبط با جمهوری اسلامی ایران ادامه سیاست های خصمانه و قلدری‌های آمریکا خواهد بود. اخیرا جو بایدن نامزد ریاست جمهوری آمریکا مدعی شده است که برجام توافقی ناقص است چون محدودیت‌های هسته‌ای دائمی نیست و این توافق، توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران را شامل نمی‌شود.
در بیانیه دموکرات‌ها و در بخش مرتبط با ایران بااشاره به مسئله برجام آمده است: ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) بهترین روش برای قطع تمامی مسیرهای حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای، به نحو قابل راستی‌آزمایی است. خروج یکجانبه آمریکا از برجام ما را از متحدانمان جدا و راه را برای از سرگیری حرکت ایران به سمت قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای باز کرد. به همین دلیل است که بازگشت به پایبندی دوجانبه به این توافق تا این حد اضطراری است. در ادامه با لحنی گستاخانه تصریح شده است:«توافق هسته‌ای همیشه قرار بوده آغاز دیپلماسی ما با ایران باشد نه پایان آن. دموکرات‌ها از تلاش‌های جامع دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و پرداختن به سایر فعالیت‌های تهدیدکننده این کشور اعم از ستیزه‌جویی منطقه‌ای، موشک‌های بالیستیک و سرکوبگری‌ داخلی حمایت می‌کنند».
در این سند تاکید شده است که باید علیرغم دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران، خسارت محض برجام به دیگر مولفه‌های قدرت ایران از جمله توان موشکی و قدرت منطقه‌ای تعمیم داده شود.
ناظران سیاسی بر این باورند؛ شرط بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای دقیقا همان خواسته ترامپ از برجام است. دونالد ترامپ مدعی است که برجام توافقی ناقص است چون محدودیت‌های هسته‌ای دائمی نیست و این توافق، توان موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران را شامل نمی‌شود.
دموکرات‌ها در ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده‌اند که آمریکا نباید به دنبال برگشتن به تعهدات خود در برجام باشد بلکه باید از مسئله بازگشت به برجام به عنوان اهرم فشاری برای مجاب کردن ایران به قبول توافقی قوی‌تر برای آمریکا استفاده کند.
دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص شروط بایدن در قبال برجام به خبرنگار سیاست روز گفت: یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در خصوص برجام اظهار نظری کرده است که شاید برخی در داخل تصور می‌کنند اگر جو بایدن به رییس جمهور آمریکا شود موضوع برجام را به عنوان اصول سیاست خارجی خود می پذیرد.
وی افزود: اظهار نظر اخیر وی که البته در ماه‌های اخیر هم اظهاراتی غیر شفاف را در مورد برجام مطرح کرده بود این است که مسیر برجام همان مسیری است که دونالد ترامپ رییس جمهور کنونی آمریکا دنبال می‌کند. به باور صدرالحسینی؛ این نشان دهنده آن است که دو جناح اصلی در آمریکا موضوع برخورد با جمهوری اسلامی ایران را یک اصل قرار داده‌اند و هیچ استثنایی نیز برای آن قائل نیستند.
استاد دانشگاه با بیان اینکه در طول بیش از ۴۰سال گذشته مسئله همراهی دو جناح دموکرات و جمهوری خواه توافقات قابل توجهی در مورد ایران داشته اند و این جزو مسائلی است که مشاهده می کنیم دونالد ترامپ نیز همین مسیر را پیش گرفته است، بیان داشت: همان گونه که از ابتدای انقلاب تاکنون انتساب رییس جمهورآمریکا به یکی از دو حزب اصلی این کشور منفعتی برای ملت ایران نداشت و رهبران انقلاب در این خصوص گفته بودند حزب جمهوری خواه و دموکرات برای ما تفاوتی ندارد در حقیقت بایدن نیز علیرغم تفاوت های ظاهری اما در مورد مساله برجام با جمهوری خواهان متفق القول است. وی خاطرنشان کرد: می‌توان گفت حضور بایدن یا ترامپ در کاخ سفید درخصوص موضوعات مرتبط با جمهوری اسلامی ایران ادامه همان سیاست های خصمانه و قلدری‌ها خواهد بود.

کد مطلب: 114693
 
Share/Save/Bookmark