میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
درسی برای سازشکاران

هنوز چند روزی از نشست تشریفاتی ورشو با محوریت آمریکا نمی‌گذرد که گزارش‌ها از شدت گرفتن اختلافات میان لهستان و رژیم صهیونیستی حکایت دارد. چند روز پیش «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که برای شرکت در نشست ورشو به لهستان سفر کرده بود، هنوز خاک این کشور را ترک نکرده بود که در مرکز یادبود قربانیان هلوکاست لهستانی‌ها را به همدستی با آلمان نازی متهم کرد در پی اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ماتئوش موراویه‌تسکی نخست‌وزیر لهستان سفرش به فلسطین اشغالی را لغو کرد.
اما این پایان کار نبوده است چنانکه اسرائیل کاتص وزیر خارجه جدید رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رادیو ارتش این رژیم گفت: بسیاری از لهستانی‌ها با نازی‌ها همکاری کردند و در نابودی یهودیان نقش داشتند. وی افزود: می‌توان رفتاری دیپلماتیک داشت و باید هم دیپلماتیک رفتار کرد، اما واقعیات تاریخی قابل تغییر نیستند: پیش از هلوکاست، هنگام وقوع آن و پس از آن، یهودستیزی در ذات لهستانی‌ها بوده است. این اقدامات صهیونیست‌ها در ظاهر در واکنش به قانونی است که چندی پیش در پارلمان لهستان تصویب شد و طرح ادعای مشارکت لهستانی‌ها در هلوکاست را غیرقانونی کرد.
نوع رفتارهای سران صهیونیست‌ در حالی دخالت آشکار در امور داخلی کشوری مستقل است که در کنار اهداف و دلایل چنین اقدامی یک اصل مهم در این رفتار مشاهده می‌شود و آن اینکه صهیونیست‌ها نشان دادند که سلطه گری و باج خواهی از جهان محور سیاست‌های این رژیم است. رژیم صهیونیستی از زمان جنگ دوم جهانی با ادعای قربانیان هولوکاست دائما به باج خواهی از کشورهای اروپایی پرداخته و حتی برخی از کشورها مانند آلمان نیز سالیانه مبلغی به این رژیم غرامت می‌پردازند. ادعاهای نتانیاهو و وزیرش علیه لهستان را می توان ادامه این باج خواهی‌ها دانست. اما این رفتارها آن هم در شرایطی که لهستان میزبان نشستی شد که صرفا برای منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده، یک درس بزرگ دارد و آن اینکه این رژیم هرگز پایبند به هیچ تعهد و دوستی نبوده و در نهایت جز ضرر و زیان برای سایر کشورها دستاوردی به همراه نخواهد داشت.
این مسئله درس بزرگی برای آن دسته از کشورهای عربی است که در نشست لهستان با ادعای صلح خاورمیانه و مقابله با ایران در کنار رژیم صهیونیستی عکس یادگاری گرفتند. آنهایی که برای خوش‌آیند آمریکا در مسیر خیانت به فلسطین و جهان اسلام قرار گرفتند برایشان این درس بزرگ مطرح شده که دلبستن به وعده‌هایب آمریکا و نیز اقدامات به ظاهر دوستانه صهیونیست ها دستاوردی به همراه ندارد و در نهایت این رژیم از پشت خنجر خواهد زد چنانکه در قبال لهستان این رفتار را شاهد بوده ایم. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که تحولات کنونی در روابط لهستان و تل‌آویو این درس بزرگ را برای فلسطینی‌ها داشته که جز مقاومت هیچ گزینه‌ای برای تحقق حقوق آنها وجود ندارد چرا که آمریکا در لهستان نشان داد که جز حمایت از صهیونیست‌ها هدفی ندارد و رفتارهای تل آویو نیز حکایت از باج خواهی و سلطه گری دارد و واژه‌ای به نام صلح برای آنها هیچ معنا و جایگاهی ندارد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108005
 
Share/Save/Bookmark