میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
زمین‌لرزه ۱/۶ ریشتری کرمان را لرزاند
مصیبت تکرار نشد
مصیبت تکرار نشد
 

‌زمین‌لرزه ‌۶.۱ ریشتری ‌ساعت ۶ و ۲ دقیقه و ۴۴ ثانیه و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین هجدک در استان کرمان را لرزاند.
مرکز این زمین‌لرزه در موقعیت ۵۷.۳۹ طول جغرافیایی و ۳۰.۷۳ عرض جغرافیایی گزارش شده است. شدت این زمین‌لرزه به‌حدی زیاد بود که در شهرهای کرمان، زرند، راور و رفسنجان احساس شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: ۵۲ نفر بر اثر زلزله مصدومیت جزئی و غیرمسقیم از زلزله داشتند و هیچ فوتی نداشت.
حمیدرضا رشیدی‌نژاد با بیان اینکه در اثر فرار از زلزله تعدادی از هموطنان مصدوم جزئی شدند، گفت: ۵۲ نفر براثر زلزله به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند که به صورت سرپایی مداوا شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه این مصدومیت‌ها بسیار جزئی بوده و اصلا بر اثر ریزش آوار نیست، خاطر‌نشان کرد: تنها دو نفر بر اثر شکستگی دست و پا هنگام فرار از پله در شهر کرمان در بیمارستان‌های استان کرمان بستری هستند.

دستور روحانی به وزیر کشور برای تسریع در امدادرسانی به زلزله‌زدگان
حسن روحانی رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با وزیر کشور در جریان آخرین وضعیت زلزله استان کرمان قرار گرفت و دستورات لازم را به منظور امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان صادر کرد.
وزیر کشور ضمن ارائه توضیحات لازم به رئیس‌جمهور اطمینان داد اوضاع در کنترل کامل مسئولان ذیربط برای امدادرسانی و آرامش‌بخشی مناسب به مردم می‌باشد.

تعدادی از خانه‌های روستایی در منطقه هجدک آسیب دیده است
فرماندار راور با بیان اینکه به تعدادی از خانه‌های روستایی آسیب رسیده است گفت: در حال بررسی میزان خسارت جانی این حادثه هستیم.
سیدحسن میرصادقی اظهار داشت: اکیپ‌های امدادرسانی به منطقه اعزام شده است. وی با بیان اینکه به تعدادی از خانه‌های روستایی آسیب رسیده است گفت: در حال بررسی میزان خسارت جانی این حادثه هستیم. وی اظهار داشت: تمامی اکیپ‌های امدادی از جمله هلال‌احمر در منطقه زلزله‌زده در روستای گورک و روستای اطراف بخش کوهساران اعزام شده‌اند. وی افزود: خوشبختانه این زلزله هیچ خسارت جانی نداشته است.

اعزام تیم‌های اسکان اضطراری
سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان از تخریب ۱۲۲ منزل مسکونی روستای کوهک کرمان خبر داد و تاکید کرد: تاکنون هیچ خسارت جانی ناشی از زلزله گزارش نشده است.
علی حسین‌زاده مهرابی اظهار داشت: ۸ تیم عملیاتی هلال‌احمر به مناطق زلزله‌زده استان کرمان اعزام شدند و هلی‌کوپتر هلال‌احمر نیز به‌منظور ارزیابی میزان خسارت در حال گشت‌زنی در منطقه است.
سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان از تخریب ۱۲۲ منزل مسکونی روستای کوهک در کرمان خبر داد و افزود: بیشتر خسارت را این زلزله در روستای کوهک داشته است.
وی با تاکید براینکه تاکنون هیچ خسارتی ناشی از زلزله گزارش نشده است، از اعزام تیم‌های اسکان اضطراری به‌منظور اسکان زلزله‌زدگانی که منزل آن‌ها تخریب شده است به منطقه خبر داد.

۳ اکیپ از نیروهای سپاه کرمان به منطقه زلزله‌زده هجدک اعزام شدند
فرمانده سپاه راور گفت: جلسه اولیه شورای تامین راور برگزار و بلافاصله ۳ اکیپ از نیروهای سپاه استان کرمان به منطقه زلزله‌زده در هجدک اعزام شد.
سرهنگ محمد محمدی با اشاره به اینکه زلزله در حدود هشت روستا بسیار شدید بود، گفت: پس لرزه‌ها ادامه دارد و مردم از نگرانی در بیرون از خانه‌ها به‌سر می‌برند. وی بیان کرد: جلسه اولیه شورای تامین شهرستان راور برگزار و بلافاصله سه اکیپ از نیروهای سپاه استان کرمان به منطقه زلزله‌زده در هجدک اعزام شد.
وی با اشاره به اینکه اکثر خانه‌هایی که در این منطقه تخریب شده خانه‌های قدیمی بوده که به عنوان انبار استفاده شده است، خاطرنشان کرد: همه نهادهای نظارتی و کمک‌رسانی در منطقه حضور دارند و تقسیم‌کار شده است.
محمدی با بیان اینکه چندین مورد تلفات دام در منطقه داشتیم افزود: به دلیل بازسازی خانه‌های روستایی که در سال‌های گذشته در این منطقه شده است هیچ مصدومی نداشته‌ایم.

مسئولان نظامی و امنیتی نسبت به تامین امنیت وسایل مردم در مناطق زلزله‌زده اقدام کنند
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه سیل جمعیت مردمی به سمت روستاهای زلزله‌زده در حال حرکت است، گفت: مسئولان نظامی و امنیتی نسبت به تامین امنیت وسایل مردم در مناطق زلزله‌زده اقدام کنند.
محمدرضا پورابراهیمی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان که در روستای گورک بخش کوهساران برگزار شد، اظهار داشت: زلزله صبح امروز بسیار شدید بود و خدا را شاکریم که هیچگونه تلفات جانی نداشته است.
وی ضمن قدردانی از مدیریت ستاد مدیریت بحران استان کرمان که بلافاصله در منطقه حضور یافت، گفت: خوشبختانه با توجه به اینکه زلزله شدید بود کمترین میزان خسارت را نسبت به زلزله‌های سال‌های گذشته داشتیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه میزان خسارت به مردم باید بلافاصله ارزیابی و جمع‌بندی شود افزود: اینگونه به نظر می‌رسد که خسارات کشاورزی در منطقه زیاد است.
پورابراهیمی با بیان اینکه بسیاری از قنوات ریزش کرده است، تصریح کرد: باید همه روستاهای منطقه مورد بررسی قرار گرفته و آخرین وضعیت زلزله در این روستاها اعلام شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه بحث امنیت منطقه بسیار مهم است و سیل جمعیت مردمی به سمت روستاهای زلزله‌زده در حال حرکت است گفت: مسئولان نظامی و امنیتی نسبت به تامین امنیت وسایل مردم در مناطق زلزله‌زده اقدام کنند. وی تاکید کرد: نیروهای نظامی و انتظامی باید در چند روز آینده منطقه را کاملا زیرنظر داشته و ورود و خروج افراد غیر بومی را بررسی کنند.

تسهیلات بازسازی به روستاهای زلزله‌زده هجدک اختصاص داده می‌شود
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه در حال ارزیابی میزان خسارات زلزله در بخش کوهساران و شهر هجدک هستیم، گفت: تسهیلات بازسازی و مقاوم‌سازی به روستائیان در این مناطق اختصاص داده می‌شود.
علی‌اکبر سلطانی‌نژاد اظهار داشت: خوشبختانه به دلیل مقاوم‌سازی که در سال‌های گذشته در روستاهای کرمان انجام شده میزان خسارات جانی به صفر رسیده است. وی گفت: تسهیلات بازسازی به روستاییان در این مناطق اختصاص داده می‌شود.
سلطانی‌نژاد با بیان اینکه استان کرمان استانی زلزله‌خیز است و روی گسل‌های متعدد زلزله قرار دارد خاطر نشان کرد: وام مقاوم‌سازی با مبلغ ۲۰ میلیون تومان و بهره ۴ درصد به همراه خدمات مهندسی به روستاییان اختصاص داده می‌شود.

کد مطلب: 102056
 
Share/Save/Bookmark