میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
ایران و چین علیه آمریکا
تهران و پکن تهدیدی برای رژیم صهیو نیستی

روزنامه «جروزالم‌پست» چاپ رژیم صهیونیستی امضای یک قرارداد همکاری جامع بین ایران و چین را خبر بدی برای اسرائیل توصیف کرد و نوشت:این توافق فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را خنثی می کند.
این روزها با مطرح شدن مذاکرات میان ایران و چین برای امضای یک سند همکاری جامع میان تهران و پکن، آمریکا و برخی شرکای این کشور با صحنه‌گردانی برخی رسانه‌های ضد انقلاب با حمله به این سند و تاختن به آن، تلاش می‌کنند با موج سواری روی احساسات مردمی و سواستفاده از حس میهن دوستی ایرانیان، مانع از همکاری‌های استراتژیک ایران و چین شوند.
در این میان باید توجه داشت که بر همگان آشکار است که انقلاب اسلامی در سال ۵۷ موجب شد تا ایران از مدار کشورهای متحد غرب و غلام حلقه به دوش آمریکا خارج شود و سیاستی مستقل در پیش بگیرد. در همین مسیر نیز آمریکا چون همیشه تلاش داشته است تا از رشد و بالندگی کشورهای مستقل جلوگیری کند، در طول ۴۲ سال اخیر، انواع تحریم‌ها علیه دولت و ملت کشورمان را وضع کرده است.
کلیدواژه آمریکا در ۴۰ سال
آمریکا در طول چهار دهه اخیر تلاش کرده است با اتخاذ سیاست فشار حداکثری ایران را در یک انزوای سیاسی و اقتصادی قرار دهد و مانع از همکاری‌های تجاری میان تهران و دیگر کشورهای جهان شود. تشدید تحریم‌ها در یک دهه اخیر علیه ایران را نیز می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد تا به اصطلاح، کشورمان در گوشه رینگ قرار گرفته و در یک انزوای سیاسی و اقتصادی قرار بگیرد که عملاً هیچ‌گونه ارتباط راهبردی با هیچ کشور دیگری در جهان ندارد.
به همین دلیل بود که وقتی موضوع مذاکرات میان ایران و چین برای امضای یک سند راهبردی برای همکاری‌های بلندمدت مطرح شد، عملاً به‌عنوان نشانه‌ای برای شکست سیاست‌های آمریکا برای انزوای ایران تلقی شد و از همین رو بود که نیکی هیلی نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در همین رابطه در توئیتر خود نوشت: چین با ایران شریک شده تا به انزوای جهانی ایران پایان دهد.
آمریکا برای آنکه از شکست راهبرد فشار حداکثری خود علیه ایران جلوگیری کند، تلاش می‌کند تا با تهییج عواطف و احساسات ملی مردم ایران و تشبیه این سند با قرارداد ترکمنچای که طی آن بخشی از سرزمین ایران طی جنگ با روسیه جدا شد، مانع امضای نهایی سند شود.

ایران و چین؛ علیه آمریکا
روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی تحت عنوان چین و ایران، با ایستادگی و مقاومت در مقابل آمریکا به همکاری تجاری و نظامی نزدیک می‌شوند، سند برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را اقدامی در جهت تضعیف تلاش‌های ضدایرانی دولت دونالد ترامپ توصیف کرد. اما در کنار تلاش آمریکا برای جلوگیری از خروج ایران از انزوا، باید گفت که آمریکا در طرف دیگر این سند، یعنی با چین نیز در یک اختلاف و رقابتی قرار دارد و واشنگتن از هر فرصتی برای ضربه زدن به منافع سیاسی و اقتصادی پکن استفاده می‌کند.
دیگر بر کسی پوشیده نیست که رقابت میان آمریکا و چین در سال‌های اخیر شدت یافته و نمود عینی آن را می‌توان در نبرد تجاری میان دو کشور که به جنگ تعرفه‌ها مشهور شده، اشاره کرد. ایالات متحده سال‌ها است که به این موضوع پی برده است که نظم جهانی سابق که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده بود و در آن، آمریکا به‌عنوان یک ابرقدرت، تلاش داشت تا تمامی مناسبات جهانی را به نفع خود تغییر دهد، در حال فروپاشی است.

دشمنان دیروز، خیرخواهان امروز!
از همین رو است که با مطرح شدن نهایی شدن مذاکرات برای امضای سند همکاری میان تهران و پکن، تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از انعقاد آن و از دست رفتن اهرم فشار علیه ایران و چین وارد فاز جدیدی شده است. از همین رو افرادی که تا دیروز خواهان فشار حداکثری علیه دولت و ملت ایران بودند، حالا از در خیرخواهی برای مردم کشورمان وارد شده و در لباس گرگ، ادعای میش بودن می‌کنند.
در این میان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که پیش از این خواهان گرسنگی دادن به ملت ایران برای تسلیم شده بود، بارها سند همکاری میان ایران و چین را به قرارداد ترکمنچای تشبیه کرده و در پی آن رسانه‌های ضدانقلاب که آنها را می‌توان عروسک‌های خیمه شب بازی و صحنه‌گردان‌های دسیسه‌های آمریکا علیه ایران دانست، به‌عنوان پیاده‌نظام این جنگ نرم برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی برای جلوگیری از انعقاد این سند، دست به کار شانتاژ و ساخت روایات جعلی شده‌اند.
واشنگتن به درستی می‌داند که دیگر دوران یک‌ جانبه‌گرایی و قلدرمآبی آمریکا رو به پایان است و کشورهای مستقل در حال به چالش کشیدن ایالات متحده در تمامی عرصه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی هستند. آمریکا همچنین نگران از دست دادن جایگاه اقتصادی خود در جهان است و به درستی می‌داند که تا چند سال دیگر، قدرت بلامنازع جهانی نخواهد بود.
همه کارشناسان سیاسی معتقد هستند که ایران از وزن و جایگاه ژئوپلیتیکی و ژئواکونومی بالایی در غرب آسیا برخوردار است و در رقابت میان آمریکا و چین برای دسترسی به جایگاه بالاترین اقتصاد جهانی، هر کشوری بتواند با ایران ارتباط ویژه اقتصادی و سیاسی خوبی داشته باشد، کلید ورود به جهان آینده را نیز دارا خواهد بود.

روابط نزدیک ایران و چین؛ تهدیدی برای رژیم صهیونیستی
روزنامه «جروزالم‌پست» چاپ رژیم صهیونیستی نیز با ابراز نگرانی از تلاش تهران و پکن برای امضای یک قرارداد همکاری جامع و بلند مدت، آن را خبر بدی برای اسرائیل توصیف کرد و نوشت: این توافق تا حد زیادی فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را خنثی خواهد کرد. این روزنامه اسرائیلی افزود: برای اسرائیل خطرات ناشی از این توافق کاملاً آشکار است. از همین رو، جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین اظهار داشت: غرب به هیچ عنوان نمی‌خواهد ایران از مدار آنها خارج شود.واشنگتن با علم به اینکه ایران به‌عنوان کشوری مستقل که دغدغه مبارزه با استکبار جهانی را داشته و به همین جهت با آمریکا در مبارزه خواهد بود، تلاش می‌کند تا مانع از ایجاد یک رابطه استراتژیک میان تهران و پکن شود. آمریکا می‌داند نزدیکی راهبردی ایران و چین به یکدیگر با توجه به وزن ژئوپلیتیکی تهران در غرب آسیا و همچنین قدرت اقتصادی پکن، به نفع هر دو کشور بوده و عملاً تهدیدی برای رژیم صهیونیستی است و سبب می‌شود تا افول آمریکا تسریع شود. از همین رو باید اقدامات اخیر آمریکا و ایادی آن را دست و پا زدن‌های غریقی دانست که در باتلاق فرو می‌رود. 

کد مطلب: 114756
 
Share/Save/Bookmark