میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
در پی اقتدار جمهوری اسلامی، «جبل طارق» مجبور به آزاد سازی «گریس ۱» شد
آزادی نفتکش ایرانی، شکست ائتلاف آمریکایی- انگلیسی
آزادی نفتکش ایرانی، شکست ائتلاف آمریکایی- انگلیسی
 

آمریکا و انگلیس با ربودن نفت‌کش ایرانی در حالی به دنبال قدرت نمایی و باج‌خواهی بودند که عملکرد مقتدرانه جمهوری اسلامی شکست این رویا پردازی را رقم زد چنانکه در نهایت آنها وادار به آزاد سازی نفت‌کش ایرانی شدند.
هنوز دو روز از سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به انگلیس با محوریت هماهنگی برای ادامه حفظ نفت کش ربوده شده ایران، نگذشته بود و دو کشور همچنان با فضا سازی رسانه‌ای و تبلیغاتی به دنبال قدرت نمایی و باج خواهی بودند که تدابیر و اقتدار ایران سرانجام انگلیس را تسلیم ساخت چنانکه نتوانست به تعهدات خود به شریک دیرینه خود آمریکا عمل نماید و جبل الطارق از آزادی نفت‌کش ایرانی خبر داد. آمریکا و انگلیس که نتوانسته‌ بودند در موضع هسته‌ای از ایران باج خواهی کنند و مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر تعلیق گام به گام تعهدات برجامی تمام برنامه‌های آنها را ناکام ساخته بود، به حوزه نظامی وارد شدند که سرنگون سازی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط پدافند ایران این عرصه را نیز ناکام ساخت. در نهایت آنها به دزدی دریایی روی آوردند و نفت کش ایرانی را در جبل الطارق ربودند اما غافل از آنکه واکنش ایران نه تسلیم شدن و التماس کردن که پاسخی قاطع بود که تمام برنامه‌هایشان را نقش بر آب کرد و به جهانیان نشان داد که هیمنه آمریکایی- انگلیسی قابل شکستن است. «فابیان پیکاردو» وزیر ارشد دولت محلی جبل‌طارق دیروز اعلام کرد که نفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران می‌تواند این منطقه را ترک کند.
پیکاردو با بیان اینکه گریس ۱ می‌تواند به محض آماده شدن،‌از این منطقه خارج شود، توضیح داد:‌«دیوان عالی جبل‌طارق بعد از آزادی گریس ۱، هرگونه اقدام آمریکا با هدف ممانعت از خروج گریس ۱ از این منطقه را بررسی می‌کند». نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند. جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است.خبرگزاری رویترز گزارش داد جبل الطارق اعلام کرد, آمریکا ادامه توقیف نفتکش گریس ۱ را خواستار شده بود. سفیر ایران در لندن نیز اعلام کرد, آمریکا در لحظه آخر به طرز «نومیدانه ای» برای جلوگیری از آزادی نفتکش ایرانی گریس ۱ تلاش کرد, اما با «شکستی مفتضحانه» روبرو شد. سفیر ایران اعلام کرد, نفتکش گریس ۱ به زودی جبل الطارق را ترک می کند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد آمریکا در "دزدی دریایی" خود شکست خورد. امیره الشنوانی استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در لندن، اذعان کرد اقدام جبل الطارق در توقیف نفتکش ایرانی از همان ابتدا غیرقانونی بود. لازم به ذکر است در اقدامی از روی عصبانیت وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خدمه ابرنفتکش حامل نفت ایران که به تازگی رفع توقیف‌ شده را به تحریم تهدید کرد. از سوی دیگر وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای منفعلانه بعد از آزادی نفتکش گریس-۱ گفت که لندن اجازه نخواهد داد ایران یا کشوری دیگر قوانین تحریمی اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند. اما رسانه های اسپانیا در بازتاب آزاد شدن کشتی "گریس ۱" از سوی جبل الطارق نوشتند که این کشور به رغم آنکه آمریکا در ادامه توقیف آن فشار آورده بود، این کشتی را آزاد کرد. از سوی دیگر روزنامه «گاردین» در گزارشی به بررسی ماجرای توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران در تنگه جبل‌طارق و سپس آزادی آن توسط مقامات این منطقه پرداخته و نوشت که ایران و آمریکا هر کدام سعی کردند قدرتنمایی کنند اما در این گیر و دار فقط انگلیس بود که آسیب‌پذیر به‌نظر رسید. گاردین با بیان اینکه انگلیس بازنده اصلی قدرتنمایی ایران و آمریکا است، نوشت: «ایران برای تلافی یک نفتکش انگلیسی را در خلیج [فارس] آنهم جلوی چشمان نیروی دریایی سلطنتی توقیف کرد. این حرکت، علی‌رغم ادعاهای بریتانیا درباره اقدام مستقل جبل‌طارق [در توقیف گریس ۱] باعث شد کشتی‌های تجاری بریتانیایی در منطقه آسیب پذیر به‌نظر برسند». این نشریه اقدام «بوریس جانسون» نخست‌وزیر جدید انگلیس در اعلام پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا و کنار گذاشتن پیشنهاد «جرمی هانت» وزیر خارجه پیشین این کشور مبنی بر تشکیل ناوگان دریایی اروپایی در خلیج فارس را نشانه استیصال لندن توصیف کرده و افزود: «از طرفی، تاکید ایران مبنی بر اینکه گریس ۱ به سوریه نمی‌رود، تداوم توقیف این کشتی را بیش از پیش غیرقابل توجیه کرده بود».
آغاز سپیده دم جدیدی برای امت اسلامی
در همین حال عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم با بیان اینکه «سیاست مقابله به مثل، تنها سیاستی است که دولت ترامپ و هم پیمانانش می‌فهمند و ایرانی‌ها تسلیم محاصره نخواهند شد» و با اشاره به اینکه کشتی‌های ایران از این بعد کاملا آزادنه در آب‌های سراسر جهان حرکت خواهند کرد و حتی آمریکا نیز جرأت توقیف آن‌ها را نخواهد داشت نوشت: آزادی نفتکش ایرانی گریس-۱ یک پیروزی بزرگ برای رهبران ایران و یک شکست برای آمریکاست.جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سه روز پیش به لندن سفر و با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار کرد و فشار‌های زیادی آورد تا جلوی آزادی این کشتی را بگیرد و آبروی رئیسش یعنی ترامپ و دولت او را حفظ کند، اما این تلاش‌ها شکست خورد، زیرا دولت انگلیس خواست که خودش را از سیاست‌های اصطکاکی و احمقانه و بی باکانه آمریکا حتی در حد جزئی هم که شده دور نگه دارد و از منافعش در منطقه جانبداری کند تا در آزادی نفتکش توقیف شده اش در بندر عباس ایران، تسریع شود که این کار، عین عقل و خردورزی است. توقیف نفتکش ایرانی آن هم با تحریک دولت ترامپ و به دلایل تحریک آمیز غیر قانع کننده، یک اشتباه بزرگ بود که دولت انگلیس مرتکب شد و نشان داد که دولت انگلیس از واکنش ایران ارزیابی بد و نادرستی دارد چرا که فکر می‌کرد مقامات ایرانی ذلیلانه از لندن عذرخواهی خواهند کرد و از لندن بخشش و گذشت، طلب خواهند کرد.
از همان لحظه اول که آیت الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران هشدار داد، پر واضح بود که اگر انگلیس به توقیف نفتکش ایرانی ادامه بدهد، ایران مقابله به مثل خواهد کرد ولو آنکه پاسخش بزرگتر از طرف مقابل نباشد، اما این کار را خواهد کرد. پس از مهلت دو هفته‌ای که در آن به هشدار‌های او پاسخ داده نشد این مرد (آیت الله خامنه‌ای) بار دیگر ثابت کرد وقتی حرف می‌زند به آن عمل می‌کند و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد که دستورش را اجرا کند و سپاه نیز فورا کشتی انگلیسی را از میان چهار فروند کشتی جنگی آمریکایی مانند گوسفند گرفت و صحنه توقیف کشتی را نیز کاملا فیلمبرداری کرد و در رسانه‌های پایگاه ارتباط اجتماعی به نمایش گذاشت تا همه جهانیان آن را ببیند؛ که این یک گام به چالش طلبی بی سابقه‌ای است.
مقامات انگلیسی دو بار اشتباه کردند. نخست زمانی که به دستورات آمریکا عمل و نفتکش ایرانی را توقیف کردند. دوم زمانی که این اشتباه را تصحیح نکردند و به تهدیدات ایران با جدیتی که انتظارش می‌رفت توجه نکردند، اما به اعتقاد ما این اشتباه را زمانی که به خواسته بولتون و درخواست دولتش برای مصادره نفتکش ایرانی پاسخ ندادند به سرعت تصحیح کردند و نشان دادند دارای استقلال تأمل برانگیزی از دولت سردرگم و کودن آمریکا هستند که به مترسکی در دستان لابی‌های اسرائیلی تبدیل شده است.
امر بر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مشتبه شده بود چرا که فکر می‌کرد ایران نیز مانند هم پیمانان عربش در خلیج فارس رفتار خواهد کرد و تسلیم همه خواسته‌های او خواهد شد و همه حرف‌هایی را که وی دیکته می‌کند اجرا خواهد کرد و خزانه‌های خود را به روی باج خواهی‌های مالی ترامپ بی، چون و چرا باز خواهد کرد و چقدر او در محاسباتش اشتباه کرده بود.
نفتکش‌های ایرانی از امروز در تنگه‌های جهان از جمله تنگه جبل طارق با تمام آزادی و با ناز و کرشمه حرکت خواهند، زیرا هیچ کشوری از جمله آمریکا به خودش اجازه توقیف آن‌ها را نخواهد داد، چون می‌داند پاسخ ایران کاملا آماده خواهد بود مانند آنچه بر سر انگلیس و برزیل آمد. چه بسا یادآوری این موضوع مفید باشد که برزیل زمانی که تسلیم خواسته آمریکا شد و از دادن سوخت به کشتی‌های ایرانی پس از تخلیه بارشان خودداری کرد، کوشید به این کشتی‌ها و کرامت ملی ایران متعرض شود، اما پاسخ ایران با متوقف کردن همه واردات گوشت و کالا‌های دیگر از برزیل، کوبنده و دردناک بود.این یک پیروزی برای محور مقاومت و آغاز سپیده دم جدیدی برای امت اسلامی و نقطه پایانی بر عصر شکست‌ها و سلطه آمریکا و اسرائیل است.
دولت ترامپ دور اول جنگ در خلیج فارس را با زیان دهی نظامی و روحی باخت و نتوانست انتقام سرنگونی پهپادش را بگیرد و اعتبارش را با طرح این ادعا که یک فروند پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است از دست داد و گفت: ویدیویی که این حقیقت را ثابت می‌کند منتشر خواهد شد و ما از یک ماه پیش منتظر این ویدئو هستیم و به نظر می‌رسد انتظار ما طولانی خواهد شد!سیاست چشم در برابر چشم... و نفتکش در برابر نفتکش. این تنها سیاستی است که دولت ترامپ و هم پیمانانش می‌فهمند و ایرانی‌ها تسلیم محاصره نخواهند شد تا از گرسنگی بمیرند و در نتیجه از حق قانونی شان در زندگی شرافتمندانه و داشتن عناصر قدرت در دفاع از خودشان در برابر آمریکای متجاوز و مستکبر دست برنخواهند داشت.
انگلیس، تسلیم تهدیدات شد و جدی بودن این تهدیدات را درک و نفتکش ایرانی را آزاد کرد که کار خوبی بود و ما مطمئن هستیم دولت ترامپ در پایان تسلیم خواهد شد و به توافق هسته‌ای با ایران باز خواهد گشت و تحریم‌های ظالمانه اقتصادی را لغو خواهد کرد، زیرا گزینه‌های دیگر برای خودش و هم پیمانانش و پایگاههایش در منطقه و بلکه در سراسر جهان، ویرانگر و برایش پرهزینه است. ترامپ از چیزی به نام کرامت ملی بویی نبرده است و در عین حال نیز نمی‌داند ملت‌هایی هستند که جانهایشان را برای دفاع از کرامتشان می‌دهند و ملت ایران و هم پیمانانش در محور مقاومت در رأس این ملت‌ها هستند. پیروزی ایران در واقعه نفتکش گریس-۱ , پیامی به اسرائیل و هم پیمانان جدید سازشکار عربش است و امیدواریم این پیام را بگیرند و به حرف حرف آن توجه کنند. این یک پیروزی برای محور مقاومت و آغاز سپیده دم جدیدی برای امت اسلامی و نقطه پایانی بر عصر شکست‌ها و سلطه آمریکا و اسرائیل است.

کد مطلب: 110372
 
Share/Save/Bookmark