میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
درخواست تشکیل جلسه ویژه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی؛
ابعاد فاجعه در میانمار گسترده است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه ابعاد فاجعه در میانمار گسترده است، گفت: به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی، این جنایات را پیگیری می‌کنیم.
علاء الدین بروجردی در جلسه فوق‌العاده این کمیسیون که به بررسی فاجعه انسانی در میانمار و نسل کشی مسلمانان این کشور اختصاص داشت، با اشاره به صدور بیانیه از سوی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در محکومیت این جنایات اظهار داشت: معتقدیم علاوه بر این بیانیه، وزرای خارجه این کشورها نیز باید یک نشست اضطراری برگزار کنند و راه‌های خاتمه دادن به بحران انسانی را بررسی کنند.
وی افزود: ما نیز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان کمیسیون تخصصی این جنایات را پیگیری می کنیم و رئیس محترم مجلس نیز در تماس‌های تلفنی با همتایان خود پیگیر وضعیت میانمار خواهد بود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ابعاد فاجعه در میانمار گسترده است و ما این جنایات را به شدت محکوم می کنیم و امیدواریم تلاش ها چه به لحاظ کمک‌های انسانی و چه از جهت موضع گیری‌های سیاسی و حمایت از مسلمانان میانمار بتواند گوشه ای از آلام آنها را التیام ببخشد.
گفتنی است این جلسه با حضور ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در محل کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برگزار شد.

سفیر ایران در تایلند به میانمار رفت
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: سفیر ایران در تایلند با حضور در میانمار نگرانی جدی جمهوری اسلامی را اعلام و بر ضرورت توقف روند برخورد با مسلمانان تأکید کرد.
بروجردی با مسئولان وزارت خارجه پیرامون وضعیت میانمار که در مجلس برگزار شد، گفت: ضروری بود تعطیلات مجلس را برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان میانمار نیمه کاره گذاشته و از همکاران و مسئولان وزارت خارجه دعوت کنیم تا در جلسه حضور پیدا کنند.
نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به حضور سفیر ایران در تایلند در میانمار اشاره کرد و یادآور شد: سفیر ایران در تایلند با حضور در میانمار نگرانی جدی جمهوری اسلامی را در جلسه ای با دولت میانمار را اعلام و بر ضرورت توقف روند برخورد با مسلمانان تأکید کرد.
وی در ادامه با اشاره به سفری که قرار است مسئولان وزارت امور خارجه به میانمار داشته باشند تا اقلام اهدایی را به دست مسلمانان مظلوم روهینگیا برسانند، اظهار داشت: خانم هاجر چنارانی نیز به عنوان نماینده کمیسیون امنیت ملی مجلس با این هیأت همراه می شود تا در ارتباط با زنان آواره که در جمع چند ۱۰ هزار نفری آوارگان هستند اقداماتی را انجام دهد همچنین قرار است با نظر رئیس مجلس هیأتی از نمایندگان برای بررسی اوضاع به میانمار اعزام شوند.
بروجردی ادامه داد: بعد از آغاز کار مجلس شورای اسلامی در فصل جدید نیز شرایطی فراهم می شود تا نمایندگان به صورت داوطلبانه و به صورت نمادین حقوق یک یا چند روز خود را به مسلمانان میانمار اختصاص دهند همچنین با صلیب سرخ جهانی و هلال احمر صحبت می شود تا کمک‌های بیشتری به آوارگان صورت گیرد.
وی افزود: امروز مدعیان غربی حقوق بشر در قبال جنایات میانمار سکوت کرده و حتی به رئیس دولت این کشور هم جایزه صلح نوبل اهدا می شود لذا نگاه غرب به حقوق بشر ابزاری است.
بروجردی در پایان با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی جهانی به صورت صوتی و تصویری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی در این زمینه پیشگام خواهد بود و باید بدانیم اقدامات رسانه‌های می تواند صدای اعتراض ملت ها را به گوش دولت ها برساند و در نهایت با برانگیختن احساسات جامعه بشریت تأثیرگذار باشد.

درخواست تشکیل جلسه ویژه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه هیأتی از کمیسیون به میانمار اعزام می‌شود، از درخواست تشکیل جلسه ویژه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی برای بررسی وضعیت مسلمانان میانمار خبر داد.
همچنین سیدحسین نقوی‌حسینی به ارائه گزارشی از جلسه فوق‌العاده کمیسیون متبوعش پرداخته و به فارس گفت: این جلسه با حضور اعضای کمیسیون و همچنین ایراهیم رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه و همکاران وی با هدف بررسی فاجعه نسل‌کشی آشکار مسلمانان در میانمار و اقدامات عملی لازم برای خاتمه دادن به این جنایات تشکیل شد.
وی افزود: آقای بروجردی رئیس کمیسیون در ابتدای این جلسه با اشاره به شرایط اسفبار فاجعه مذکور و تأسف از بی‌تفاوتی مجامع بین‌المللی و باز هم تأسف از اینکه رهبر این کشور جایزه صلح نوبل می‌گیرد، گفت که هدف این جلسه بررسی فاجعه میانمار و راه‌های عملی مقابله با آن است.
نقوی تصریح کرد: در این جلسه ابتدا بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با موضوع میانمار پخش شد که معظم‌له اظهار تأسف از سکوت مجامع بین‌المللی به این حادثه و فاجعه انسانی را مورد اشاره قرار دادند و آن را موضوعی سیاسی دانستند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد: در ادامه این جلسه، ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گزارشی از آخرین وضعیت مسلمانان میانمار و فاجعه شدید انسانی که در حال وقوع است، ارائه کرد. وی گفت که وزارت امورخارجه به طور جدی در این زمینه فعال است، یکصد تن کمک انسانی آماده ارسال شده تا به مسلمانان مهاجر رسانده شود، هلال‌احمر هم اقدامات کمک‌رسانی و رسیدگی‌های پزشکی را در دستورکار دارد، ملاقات‌هایی نیز با مقامات محلی، منطقه‌ای تدارک دیده شده و در حال تبادل‌نظر هستیم.
نقوی اضافه کرد: معاون وزیر خارجه در این جلسه همچنین گفت که مذاکرات با مقامات برمه و بنگلادش نیز در حال انجام است، این در حالی است که جمهوری اسلامی بیش از ۳ میلیون مهاجر را پذیرفته، به مدارس ما می‌روند، ازدواج می‌کنند، کار می‌کنند، دانشگاه می‌روند، ولی حتی اگر مسلمانان میانمار شهروند هم نباشند، نباید برخورد ضدانسانی با آنان شود.
نقوی یادآور شد: رحیم‌پور همچنین در این جلسه گفت که اگر چه مسلمانان مذکور، اهل سنت هستند، ولی جمهوری اسلامی با همه توان از آنان حمایت کرده و می‌کند، ولی از سکوت مدعیان حمایت از اهل سنت در تعجب هستیم.
نماینده ورامین در مجلس در ادامه متذکر شد: در این جلسه، سابقه تاریخی موضوع و تغییر نام برمه به میانمار و مسائل داخلی این کشور بررسی شد،مهاجرت اجباری ۳۰۰ هزار مسلمان از میانمار یا بنگلادش خود یک مصیبت بزرگ است، چرا که بنگلادش هم امکان اسکان برای آنها ندارد و به همین جهت مسلمانان در حال حاضر از دو طرف در فشار هستند، از یک سو ارتش میانمار به روی آنها آتش گشوده و از سوی دیگر، ارتش بنگلادش در مقابل آنهاست و خیلی وضعیت و شرایط را حادتر کرده است.
نقوی همچنین گفت: در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون بر اقدامات عملی از جمله اعلام موضع شفاف و با صدای بلند جمهوری اسلامی ایران، اقدامات عملی که باید در این زمینه انجام شود، فعالیت‌های ضروری دیپلماتیک در عرصه‌های منطقه‌ای و کشورهای مسلمان و بین‌المجالس اسلامی و عرصه‌های بین‌المللی، کمک‌رسانی‌های بشردوستانه از طرق مختلف، برانگیختن عکس‌العمل‌های حقوق بشر سازمان‌های مردم‌نهاد، رجوع به محاکم بین‌المللی و محاکم داخلی به عنوان یک جنایت بشری و استفاده از مکانیزم‌های ارجاع از طریق شورای امنیت سازمان ملل، کشورهای عضو سازمان ملل و از طریق دادستان بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد تأکید شد.
وی افزود: همچنین بر اقدامات عملی دیگری از جمله اعزام هیأت پارلمانی از کمیسیون به کشورهای همسایه میانمار، فعال‌تر شدن کمیته حقوق بشر کمیسیون در تعامل با ستاد حقوق بشر اسلامی قوه قضائیه و وزارت امور خارجه، فعال شدن دستگاه قضا برای تعامل با محافل قضایی بین‌المللی، فعال‌سازی رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان اسلام، ضرورت استفاده از ابزار اقتصادی و فشارهای سیاسی، صدور بیانیه از سوی کمیسیون مبنی بر محکومیت فاجعه و راهکارهای عملی لازم، استفاده از ظرفیت کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد و سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید شد که در این زمینه آقایان، شوشتری، دهقانی، ذوالنوری، کواکبیان و فلاحت‌پیشه و همچنین خانم چنارانی اظهارنظر کردند.
نقوی در ادامه گفت: آقای رحیم‌پور در این جلسه عنوان کرد که این جانب همراه با هیأتی و کمک‌های بشردوستانه روز جمعه عازم بنگلادش هستم؛ خانم هاجر چنارانی عضو کمیسیون نیز براساس تصویب کمیسیون و پیشنهاد وزارت خارجه، هیأت مذکور را همراهی خواهد کرد، همچنین رحیم‌پور با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست آستانه و مذاکراتی که در این نشست انجام شد، گفت که دولت و وزارت امور خارجه مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیپلماتیک را در دستورکار قرار داده است.
به گفته نقوی، در پایان جلسه کمیسیون امنیت و در جمع‌بندی پیشنهادات عملی، اقدامات ذیل به تصویب کمیسیون رسید:
۱ـ اعزام هیأت به منطقه و میانمار
۲ـ کمک‌های بشردوستانه به مسلمانان میانمار
۳ـ نامه رئیس کمیسیون امنیت ملی به همتایان خود در مجالس کشورهای اسلامی
۴ـ گفت‌وگوی تلفنی رئیس محترم مجلس با رؤسای مجالس کشورهای اسلامی
۵ـ درخواست تشکیل جلسه ویژه وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و بررسی موضوع
۶ـ درخواست از صلیب سرخ جهانی برای کمک‌رسانی به آنها در میانمار و بنگلادش
۷ـ ورود هلال احمر و درخواست کمک از سایر هلال احمر کشورهای اسلامی
۸ـ تماس با کشورهای چین و روسیه برای حمایت از مسلمانان
۹ـ صدور بیانیه حقوق‌بشری کمیته حقوق‌بشر در محکومیت موضوع و پیگیری حقوقی مسئله
۱۰ـ مذاکره با کشورهای همسایه میانمار و طرح خطر رشد افراطی‌گری به دنبال فشارها و اقدامات جنایت‌آمیز علیه مسلمانان میانمار
۱۱ـ فعال کردن سازمان‌های مردم‌نهاد حقوق بشری در داخل و خارج از کشور
۱۲ـ فعال کردن تمامی رسانه‌ها در جهت به نمایش گذاشتن جنایات مذکور

کد مطلب: 100941
 
Share/Save/Bookmark