میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۲
 
 
ثبت نمره مردودی در کارنامه حقوق بشری فرانسه پایان ندارد
سرکوب پناهجویان با گاز اشک‌آور در قلب پاریس
سرکوب پناهجویان با گاز اشک‌آور در قلب پاریس
 

سران فرانسه در حالی با ادعای آزادی بیان و حمایت از حقوق بشر اسلام ستیزی خود را توجیه می‌کنند که واهی بودن ادعاهای بشر دوستی آنها هر روز بیشتر رنگ می‌بازد چنانکه پلیس فرانسه به منظور تخلیه اردوگاه موقت پناهجویان در مرکز شهر پاریس به استفاده از گاز اشک‌آور متوسل شده است.
فرانسه مدعی حمایت از آزادی است اما این ازادی بیشتر روی حرف است تا در عمل چنانکه وضعیت بحرانی پناهجویان در این کشور گواهی بر این مهم است. سرکوب و باز داشت و اخراج بخشی از این اقدامات است که هشدارهای نهادهای حقوق بشری را به همراه داشته است چرا که در کنار نقض اعلامیه حقوق بشر، این رفتار مغایر با کنوانسیون حقوق پناهجویان مصوب ۱۹۵۲ است. به نوشته خبر‌گزاری «دویچه وله»، این اقدام پلیس فرانسه در حالی انجام گرفت که مأموران پلیس هفته گذشته نیز اردوگاه دیگری را در حومه پاریس منحل کردند.
صفحه رسمی پلیس فرانسه با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر نوشت: «امروز اردوگاهی به طور غیر‌قانونی در میدان جمهوری پاریس برپا شد. پلیس فوراً فرآیند تخلیه اشغالگری فضای عمومی را آغاز کرد.» پلیس فرانسه همچنین گفته نهاد‌های خاصی ساخت این اردوگاه‌ را سازماندهی کرده‌اند که این مسئله غیر‌قابل قبول است. این در حالی است که هفته گذشته نیز پلیس فرانسه صدها نفر از پناهجویان که در منطقه‌ای در حومه پاریس اقدام به برپایی چادر کرده بودند را به اجبار از این کمپ تخلیه کرد.برخی رسانه‌ها در این خصوص گزارش کرده بودند که پلیس فرانسه برای این منظور بخش‌هایی از این اردوگاه را آتش زد. یان بروست، معاون شهردار پاریس این حادثه را «باورنکردنی» توصیف کرد و گفت: «دولت با استفاده از نیروی پلیس برای برخورد با یک وضعیت اجتماعی، یک نمایش ناخوشایند را به اجرا گذاشت.»
کورین توره، مسئول سازمان پزشکان بدون مرز در فرانسه نیز اعلام کرد: «تنها پاسخ مقامات زور است؛ حتی در وضعیت بحران سلامت. این قابل قبول نیست.»پلیس در قبال اردوگاه‌های غیرقانونی مهاجران سیاست «تحمل صفر» را به اجرا گذاشته است. این سیاست که از ابتدای سال جاری میلادی از سوی دیدیه لالمنت، رئیس پلیس پاریس اعمال شده، باعث شده که بسیاری از مهاجران از رفتن به منطقه سنت دنیس خودداری کنند اما در حومه پاریس سرگردان شوند. هزاران نفر از پاریس به بندر کاله سفر کرده و کوشیده اند با جا دادن خود در کامیون ها، خود را به انگلیس برسانند. شمار اندکی نیز این مسیر را از راه آبی می پیمایند.عملیات پاکسازی پناهجویان در فرانسه پس از آن آغاز شد که دولت با تصویب یک قانون امنیتی اصلاح شده، انتشار عکس یا ویدئو از چهره افسران پلیس حین انجام وظیفه در اماکن عمومی را محدود کرد.رسانه ها گزارش دادند که این قانون به پلیس چراغ سبز می دهد تا مانع فعالیت خبرنگاران شوند و امکان ثبت موارد بدرفتاری نیروهای امنیتی با پناهجویان را محدود کنند. بررسی‌های انجام شده نشان می‎دهد وضعیت پناهجویان و به ویژه کودکان در اردوگاه کاله فرانسه بحرانی است.پایگاه موسسه خیریه «ساپورتر پروگرم» به بررسی وضعیت اردوگاه کاله فرانسه پرداخته و می‌نویسد «کودکان پناهجو که خانواده و سرپرستی ندارند در اردوگاه کاله در کنار دیگر پناهجویان قرار گرفته اند و در معرض خطر‌های بسیاری و از جمله سوء استفاده هستند.»
«صد‌ها کودک کارتن خواب در شمال فرانسه که در امید رسیدن به انگلیس هستند اکنون در دسترسی به غذا، آب و اطلاعات درباره حقوقشان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و طی ماه‌های اخیر نیز با خشونت‌هایی از سوی پلیس مواجه شده اند.»«ساپورتر پروگرم» به پایگاه «ایندیپندنت»، می‎نویسد «بسیاری از کودکان مهاجر بی سرپرست بدون هیچ گزینه پیش رو، مجبور به خوابیدن در خیابان‌ها هستند.»اطلاعات جمع آوری شده نشان می‌دهد که ماه آگوست ۲۵۰ نفر از این کودکان پناهجوی بی سرپرست در اردوگاه کاله شناسایی شده اند که سن برخی از آنها ۱۱ سال است؛ با این وجود گفته می‌شود که به دلیل مشکلات مربوط به یافتن این کودکان خردسال و اخراج‌های مکرر اردوگاه کاله، این آمار بسیار پایین‌تر از آمار واقعی است.

کد مطلب: 116232
 
Share/Save/Bookmark