میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
روابط روسیه و آمریکا بدتر و بدتر می‌شود

همزمان با تشدید تقابل‌ها میان مسکو و غرب، رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه روابط این کشور با آمریکا رو به وخامت می‌رود، ابراز امیدواری کرد در چارچوب نشست گروه ۲۰ شرایط لازم برای همکاری اقتصادی فراهم شود.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هشدار داد که روابط این کشور با ایالات متحده هر روز بدتر می‌شود. پوتین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «میر» گفت: «(روابط ما) به سمت سرازیری پیش رفته و هر روز بدتر و بدتر می‌شود».
وی تحریم‌های متعدد دولت کنونی آمریکا را عامل اصلی وخامت روابط واشنگتن و مسکو دانسته اما ابرازی امیدواری کرد دو طرف بتوانند روابط خود را به وضعیت باثبات‌تری برگردانند. رئیس‌جمهور روسیه همچنین افزود: «ما واقعا امیدواریم که عقل سلیم در نهایت موفق ‌شود. این شامل تمام شرکای ما از جمله همکاران آمریکایی نیز می‌شود... ما می‌توانیم در چارچوب نشست آتی گروه ۲۰ به تصمیماتی برسیم که سازنده باشد و شرایط پایدار لازم برای همکاری اقتصادی را فراهم کند». روابط روسیه با آمریکا طی سال‌های اخیر بر سر تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه مسکو حول مسائل ادعایی که واشنگتن طرح کرده، مانند موضوع اوکراین و شبه‌جزیره کریمه یا پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، پرتنش شده است. در ادامه تنشها میان دو کشور، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، پس از امضای یک توافق تقویت روابط نظامی و اقتصادی با «آندژی دودا،»رئیس جمهوری لهستان، در گفتگو با خبرنگاران این موضوع را مطرح کرد. همزمان با حضور رئیس جمهور لهستان در کاخ سفید، یک فروند جنگنده اف -۳۵ بر فراز کاخ سفید پرواز در حال پرواز بود. قرار است آمریکا ۳۲ فروند جنگنده اف ۳۵ به لهستان بفروشد.

هشدار دوباره چین به غرب
در همین حال سخنگوی دفتر امور تایوان در شورای حکومتی چین گفت ­آمریکا باید از ارسال پیام‌های تحریک آمیز برای نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان بپرهیزد. آن فنگشان، سخنگوی دفتر امور تایوان در شورای حکومتی چین تاکید کرد آمریکا باید از ارسال پیام‌های تحریک آمیز برای نیرو‌های جدایی طلب تایوان خودداری کند.
گفته می‌شود یکی از اعضای سنای آمریکا پیشنهاد کرده است سنا از تسای اینگ ون، رئیس منطقه تایوان بخواهد با حضور در کنگره آمریکا سخنرانی کند. انتشار این خبر نارضایتی مقامات پکن را برانگیخته و آن فنگشان نیز در کنفرانسی مطبوعاتی در پکن از آمریکا خواست از ارسال چنین پیام‌هایی به نیرو‌های سیاسی جدایی طلب تایوان بپرهیزد. همچنین چین پس از رد درخواست مذاکره اتاوا اعلام کرد مسئولیت کامل وخامت روابط دو کشور برعهده کاناداست. از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: هیچ کشور و هیچ سازمان یا شخصی حق ندارد در امور هنگ کنگ که منحصرا در حیطه امور داخلی چین قرار دارد، دخالت کند.
پیش از این نیز پکن، واشنگتن را بخاطر بیان اظهارات غیرمسئولانه و اشتباه درباره اصلاح قوانین استرداد هنگ‌کنگ مورد انتقاد قرار داده و از این کشور خواسته بود از مداخله در امور داخلی هنگ‌کنگ دست بردارد. در این میان سفیر چین در انگلیس اعلام کرد محدود کردن هوآوی برای توسعه نسل پنجم تلفن همراه، به روابط تجاری دو کشور ضربه خواهد زد. تحت فشارهای پکن، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد هیچ ضرب‌الاجلی برای پکن در خصوص پیشبرد مذاکرات تجاری پیش از اتخاذ تصمیم اعمال تعرفه‌های بیشتر بر کالا‌های چینی تعیین نکرده است.
در این میان شرکت آمریکایی برودکام اعلام کرد در پی ممنوعیت صادرات تجهیزات به هوآوی چین، پیش بینی درآمد سالانه اش ۲ میلیارد دلار کاهش داشته است. شرکت برودکام آمریکا (یک شرکت طراحی نیمه‌رسانا در حوزه ارتباطات بی‌سیم و باند وسیع) در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای ممنوع کردن همکاری با شرکت چینی هوآوی، پیش بینی درآمد سالانه اش در مقایسه با سال گذشته ۲ میلیارد دلار کاهش یافته است.

کد مطلب: 109384
 
Share/Save/Bookmark