میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
عملیات آرامکو قدرت اطلاعاتی و نظامی یمنی‌ها را به رخ متجاوزان کشید
ستون فقرات اقتصادی سعودی سیبل مقاومت یمن
ستون فقرات اقتصادی سعودی سیبل مقاومت یمن
 

عملیات پهپادی یمنی‌ها که نشانگر توان بالای اطلاعاتی و نظامی مقاومت یمن بوده، چنان لطمات سنگینی بر تاسیسات نفتی سعودی وارد ساخت که بسیاری از ناظران اقتصادی و سیاسی از آن با عنوان هدف قرار گرفتن ستون فقرات اقتصادی سعودی یاد کرده‌اند چنانکه تاکید‌آمریکا مبنی بر جبران کسری شدید نفت عربستان گواهی بر این مسئله است.
شماری از کارشناسان عرب ضمن تأکید بر اینکه حجم سلاح‌های زیاد وپدافند هوایی عربستان به این کشور کمکی در دفاع از تأسیساتش نکرده، افزودند، عملیات ارتش یمن علیه بزرگترین شرکت نفتی جهان، برنامه ولی‌عهد سعودی برای توسعه را نابود کرد. پس از آنکه غول نفتی عربستان «آرامکو» با چندین پهپاد یمنی هدف قرار گرفت، سوال‌ها درباره عملکرد سامانه‌ها رصد و پدافند هوایی سعودی و میزان موفقیت آن در حمایت از اماکن استراتژی مطرح شد.
روزنامه «عربی ۲۱» در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت: «مهم‌تر از نحوه عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سعودی، آینده این شرکت نفتی غول‌پیکر است که در نوع خود در جهان «بزرگترین» است و ستون فقرات اقتصادی کشور و محور چشم‌انداز «محمد بن سلمان» ولی‌عهد برای توسعه به شمار می‌رود.»
در ادامه این گزارش آمده، در این عملیات دو مجموعه نفتی بزرگ در مناطق «بقیق» و «خریص» هدف قرار داده شد. بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب ظهران در منطقه «شرقیه» قرار دارد و بزرگترین پالایشگاه نفت جهان است و کارمندان خارجی زیادی دارد. خریص هم در ۱۹۰ کیلومتری جنوب غرب ظهران است و دومین چاه نفتی بزرگ عربستان است.«نهاد اسماعیل» کارشناس عرب در بخش انرژی در همین زمینه به عربی ۲۱ گفت: «این حمله «تحولی خطرناک» است؛ حجم خسارت‌ها بالاست و نمی‌توان دقیق آنها را مشخص کرد، اما مهمتر از این تأثیرات بلندمدتی است که این موضوع بر آرامکو می‌گذارد.» اسماعیل سپس گفت، از آنجایی که عربستان نتوانسته در طول پنج سال گذشته موضوع یمن را از نظرنظامی حل و فصل کند راه‌حل این است که با روندی سیاسی، به این جنگ پایان داده شود تا منافع سعودی و نفت آن در امان بماند.
«فایز الدویری» کارشناس نظامی به ناتوانی سامانه‌های دفاعی و امنیتی عربستان در این مورد پرداخت و گفت، این سومین حمله به تاسیسات نفتی است و علاوه بر آن تقریبا به صورت روزانه حملاتی به فرودگاه‌های جنوب عربستان نیز صورت می‌گیرد. الدویری ضمن اشاره به اینکه عربستان از سامانه‌ها و سلاح‌های بسیاری زیادی برخوردار است، افزود: «اما سلاح چه فایده‌ای دارد زمانی که کسی وجود ندارد تا آن را به صورت شایسته مدیریت کند.»
روزنامه «العربی الجدید» نزدیک به قطر نیز نوشت، پس از افزایش عملیات ارتش یمن علیه پالایشگاه‌های نفتی شرکت آرامکو، برنامه بن‌سلمان برای فروش سهام آرامکو در حال سوختن است و این موضوع بر نظر سرمایه‌گذاران تأثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.«احمد ابراهیم» از کارشناسان بورس و بخش انرژی به العربی الجدید گفت، خطرات احتمالی علیه آرامکو در ارزش‌گذاری سهام آن و نیز تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید تأثیر بسیار زیادی دارد.
بسیاری تاکید دارند حملات پهپادی به مهم ترین تأسیسات نفتی عربستان، جنگ یمن را به کابوس اقتصادی برای سعودی ها تبدیل کرد. کامل وزنه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: بدون شک جنگی که عربستان بیش از ۴ سال است در یمن ادامه می دهد، پیامدهای منفی برای منطقه، اقتصاد و برای سرمایه گذاری در داخل عربستان و منطقه دارد. حمله به اصلی ترین میدان نفتی عربستان، ارزشگذاری سهام شرکت آرامکو را به ویژه برای عرضه در بورس های خارجی مانند نیویورک، لندن و توکیو با مشکل روبرو می کند. عرضه سهام آرامکو در شرایط فعلی، نخواهد توانست وعده های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را عملی کند. به ویژه آنکه جنگ در یمن همچنان ادامه دارد. نکته قابل توجه آنکه «انور قرقاش» وزیر مشاور امور خارجه امارات حمله پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو را چالشی راهبردی توصیف و بر لزوم هماهنگ سازی تلاش‌ها برای مقابله با آن تاکید کرد. لازم به ذکر است
در پی حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در روز گذشته، بورس این کشور سقوط کرد. این بحران زمانی آشکارتر می‌شود که سخنگوهای وزارت انرژی ایالات متحده و کاخ سفید در بیانیه‌هایی جداگانه از آمادگی این کشور برای جبران کسری تولید نفت عربستان سعودی در پی عملیات پهپادی علیه پالایشگاه‌های آرامکو خبر دادند. «جود دیر» سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه ضمن محکوم کردن حملات روز شنبه به پالایشگاه‌های شرکت نفتی آرامکو، تاکید کرد که واشنگتن به تامین نفت مورد نیاز برای بازار جهانی متعهد است.
همچنین ترامپ رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با ولی‌عهد عربستان سعودی از آمادگی واشنگتن در حمایت از امنیت و ثبات عربستان خبر داد. روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت توان پهپادی یمنی‌ها، چالشی برای عربستان سعودی ایجاد کرده که ریاض با تسلیحات گرانقیمت هم توان مقابله با آن را ندارد. در این میان وزارت خارجه فرانسه با انتشار یک بیانیه، عملیات پهپادی روز گذشته یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی را محکوم کرده است.حریری نخست‌وزیر لبنان عملیات ارتش یمن علیه شرکت نفتی عربستان را که در پاسخ به حملات مداوم ائتلاف سعودی انجام شد؛ «تجاوز» خواند و ضمن محکوم کردن آن، با ریاض اعلام همبستگی کرد.

کد مطلب: 110788
 
Share/Save/Bookmark