میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
تغییر موازنه‌ها
غرب آسیا همچنان به عنوان کانون اصلی تحولات جهانی است بگونه‌ای که کمتر بازیگر جهانی را می‌توان یافت به دنبال ایفای نقش در این منطقه نباشد...

غرب آسیا همچنان به عنوان کانون اصلی تحولات جهانی است بگونه‌ای که کمتر بازیگر جهانی را می‌توان یافت به دنبال ایفای نقش در این منطقه نباشد. یکی از موضوعات مهم در این عرصه تحرکات اخیر ائتلاف غربی، عبری و عربی برای مقابله با توان موشکی مقاومت است چنانکه آمریکا خواستار تمدید تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران شده و همزمان به عراق برای برچیدن مقاومت مردمی حشدالشعبی که گفته می‌شود از توان موشکی برخوردار است سخن می‌گوید. اخیرا نیز در دخالتی آشکار سازمان ملل خواستار خلع سلاح موشکی حزب الله شده در حالی که حزب الله بخشی از استراتژی دفاعی لبنان در کنار ارتش و مردم است. فشارها برای مقابله با توان موشکی سوریه نیز با حملات مداوم صهیونیست‌ها و آمریکا ادامه دارد در حالی که از اهداف تجاوز سعودی به یمن نیز مقابله با توان موشکی مقاومت یمن است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا طرح مقابله با توان موشکی مقاومت به شدت پیگیری می شود؟ آنچه از سوی بسیاری از ناظران سیاسی مطرح می شود آن است که صلابت فرهنگ مقاومت و ارزش و ریشه دار بودن و عمق پایبندی آن به اصول عربی و اسلامی را نشان می‌دهد آن هم در هفتاد و دومین سالروز نکبت و آواره شدن میلیون‌ها فلسطینی و در شرایطی که سریال‌های عادی سازی بر صفحه‌های تلویزیونی برخی کشورهای سازشکار به ویژه سعودی به نمایش درآمده است.
در روزگاری که برخی سران عرب به سمت سازش دوان دوان می روند توان موشکی مقاومت زمینه ساز قوت قلب فلسطینی‌ها برای ادامه انتفاضه شده است. نکته مهم ایجاد موازنه‌ای است که بر اساس آن توان هوایی رژیم صهیونیستی زمین گیر می‌شود و عملا توان اقدام نظامی علیه فلسطینی‌ها و منطقه را ندارد.اهمیت این موضوع را در سخنان دبیر کل حزب‌الله لبنان می‌توان مشاهده کرد چنانکه به اذعان محافل رسانه‌ای سید نصرالله هنگامی که گفت که اسرائیلی‌ها به صنایع موشکی در سوریه حمله می‌کنند و سوریه و متحدانش را تهدیدی وجودی برای خود می‌دانند در واقع انگشت روی زخم ملتهب اسرائیل گذاشت. این موشک‌ها بازدارندگی ایجاد کرده است و کل فلسطین اشغالی و صهیونیست‌ها در تیررس آن هستند و در وحشت به سر می‌برند.
این موشک‌ها رؤیای عربی-اسلامی در تحقق موازنه نظامی با رژیم صهیونیستی را محقق ساخت و مبالغه نیست اگر بگوییم که کفه محور مقاومت در این موازنه سنگینی می‌کند. اکنون با توان موشکی مقاومت هرگونه جنگی برابر با هدف قرار گرفتن این رژیم از ورای مرزهای فلسطین خواهد بود و این نوعی بازدارندگی در حمایت از فلسطین خواهد بود در حالی که همین موازنه وحشت به بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی دامن زده می‌تواند مولفه ای برای تشدید بحران‌های درونی این رژیم باشد چرا که توهم قدرت شکست ناپذیر بودن رژیم صهیونیستی شکسته شده و ناتوانی آن برای همگان آشکار شده است. 

نویسنده: فرامرز اصغری 

کد مطلب: 113767
 
Share/Save/Bookmark