میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۳
 
 
نشستی بدون پشتوانه

آلمان بار دیگر میزبان نشست جهانی است که با عنوان نشست امنیتی مونیخ شناخته می‌شود. نشستی که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون هر ساله به بررسی ابعاد بحران‌های جهانی در حوزه امنیتی می‌پردازد. نشست امسال در حالی برگزار می‌شود که عنوان «چه کسی پازل تکه تکه شده را گردآوری خواهد کرد» یدک می‌کشد. پازل ادعایی آنها بر محور ناآرامی و بحران‌های گسترده‌ای است که در جهان حاکم شده است. در این میان چند نکته در قبال این نشست قابل توجه است. یکی از محورهای مطرح در این نشست موضوع برجام است چنانکه موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مرکل صدر اعظم آلمان رسما در این نشست اشارات متعددی به برجام داشته است. این ادعاها در حالی صورت می‌گیرد که واقعیت امر آن است که محور شدن برجام به عنوان یکی از محورهای این نشست برخلاف ادعای غرب نه تهدید بودن ایران بلکه به دلیل رفتارهای غیرمنطقی آمریکاست که توافقات و تعهدات بین‌المللی را متزلزل ساخته است در این میان ادعای کشورهای اروپایی مبنی بر اقدام برای حفظ برجام (نظیر صحبت‌های موگرینی و مقامات انگلیس و آلمان) در حد حرف بوده و آنها باید به صورت عملی با لغو تحریم‌ها و مقابله با تحریم‌های امریکا این پایبندی را نشان دهند.
نکته دیگر آنکه آمریکایی‌ها در این نشست تلاش خواهند کرد تا ایران را تهدید جهان معرفی کنند که پردازش اقدامات بحران ساز آمریکا در جهان از جمله در حمایت از تروریسم و از جمله نشست ورشو واهی بودن این ادعا را آشکار می‌سازد. جهانیان اذعان دارند ایران همواره پیش گام در مبارزه با تروریسم است و آماده کمک به کشورهای دیگر برای تحقق این مهم و نشست مونیخ اگر واقعا به دنبال امنیت جهانی است باید از این تجربیات بهره گیرد.
در همین حال اقدامات نظامی غرب، حمایت آمریکا از تروریسم ، رفتارهای بحران‌ساز و تروریسم دولتی و اشغالگری رژیم صهیونیستی، اقدامات ائتلاف سعودی آمریکایی در یمن و وضعیت بحرانی این منطقه، استمرار تحرکات تروریست‌ها و حامیانشان در عراق و سوریه، نقش بحران‌ساز نیروهای غربی در افغانستان و اقدامات آنها در اعزام نیروهای داعش به این کشور، اقدامات آمریکا مبنی بر نادیده گرفتن تعهدات و معاهدات بین‌المللی، ناکارآمدی سازمان ملل در حل بحران‌های جهانی و وابستگی آن به قدرت‌های بزرگ، نظامی‌گری کشورهای اروپایی که برای کسب منافع بیشتر اقدام به ایجاد رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه می‌پردازند، بحران های ایجاد شده در لیبی پس از حضور نیروهای غربی در این کشور از سال ۲۰۱۲و... کانون بحران‌های جهان است و نشست امنیتی مونیخ اگر به دنبال صلح و امنیت است باید برای حل این بحران‌ها اقدام نماید بر این اساس رفتارهای مغرضانه غرب مبنی بر معرفی ایران و جبهه مقاومت به عنوان تهدید امنیت جهانی صرفا آدرس غلط دادن به افکار عمومی و رفع مسئولیت خود در ایجاد بحران‌های جهانی است. طرح مسئله توان موشکی و حضور منطقه‌ای ایران، مغایر با ادعای مبارزه با تروریسم است چرا که توان ایران برای ایجاد امنیت جهانی بوده و نه ضد آن . بر این اساس اگر نشست امنیتی مونیخ به دنبال حل بحران‌های جهان است از یک‌سو باید به مقابله با بحران‌سازی‌های آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی بپردازد و از سوی دیگر در کنار جبهه مقاومت به عنوان پیشگام مقابله با تروریسم قرار گیرد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 107962
 
Share/Save/Bookmark