میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
پشیمانی مسعود بارزانی از روابط با آمریکا

در ادامه رویگردانی متحدان آمریکا، رئیس سابق اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با یک رسانه غربی از تجدید نظر این منطقه در مناسبات خود با آمریکا خبر داد.
«مسعود بارزانی» در مصاحبه با «ان‌پی‌آر»، گفت: در روابط خود با آمریکا تجدیدنظر خواهیم کرد. به دنبال برگزاری همه‌پرسی، این انتظار را داشتیم که مرزها را به روی ما ببندند و اقدامات تند اقتصادی علیه ما درپیش بگیرند، اما هرگز فکر نمی‌کردیم عراق به ما حمله نظامی بکند. رئیس سابق اقلیم کردستان، اضافه کرد: بعد از اینکه آمریکا از عراق در مقابل اقلیم حمایت کرد قطعا اقلیم نیز در روابط خود با آمریکا تجدیدنظر خواهد کرد. روابط کردها با آمریکا بعد از همه‌پرسی به شدت آسیب دیده است. مواضع روس‌ها از آمریکایی‌ها در قبال اقلیم بسیار بهتر بود.بارزانی درخصوص اینکه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان مشکلات زیادی را برای مردم این منطقه بوجود آورده گفت: به هیچ وجه از اقدامات خود پشیمان نیستم. وی درخصوص تقابل بغداد با اربیل بعد از همه‌پرسی گفت: ارتش عراق از تسلیحات آمریکایی علیه ما استفاده کرد. آمریکا این تسلیحات را برای مبارزه با داعش در اختیار عراق قرار داده بود اما آنها این تسلیحات را علیه مردم به کار بردند و آمریکا هیچ واکنشی نسبت به آن نشان نداد.
بارزانی در ادامه انتقادات خود از آمریکا گفت: کردها به آمریکا اعتماد داشته و به آن عشق می‌ورزیدند اما رویکرد آنها درخصوص همه‌پرسی و تحولات پس از آن موجب دلسردی کردها از آمریکا شد.
خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر عراق درپی شکایت برخی از خانواده‌های عربی ساکن کرکوک، دستور تحقیق درباره دستگیری شماری از اعضای این خانواده‌ها از سوی نیروهای «آسایش» را صادر کرد. «حیدر العبادی» دیروز خواستار تحقیق درباره مطالبات خانواده‌های افراد بازداشت‌شده در کرکوک شد.دفتر اطلاع‌رسانی العبادی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق دستور تحقیق درباره مطالبات خانواده‌های افراد بازداشت شده در کرکوک از سوی نیروهای «آسایش» منطقه کردستان را صادر کرده است شماری از خانواده‌های عربی ساکن در استان کرکوک، از نیروهای امنیتی آسایش وابسته به منطقه کردستان، شکایت کرده‌اند.

کد مطلب: 101760
 
Share/Save/Bookmark