میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
نماینده سوریه در سازمان ملل پس از آزادی تدمر اعلام کرد
رازهای پنهان تدمر
رازهای پنهان تدمر
 

نماینده سوریه در سازمان ملل با دعوت از همه برای سفر به شهر باستانی «تدمر» تأکید کرد که رئیس‌جمهور سوریه به وعده خود برای آزادی این شهر عمل کرد و به رغم اقدامات آمریکا در حمایت از تروریست‌ها این شهر آزاد شد.
«بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل و رئیس هیأت مذاکره کنندگان دولت سوریه، گفت: رئیس‌جمهور اسد به وعده خود عمل کرد و شهر «تدمر» آزاد شد و همه برای دیدن زیبایی این شهر دعوت هستند. الجعفری در جریان کنفرانس خبری با «استیفان دی میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه، در ادامه درباره مذاکرات ژنو گفت: مسئولیت شکست مذاکرات ژنو بر گردن هیأت ریاض (هیأت معارضان) است.او ادامه داد: با اشتیاق به شما خبر آزادی شهر تاریخی «تدمر» به دست ارتش عربی سوریه را اعلام می‌کنم و عملیات مبارزه با تروریسم تا آزادی آخرین نقطه از خاکمان ادامه خواهد داشت.
رئیس هیأت سوری در ادامه گفت: بخشی از هیأت ریاض به گروه‌های مسلح تروریستی پیوسته‌اند و در کنار نیروهای حمله‌کننده ترکیه به خاکمان در شمال سوریه می‌جنگند و برخی نیز از سوی اسرائیل اداره می‌شوند.
وی گفت: به نماینده سازمان ملل تأکید کردیم که پیشرفت در مذاکرات نباید منتظر هیأت ریاض باشد چرا که آن‌ها تشکیل یک هیأت منسجم معارضان را رد می‌کنند و این هیأت مسئول هر گونه شکست در مذاکرات است.بشار الجعفری در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها داعش را در اشغال شهر تدمر یاری کردند، گفت: پیش از اشغال تدمر از سوی تروریست‌های داعش، آمریکا [مواضع ارتش سوریه در] شهر دیالزور را بمباران کرد که این امکان را به داعش داد تا به آسانی به تدمر منتقل شوند. لازم به ذکر است فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه با انتشار بیانیه‌ای از آزادسازی کامل شهر باستانی تدمر و اطراف آن خبر داد.
در این بیانیه آمده است، نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن، توانستند با پوشش جنگنده‌های سوری و روسی این شهر را از داعش پس بگیرند.ارتش سوریه اعلام کرد که اهمیت بازپس‌گیری این شهر به جایگاه تاریخی و تمدنی این شهر باستانی برمی‌گردد و آزادسازی تدمر ضربه سختی به تروریست‌های داعش وارد کرده است.یک منبع نظامی سوری با بیان اینکه جنگنده‌های روسی و سوری پانزده بار کارون‌های تروریست‌های فراری از تدمر را هدف گرفتند، گفت: درگیری با این گروهک تروریستی در خارج از شهر ادامه دارد.
وی افزود: همزمان حملات هوایی علیه کاروان‌های تروریست‌های فراری از تدمر به سمت رقه و دیرالزور از طریق منطقه السخنه که داعش آن را به عنوان راه امداد رسانی بکار می‌گرفت، ادامه دارد.منبع سوری گفت: یگان‌های مهندسی نظامی ارتش سوریه با ورود به تدمر کار خنثی‌سازی بمب‌های دستی و مین‌هایی را که داعش قبل از خروج از تدمر کاشته بود، آغاز کردند.از سوی دیگر گروه تروریستی القاعده کشته شدن ابوالخیر المصری، یکی از سرکرده‌های خود در سوریه را تأیید کرد. از سوی دیگر سفیر روسیه در دمشق با اشاره به آمادگی این کشور برای گفت‌وگوی سوریه و آمریکا، تأکید کرد که گزارشهای عفو بین‌الملل در خصوص دمشق مستند بر هیچ ادله‌ای نیست.یک روزنامه فرانسوی نوشت که شرکتی فرانسوی-سوئیسی در فاصله ۲ سال از معارضان سوری حمایت کرده است.شرکت «لافارژ هولکیم» اعلام کرده که در فاصله سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ به این افراد کمک مالی کرده است. روزنامه لوموند نوشت که این شرکت مدعی شده که چنین اقدامی را برای تامین کارکنان خود در شمال شرق سوریه انجام داده است. از سوی دیگر رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه حاضر نیستند شبه‌نظامیان کُرد در مرز این کشور حضور داشته باشند، تاکید کرد هدف بعدی عملیات سپر فرات، «منبج» و «رقه» است. خبر دیگر آنکه سخنگوی وزارت خارجه مصر، بار دیگر از رأی ممتنع این کشور به قطعنامه ضد سوری کشورهای غربی در شورای امنیت دفاع کرد. 
خبر دیگر آنکه «شورای نظامی منبج» وابسته به کُردهای سوری از تحویل چندین روستا در غرب منبج به ارتش سوریه بر اساس توافق با روسیه خبر داد. همچنین «تولسی گابارد» عضو کنگره آمریکا که ژانویه ۲۰۱۷ در دمشق، با رئیس‌جمهور سوریه دیداری داشته، تاکید کرده که واشنگتن باید به تغییر رژیم سوریه و کمک به تروریست‌ها پایان دهد.

کد مطلب: 98682
 
Share/Save/Bookmark