میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
آمریکا در توهم دعوت بودن
سوریه همچنان یکی از اصلی ترین مسائل نظام بین الملل است که دخالت های بحران‌ساز حامیان تروریست‌ها استمرار آن را رقم زده است

سوریه همچنان یکی از اصلی ترین مسائل نظام بین الملل است که دخالت های بحران‌ساز حامیان تروریست‌ها استمرار آن را رقم زده است. از نکات قابل توجه در تحولات سوریه را می‌توان در مواضع اخیر سران آمریکا مشاهده کرد آنجا که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادعا می‌کند. واشنگتن به هیچ وجه در مذاکرات صلح سوریه که قرار است اوایل ماه آگوست سال جاری در پایتخت قزاقستان برگزار شود، شرکت نخواهد کرد. وی با بیان این که تنها سازمان ملل، پلتفرم مناسب برای دستیابی به پیشرفت در چارچوب روند سیاسی صلح سوریه است، گفت: مذاکراتی همانند نشستی که در نورسلطان در اوایل اگوست سال جاری برگزار می شود نمی توانند جایگزین مذاکرات ژنو باشد و ایالات متحده در چنین مذاکراتی حضور نخواهد یافت. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نشست ژنو در این زمینه را تنها پلتفرم قابل اعتبار و قانونی برای روند سیاسی حل مشکل سوریه عنوان کرد که از سوی جامعه بین الملل پذیرفته شده است.
وی تاکید می کند که واشنگتن به همکاری خود با سازمان ملل و سایر طرف ها از جمله روسیه در راستای دسترسی به راه‌های سیاسی برقراری صلح در سوریه مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد. این مواضع از سوی آمریکا در حالی اتخاذ شده که نخستین دور مذاکرات صلح سوریه به ابتکار کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی و دوازدهیمن دور این نشست در ماه آوریل سال جاری میلادی در پایتخت قزاقستان برگزار شد. این مذاکرات سپس در قالب مذاکرات سوچی میان سران ایران، روسیه و ترکیه برگزار و تصمیمات قابل توجهی برای حل بحران سوریه در آن اتخاذ شد.
حال این سوال مطرح می‌‌شود که آمریکا چرا چنین مواضعی اتخاذ کرده و عدم این اقدام چه پیامی را به همراه دارد؟ نکته بسیار مهم در قبال نشست‌های آستانه آن است که از ابتدا آمریکا جایگاهی در آن نداشته است و صرفا سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بوده و در مواردی نیز دیدار میان معارضان و نظام سوریه برای رسیدن به راهکار سیاسی برگزار شده است لذا ادعای عدم حضور در این نشست را باید فرار به جلو و پنهان سازی عدم جایگاه آمریکا در این نشست‌ها دانست. نکته دیگر آنکه ادعای پایبندی به مصوبه سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۵۴ و نشست ژنو نیز بیانگر تاکید آمریکا بر ادامه بحران سازی در سوریه است چرا که این موارد ادعایی بر اساس سرنگونی نظام سوریه بوده که هیچ تناسبی با مطالبه مردم و واقعیت‌های سوریه ندارد. بر این اساس می‌توان گفت که ادعای مطرح شده صرفا یک بازی روانی بوده و آمریکایی که هرگز جایگاهی در این نشست‌ها نداشته سعی دارد این شکست را پنهان و چنان وانمود سازد که خود در نشست‌ها حضور ندارد و اصل ماجرا یعنی عدم نقش‌دادن به آمریکا در روند مذاکرات سیاسی سوریه را به حاشیه تبدیل کند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 110021
 
Share/Save/Bookmark