میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
تکمیل خیانت آمریکا و ارتجاع عربی به فلسطین
معامله قرن آماده اجرایی شدن

در ادامه خیانت عربی و آمریکا به فلسطین، مشاور و داماد رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با روزنامه‌ای فلسطینی اعلام کرد طرح پیشنهادی این کشور برای مسأله فلسطین تحت عنوان «معامله قرن» تقریبا آماده شده است.
«جرد کوشنر» داماد و نماینده دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که از هفته گذشته وارد منطقه شده و رایزنی‌های گسترده‌ای را به کشورهای عربی مختلف درباره «معامله قرن» انجام داده، برای اولین بار با روزنامه فلسطینی «القدس» مصاحبه کرد.
کوشنر در این مصاحبه گفت در صورتی که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان آماده باشد، او نیز آماده تعامل و مذاکره با وی است.وی افزود سران کشورهای عربی خواستار ایجاد دولتی فلسطینی با مرکزیت قدس هستند.
کوشنر درباره «معامله قرن» هم گفت نقاط عملی این معامله میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست اما طرح اقتصادی به سمت دو ملت اردن و مصر نیز کشیده می‌شود.
کوشنر تاکید می‌کند معتقدم رهبری فلسطین (تشکیلات خودگردان) به این خاطر این حرف‌ها را می‌زند که می‌ترسد ما طرح مسالمت‌آمیز خود را اجرایی کنیم و این طرح مورد قبول ملت فلسطین قرار گیرد. عباس می‌داند که ما آماده دیدار و گفت‌وگو با او هستیم اگر او آماده باشد. اگر عباس به میز مذاکره بازگشت که با وی صحبت می‌کنیم اما اگر این کار را انجام نداد، ما به صورت علنی طرح خود را اجرایی خواهیم کرد.
مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا در اولین مصاحبه با یک روزنامه فلسطینی گفت اگر رئیس تشکیلات خودگردان به میز مذاکره برگردد، واشنگتن نیز بر سر طرح صلح با آنها همکاری می‌کند. کوشنر در اولین مصاحبه خود با یک رسانه فلسطینی گفت اگر عباس تمایل داشته باشد، با او همکاری خواهد کرد.
کنون زمان مناسبی برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است تا ضمن تقویت رهبری خود، آنها را روی رسیدن به راهکار (سازش) متمرکز کنند.» وی که ریاست تیم طراح و مذاکره‌کننده طرح صلح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای غرب آسیا را نیز برعهده دارد، به این روزنامه گفت: «نمی‌خواهم درباره جزئیات طرحی که روی آن کار می‌کنیم، صحبت کنم ولی این طرح به زودی آماده خواهد شد».
مشاور ارشد ترامپ اضافه کرد: «اگر عباس آماده باشد که به میز مذاکره برگردد، ما نیز آماده همکاری در مباحثات هستیم. اما اگر این مسئله نباشد، ما نیز این طرح را علنی خواهیم کرد».
کوشنر همچنین گفت که اگر دو طرف تمایل داشته باشند تا به یک توافق برسند، آنگاه خواهند دید که زندگی مردمانشان دهه‌ها بعد از امروز، بهتر خواهد بود و منفعت بیشتری برایشان خواهد داشت. وی درباره درخواست سران عرب از او، حول «قرارداد قرن» توضیح داد: «آنها تصریح کردند که می‌خواهند شاهد تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شرقی باشند. آنها توافقی می‌خواهند که به تبع آن مردم فلسطین در صلح زندگی کنند و از منافع اقتصادی که دیگران دارند، بهره ببرند».
این مقام آمریکایی با بیان اینکه سران عرب خواستار تداوم دسترسی مسلمانان به مسجدالاقصی هستند، ادعا کرد که با اعمال طرح صلح ترامپ و رسیدن به توافق بین مقامات فلسطینی و صهیونیستی، منافع اقتصادی این قرارداد شامل حال همه خواهد شد و سرمایه‌های زیادی به این منطقه سرازیر می‌شود. اهمیت این مصاحبه از آن جهت است که در زمانی شده که سران تشکیلات خودگردان فلسطین به دلیل تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی و انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به این شهر، مذاکرات با تیم آمریکایی را به حالت تعلیق آورده است.
کنست کلیات طرحی را تصویب کرد که فیلمبرداری از عملیات سربازان ارتش اسرائیل در کرانه باختری را ممنوع می‌کند. منال اسماعیل گزارشگر اين شبکه افزود این رژيم از همه شیوه‌ها برای پنهان کردن جرائم و جنایت‌های سربازان و افسران ارتش خود در حق فلسطینی‌ها استفاده می‌کند. صهيونيست‌ها همچنین از تعرض شهرک‌نشینان به مستغلات و دارایی‌های فلسطینی‌ها چشم‌پوشی می‌کند و برای پنهان کردن جرائم ارتش خود و توسل بیش از اندازه آن به زور در حق فلسطینی‌ها، کنست کلیات طرحی را تصویب کرد که فیلمبرداری از عملیات سربازان ارتش اسرائیل در کرانه باختری ممنوع می‌شود. هدف از این طرح، جلوگیری از بازخواست نظامیان اسرائیلی برای جنایت‌های‌شان است. طرح این قانون پس از آن صورت گرفت که تصاویر متعددی از جنایت‌های نظامیان اسرائیلی در حق غیرنظامیان فلسطینی پخش شد.
عمیت گیلوتس از سازمان اسرائیلی بیتسلم به کانال سیزده تلویزیون این رژیم گفت «این قانون پیش از هر چیزی علیه رسانه‌ها و علیه هر کسی است که می‌خواهد بداند در آن سوی دیوارهای امنیتی چه چیزی رخ می‌دهد.»
«جیسون گرینبلات» و «جرد کوشنر»، فرستادگان رئیس‌جمهور آمریکا در پایان سفر دوره‌ای خود به منطقه، بعد از اردن و مصر وارد تل‌آویو شدند و با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کردند تا نقطه اوج تلاش‌های آمریکا برای ایجاد فضای ارائه طرح آمریکا در حل نزاع خاورمیانه شکل گرفته باشد. اما هم‌اینک تلاش‌های آمریکا با موضع رسمی تشکیلات خودگردان همخوانی ندارد و از دسامبر گذشته که دولت ترامپ قدس اشغالی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را به بخش غربی آن منتقل کرد، ابومازن (محمود عباس) هرگونه تماس با دولت کنونی آمریکا را رد کرده است.

کد مطلب: 104875
 
Share/Save/Bookmark