میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
صورتجلسه‌ دفتر جهانگیری نشان می‌دهد مسئولان از «سیل خوزستان» اطلاع داشتند
چرا مصوبه بهمن ۹۷ اجرایی نشد؟!
تشکیل پرونده قضایی برای مقصران سیل / رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: برای هرکسی که در رابطه با سیل اخیر قصور تقصیر داشته باشد، پرونده تشکیل می‌شود. قاضی ناصر سراج در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با سیل اخیر برای شخصی پرونده تشکیل شده است گفت: حتما برای هر کسی که قصور تقصیر داشته باشد پرونده تشکیل می‌شود. این درحالی است که وی در بازدید میدانی از مناطق سیل‌زده استان گلستان از حضور کمرنگ مسئولین در مناطق سیل‌زده انتقاد کرده و گفته بود: به مردم عزیزمان قول می‌دهیم که اگر قصور و تقصیری در این رابطه وجود داشته باشد قطعاً رسیدگی خواهد شد.

سیل و طغیان رودخانه‌ها در هفته‌های گذشته که منجر به بروز خسارت‌های فراوان به مناطق مسکونی، مزارع و مراکز صنعتی در شمال و جنوب کشور شد، اگرچه اتفاقی تلخ و باعث گرفتاری بخشی از شریف‌ترین مردمان کشورمان شد اما جلوه‌ای از همدلی و کمک بی‌دریغ نیروهای مسلح، نیروهای مردمی و اقشار مختلف جامعه گردید که این موضوع در آینده نیز برکات زیادی برای کشور خواهد داشت.
سوای ناهماهنگی‌ها و بعضاً کمبود امکانات دستگاه‌های اجرایی متولی این نوع حوادث که توسط نیروهای مسلح و مردم جبران شد، اما همچنان یک موضوع، مورد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد و آن هم امکان یا عدم امکان پیش‌بینی وقوع این سیلاب بزرگ در کشور بود.
این ماجرا از آنجا حساس‌تر و مهمتر جلوه کرد که محمد دهقان نماینده با سابقه و نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در نامه روزهای اخیر خود به رؤسای جمهور و مجلس تاکید کرد: "خطر وقوع سیل اوایل بهمن سال ۹۷ توسط مقامات امنیتی به صورت کتبی به مقامات ارشد دولتی از جمله وزارت نیرو هشدار داده شده بود"، اما اقدامی برای جلوگیری از بروز سیل از سوی این مقامات انجام نشد. طبیعتاً دستیابی به مکاتبات مقامات امنیتی برای رسانه‌ها ممکن نبوده و حتی در صورت یافتن آن نیز، اصولاً طبقه بندی داشته و قابل انتشار نخواهند بود اما برخی کدها و اشارات مد نظر مسئولان کابینه در سال گذشته، می‌تواند به شفاف‌سازی این موضوع مهم کند.
به عنوان مثال، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه روز چهارشنبه مورخ ۱۰ بهمن سال ۱۳۹۷ هیأت دولت، در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: میزان بارش در خوزستان پنج برابر سال گذشته است و از هفته‌های پیش، برای تسکین سیلاب‌هایی که وارد مخازن سدهای بزرگ می‌شود، برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد. به گفته وی، بنا بر تاکید رئیس‌جمهور، وزارت نیرو موظف است سال آینده را در مورد آب و برق براساس میزان بارش‌های سال قبل پیش‌بینی کند و برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس انجام شود.
بر این اساس به نظر می‌رسد وزیر نیرو در زمان این مصاحبه، از شرایط هفته‌های آینده - حداقل در استان خوزستان - مطلع بوده اما برخی سخنان وی همچون پیش‌بینی شرایط سال ۹۸، همچون سال ۹۷، در تناقض با فرضیه مذکور است. در عین حال، بررسی بخش مدیریت بحران وب‌سایت استانداری خوزستان نشان می‌دهد از تاریخ ۸ اسفندماه سال گذشته تا ۳ فروردین‌ماه، هیچ خبر یا گزارش دیده نمی‌شود که چنین سکوت و عدم اطلاع‌رسانی قابل تأمل است.
در بخش مدیریت بحران استانداری لرستان و گلستان نیز وضع شبیه به همین منوال است که در تصاویر فوق قابل مشاهده است.
اما بررسی‌های درخصوص میزان اطلاع و برنامه دولت برای مقابله با سیل در مناطقی چون خوزستان، خبر از درج مصوبات مهم در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه ذیل سی و هفتمین جلسه شورای عالی آب می‌دهد. طبق این مصوبه که محل تشکیل آن، دفتر معاون اول رئیس‌جمهور یعنی اسحاق جهانگیری اعلام شده، رسماً از وزارت نیرو خواسته شده درخصوص احتمال بروز سیلاب، سناریوهای "واقع‌بینانه و بدبینانه" در نظر گرفته شود و برنامه‌های لازم را ارائه کنند.
استاندازی خوزستان نیز موظف شده در امر مدیریت سیلاب، اقدامات و تمهیدات ضروری را برای مواجهه با این شرایط با همکاری وزارت نیرو پیش‌بینی کند. بخش جالب دیگر این مصوبه شورای عالی، دستور به وزارت نفت برای پر کردن مخازن هورالعظیم است که از زنگنه خواسته شده ظرف ۱ هفته، برنامه خود برای تحقق این موضوع را ارائه کند. وزارت نیرو نیز مکلف است ظرف فقط ۱ روز، الزام ورود آب به تمامی مخازن هورالعظیم را به وزارت نفت و مرزبانی ناجا ابلاغ کند.
به نظر می‌رسد موضوع سیل در خوزستان و حجم ورود آب آنقدر به صورت تفصیلی و دقیق در جلسه اواخر بهمن سال گذشته، مورد توجه مسئولان دولتی بوده که در بخش پایانی از وزارت نیرو خواسته شده موضوع پایداری سد کرخه را با دریافت گزارش‌ها و توضیحات فنی، مورد بررسی قرار دهد.

کد مطلب: 108673
 
Share/Save/Bookmark