میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۱
 
 
تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه بر سر کردها بالا گرفت
خط و نشان‌های آنکارا- واشنگتن در میدان اقتصادی
خط و نشان‌های آنکارا- واشنگتن در میدان اقتصادی
 

آمریکا و ترکیه هر روز چالشهای جدیدی در روابطشان بروز می‌کند بگونه‌ای که هر کدام دیگری را به بحران اقتصادی تهدید کرده‌اند. «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن انتقاد از تهدید تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه کشورش گفت که آنکارا ترسی از تهدیدات ترامپ ندارد.
واکنش مقام‌های ترکیه به تهدید این کشور توسط رئیس‌جمهور آمریکا ادامه دارد و بعد از سخنگوی «رجب طیب اردوغان»، حالا وزیر خارجه ترکیه هم از تهدید توئیتری «دونالد ترامپ» به شدت انتقاد کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: خروج از خاک سوریه در حالی آغاز شده که بخش کمی از خلافت داعش اکنون باقی مانده است. اگر داعش دوباره احیا شود از پایگاههای نزدیک دوباره آنها را هدف قرار خواهیم داد. اگر ترکیه کُردها را هدف قرار دهد اقتصاد این کشور را نابود خواهیم کرد. باید ۲۰ مایل منطقه امن ایجاد شود».
مقام‌های آنکارا ساعاتی پس از این توئیت، به اظهارنظر ترامپ و تهدید او به نابودی اقتصاد ترکیه واکنش نشان دادند. ابتدا «ابراهیم کالین» مشاور ارشد و سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش توئیتری به توئیت رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که آنکارا انتظار دارد واشنگتن به اصول همکاری و شراکت استراتژیک بین دو کشور پایبند باشد و از یکسان دانستن تمام کُردهای منطقه با سازمان‌های تروریستی – که اشتباهی مرگبار است – اجتناب کند. کالین افزود: «ترکیه با تروریست‌ها مبارزه می‌کند، نه کُردها. ما از کُردها و دیگر سوری‌ها در برابر تهدیدات تروریستی محافظت می‌کنیم».
«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه هم در نشست خبری در آنکارا از تهدید توئیتری ترامپ انتقاد کرد و گفت، ارتباطات و مکاتبات شرکای استراتژیک نباید در شبکه‌های اجتماعی صورت گیرد. وی همچنین تاکید کرد که «ترکیه از تهدیدات دونالد ترامپ نمی‌ترسد». وزیر خارجه ترکیه به سوالی درباره مواضع دولت آمریکا و شخص رئیس‌جمهور در خصوص خروج نظامیان این کشور از سوریه هم اظهارنظر کرد. چاووش اوغلو گفت، «فشاری جدی» روی رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج نکردن نیروهای این کشور از سوریه وجود دارد. ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد آنکارا از واشنگتن انتظار دارد که به مشارکت راهبردی خود پایبند باشد.
سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت: « آقای دونالد ترامپ، این یک اشتباه مرگبار است که کردهای سوریه را با پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) که در فهرست سازمان های تروریستی از نظر آمریکا قرار دارد و شاخه سوری آن یعنی پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک)- ی.پ.گ (یگان های مدافع خلق) مانند یکدیگر بدانیم.» این سخنگو در ادامه افزود: « تروریست ها نمی توانند شرکا و متحدان شما باشند. ترکیه از آمریکا انتظار دارد که به مشارکت راهبردی ما احترام بگذارد، ترکیه خواهان آن نیست که (مشارکت راهبردی ما) تحت الشعاع تبلیغات تروریستی قرار گیرد.»
در این میان از سوریه خبر می ‌رسد یک منبع آگاه امنیتی عراق از نقشه داعش برای ایجاد یک گذرگاه امن در مرز مشترک این کشور با سوریه و انتقال درگیری‌ها از این کشور به عراق خبر داد. مکاتبات امنیتی میان دستگاه‌های اطلاعات کل و اطلاعات نظامی عراق، از طرح جدید گروه تروریستی داعش برای ایجاد یک گذرگاه امن میان سوریه و عراق حکایت می‌کند. یک منبع آگاه و عالی‌رتبه عراق در گفت‌وگو با روزنامه سعودی «عکاظ» گفت، بر اساس این گزارش‌ها و اطلاعات به دست آمده از اعترافات برخی سرکرده‌های داعش، این گروه تروریستی یک طرح جامع برای انتقال درگیری‌های جاری در سوریه به عمق خاک عراق دارد و گزارش‌های امنیتی موجود نشان می‌دهد که مناطق مورد نظر داعش برای انتقال این درگیری‌ها، استان‌های «صلاح‌الدین» (شمال بغداد)، «الانبار» (غرب) و «نینوی» (شمال) است. وی افزود: تاکنون شماری از عناصری داعش توانسته‌اند وارد عراق شوند. این افراد شهروندان عراقی بودند که در سوریه در حال جنگ بودند. ورود آنها به عراق ساده بود زیرا تحت پوشش آوارگان به عراق بازگشته‌اند.
در این میان وزیر خارجه فرانسه که به اردن سفر کرده بود با همتای اردنی خود دیدار و درباره تحولات سوریه و تصمیم آمریکا برای خروج نظامیانش از این کشور گفت‌وگو کرد.لودریان سپس در کنفرانس خبری مشترک با همتای اردنی خود حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و گفت که روابط فرانسه و اردن به خصوص در سایه تنش‌های منطقه‌ای، روابط متمایزی است و اولویت ما ریشه‌کنی گروه تروریستی داعش است. وزیر خارجه فرانسه راه‌حل سیاسی را تنها راه حل بحران سوریه برشمرد و گفت که فرانسه همچنان به حمایت‌های خود از اردن که میزبان هزاران آواره سوری است، ادامه خواهد داد.

کد مطلب: 107593
 
Share/Save/Bookmark