میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
 
 
سیاست روز آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت را بررسی می‌کند؛
سود سهام عدالت در گیر و دار مصوبه جدید

مشمولان سهام عدالت هنوز فرصت دارند که شماره شبای خود را وارد سامانه کنند. به گفته مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی تاکنون ۳۷.۵ میلیون نفر صورت حساب خود را مشاهده کرده‌اند و ۳۲.۵ میلیون نفر نیز برای اعلام شماره شبای خود به سامانه سازمان مراجعه کرده‌اند البته برای این کار باید منتظر باز شدن دوباره سامانه باشند و پس از ۱۰ روز با باز شدن سامانه می‌توانند شماره شبایی حساب بانکی خود را اعلام کنند. وی گفت: ۹۸ درصد شماره شباها بدون اشکال بوده ‌اند.
طرح ساماندهی سهام عدالت از ماه‌های پایانی سال گذشته شروع شد و مشمولان از طریق سایت www.samanese.ir به صورت حساب سهام عدالت خود دسترسی پیدا کردند و در آن صورت حساب مشخص شد که شرکت‌های سرمایه‌پذیر بابت ۱۰ سال گذشته ۵۳۲ هزار تومان سود پرداخت کرده‌اند. مشمولان سهام عدالت می‌توانستند این مبلغ را تا یک میلیون تومان افزایش دهند و دیروز آخرین فرصت برای افزایش سهام عدالت بود. مبلغ سود بابت یک میلیون سهم حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.
همزمان با اتمام فرصت افزایش صورت حساب سهام عدالت؛ سامانه سهام عدالت روز گذشته برای مدت ۱۰ روز تعطیل شد، اما مشمولان پس از باز شدن مجدد سامانه هنوز فرصت دارند که شماره شبای حساب بانکی خود را وارد کنند اما با وجود این دیروز معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: لایحه ساماندهی سهام عدالت تهیه و آزادسازی این سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله طراحی و تدوین شده که پس از کسب نظر در این‌باره جهت تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد.
معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با فارس، اعلام کرده که حدود ٦١ درصد از جمعیت کشور معادل ۴۹ میلیون ایرانی مشمول دریافت سهام عدالت هستند که این موضوع حاکی از گسترش مالکیت بخش خصوصی در سطح کل اقتصاد دارد.
به گفته محمدتبار طی کمتر از شش ماه گذشته بیش از ٣٠ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در سامانه این سهام شماره شبای حساب بانکی خود را ثبت کرده‌اند.
وی درباره زمان آزادسازی سهام عدالت گفت: این سهام متعلق به ٦١ شرکت بوده که تاکنون سهام ٤٩ شرکت به سبد سهام عدالت انتقال یافته است و در هفته آینده نخستین سود نقدی دریافتی از مجامع برگزار شده برخی از این شرکت‌ها به حساب مشمولان واریز خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول، مجموع کل سود دریافتی از مجامع امسال شرکت‌های حاضر در سبد سرمایه‌گذاری سهام حدود ٤ هزار و ١٥٠ میلیارد است که حدود ٣٥٠ میلیارد تومان آن تاکنون از شرکت‌ها دریافت شده است.
محمدتبار تصریح کرد: این سهام را در تاریخ ٣١ شهریورماه سال ١٣٨٧، به شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی اعطا کردیم، اما آن چنان مدیریت ضعیفی بر آن اعمال شد که دولت دهم در ٢٩ اسفند ٨٨ مصوبه دیگری تحت عنوان مدیریت مجدد این سهام توسط شرکت‌های مادر تخصصی را به هیات وزیران اعطا کرد.
به گفته این مقام مسئول در سازمان خصوصی‌سازی گفت: با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی طرحی مبنی بر لایحه ساماندهی سهام عدالت تعریف و آزادسازی این سهام در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس طراحی و تدوین شده که پس از کسب نظر رهبری در این مورد جهت تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد.

واریز سود سهام عدالت منتظر مصوبه شورای اصل ۴۴
در مقابل این گفته حسن تبار نکته جالب‌تر آن است که مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه هنوز گروه‌بندی‌ها و اولویت واریز سود سهام عدالت مشخص نیست، مدعی شده که تنها یک درصد مشمولان، حساب خود تا سقف یک میلیون تومان را تکمیل کردند.
سیدجعفر سبحانی درخصوص اولین واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولین نیز گفته است: پیش از این اعلام شده بود که تا پایان شهریورماه اولین مرحله سود سهام عدالت واریز می‌شود، هرچند تقسیم سودها نیز انجام شده اما هنوز وضعیت گروه‌بندی و اولویت‌ها مشخص نشده و ما در انتظار مصوبه جلسه شورای عالی ‌اصل چهل و چهار هستیم.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه اعلام شماره شبا محدودیت زمانی ندارد و همه می‌توانند پس از شهریورماه نیز شماره شبای خود اعلام کنند، گفت: تاکنون ۳۷.۵ میلیون نفر صورتحساب خود را مشاهده کرده‌اند و ۳۲.۵ میلیون نفر نیز برای اعلام شماره شبای خود به سامانه سازمان مراجعه کرده‌اند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا پس‌ از شهریورماه مشمولین می‌توانند شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کنند یا خیر؟ افزود: اعلام شماره شبا محدودیت زمانی ندارد و همه می‌توانند پس از شهریورماه نیز شماره شبای خود اعلام کنند اما پس‌ از شهریورماه مشمولین نمی‌توانند باقیمانده اقساط خود را افزایش دهند و از صبح روز اول مهرماه مشمولین نمی‌توانند حتی یک ریال هم به حساب خود اضافه کنند.
سبحانی خاطرنشان کرد: ۹۸ درصد شماره شباها بدون اشکال بوده و ۲ درصد دیگر یا فعال نبوده‌اند و یا متعلق به فرد دیگری بوده است.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از مشمولین مابقی حساب خود را تا سقف یک میلیون تومان تکمیل کرده‌اند؟ تصریح کرد: تاکنون ۷ میلیارد تومان واریز شده که تنها یک درصد از ۷۰۰ میلیارد تومانی بود که باید اضافه می‌شد. وی افزود: البته این عدم استقبال از سوی مشمولین به دلیل اختیاری بودن این موضوع بوده است.

کد مطلب: 101094
 
Share/Save/Bookmark