میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
افزایش توان موشکی با ادامه یافتن جنگ

«محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن، اعلام کرد که هر چقدر تجاوز ائتلاف عربستان به یمن، ادامه یابد توانمندیهای موشکی ملت یمن نیز افزایش می‌یابد و می‌تواند اهداف غیرمنتظره‌ای را نشانه گیرد.
وی طی پستی در «توئیتر» نوشت: هرچه قدر که این تجاوز و جنگ ادامه یابد، توانمندی‌های موشکی و بالستیکی ملت ما افزایش می‌یابد و می‌تواند به مکان‌هایی که دشمن تصورش را نیز نمی‌کند، حمله کند. این یک اقدام ملی است که تمام یمنی‌های داخل و خارج کشور بر آن اجماع و توافق دارند. حتی آن دسته از کسانی که در مرکز شهر ریاض حضور دارند، معتقدند که موشکهای کشورشان مایه عزت و افتخار است.
لازم به ذکر است ائتلاف سعودی و مزدورانش درپی شکست میدانی در مبارزه با نیروهای ارتش و کمیته‌های انقلابی یمن دست به دامن رسانه‌های خود شدند تا با تشدید جنگ روانی و شایعه پراکنی از موفقیت رسانه‌های انقلاب یمن عقده گشایی کند.
کانال‌های تلویزیونی «بی بی سی»، «فرانس ۲۴»، «الحره»، «اسکای نیوز» و «بلقیس» همزمان با نبرد در الحدیده، از ادامه موج بزرگ آوارگی مردم از الحدیده خبر می‌دهند و در حالی که مردم این شهر مخالف جنگ عربستان هستند، اما به دلیل حجم حملات هوایی، بخشی از آنان مجبور به کوچ شده‌اند و رسانه‌های سعودی دلیل آن را احتمال وقوع درگیری‌های خیابانی وانمود کرده‌اند. به گفته این منابع شمار آوارگان به صنعا به دو هزار و ۸۸۰ خانواده می‌رسد که بخشی از آنها در تنها مرکز اسکان آوارگان در صنعا پذیرش شدند. به گفته این منابع سازمان ملل در حال رایزنی با همه طرف‌ها به منظور کاهش تشدید درگیری‌های نظامی در الحدیده است.
شبکه بی بی سی به سوژه رسانه‌های عربی درباره موج آوارگی مردم از الحدیده پرداخت و نوشت که روزنامه‌های عربی می‌گویند که با توجه به چالش‌های موجود در الحدیده، در مسیر رسیدن به صنعا فرش قرمز پهن نشده است.
این شبکه میزبان یکی از تحلیلگران سیاسی وابسته به ائتلاف سعودی در یمن بود که ادعا کرد نیروهای ائتلاف فرودگاه الحدیده را در تصرف خود گرفتند. او در حالی این ادعا را مطرح کرد که برخی سران انصارالله در فرودگاه مصاحبه کردند و گفتند که ادعای ائتلاف درباره تسلط بر فرودگاه دروغ است.
کانال «فرانس ۲۴ »هم از تداوم آرامش در الحدیده برای سومین روز متوالی خبرداد و گفت که دو طرف جنگ در الحدیده در حال بسیج و تجهیز نیروهای خود هستند.دو شبکه العربیه و الحدث و سایت یافع نیوز هم گفتند نیروهای ائتلاف در طول جاده ساحلی مواصلاتی المخا و الخوخه به استان الحدیده در حال انجام عملیات تعقیب و گریز هستند.
اما شبکه الجزیره قطر که بعد از بحران روابط چهار کشور عربی با قطر، سیاستی خلاف العربیه دارد، اعلام کرد که گروهی از نمایندگان پارلمان، دانشگاهیان، و هنرمندان انگلیسی با امضای نامه‌ای برای نخست‌وزیر خود به حمایت انگلیس از حمله عربستان به بندر الحدیده یمن، اعتراض نشان دادند. شبکه الجزیره همچنین گفت که معاون رئیس کمیته بنادر دریای سرخ گفته فعالیت بندر الحدیده که تحت کنترل الحوثی‌هاست به طور طبیعی جریان دارد و تنها مشکل در ممانعت نیروهای دشمن از ورود کشتی‌ها به این منطقه است.
عبدالقادر مرتضی، رئیس کمیته ملی امور اسرا در یمن اعلام کرد، در تبادل اسرای درگیری‌های ساحل غربی یمن میان ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور از سویی و نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن از سوی دیگر ۱۱۴ تن از اسرا آزاد شدند.
وی گفت، ۴۰ تن از اسرای نیروهای دولت مستعفی در مقابل آزادی ۷۴ تن از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن آزاد شدند.
در این راستا فرماندهی تیپ جنوبی "العمالقه" شب گذشته انجام قرارداد جدید تبادل اسیران بین این نیروها و انصارالله در شهرک مریس در شمال استان الضالع را تایید کرد.
پیشتر عبدالسلام جابر، وزیر رسانه در دولت نجات ملی یمن در پیام توئیتری گفته بود، عربستان اجساد ۳۹ تن از نیروهای خود در ائتلاف عربی را تحویل گرفت که در درگیری‌های ساحل غربی مشارکت داشتند.
جابر افزود، ۶۹ جسد دیگر از افسران و نظامیان عربستان همچنان در سردخانه‌های عدن قرار دارند که همگی در ساحل غربی کشته شده‌اند.

کد مطلب: 104910
 
Share/Save/Bookmark