میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
ترزا همچنان سرگردان در پیچ برگزیت

نخست‌وزیر انگلیس که همچنان در وضعیت بحرانی برای حفظ قدرت قرار دارد، در چارچوب مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا باید همتایان اروپایی خود را درباره سه موضوع مهم متقاعد کند.
ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس باید در سه موضوع کلیدی حل نشده در پرونده خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) شامل هزینه جدایی انگلیس از این اتحادیه، مرزهای ایرلند و سرنوشت اتباع اروپایی ساکن انگلیس، همتایان اروپایی خود را متقاعد کند. مذاکرات درباره برگزیت با حضور بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل از سر گرفته خواهد شد. ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برگزیت امروز با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
ترزا می باید در سه موضوع کلیدی حل نشده در پرونده برگزیت شامل هزینه جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، مرزهای ایرلند و سرنوشت اتباع اروپایی ساکن انگلیس، همتایان اروپایی خود را متقاعد کند. وی امیدوار است مرحله اول مذاکرات هر چه سریعتر به سرانجام برسد. همانطور که می دانید کشورهای اروپایی انتظار دارند پیش از پرداختن به هر موضوع دیگری، سه موضوعی را که در اولویت هستند روی میز مذاکرات قرار دهند و درباره هزینه ای که قرار است انگلیس هنگام خروج از اتحادیه اروپا بپردازد، سرنوشت شهروندان اروپایی که در خاک انگلیس زندگی می کنند و آینده مرزهای ایرلند، با یکدیگر به توافق برسند. کشورهای اروپایی از ماه ها پیش تا کنون یعنی از آغاز مذاکرات در ماه ژوئیه و اوت تأکید می کنند که انگلیس باید همزمان هم به تعهدات مالی کوتاه مدت خود یعنی زمان خروجش از این اتحادیه که بیست و نهم مارس ۲۰۱۹ پیش بینی شده است، عمل کند و هم به برنامه های بلند مدتش مانند صندوق های بازنشستگی. به نظر می رسد توافقی در این زمینه میان دو طرف حاصل شده است. بر اساس این توافق روشی برای محاسبه وجود خواهد داشت. هنوز مبلغ کلی مشخص نیست اما می دانیم کشورهای اروپایی تمایل دارند پشت میز مذاکرات، صحبت از مبلغ ۵۵ تا ۶۰ میلیارد یورو باشد. این مبلغی است که در حال حاضر درباره آن صحبت می شود.
بر اساس این توافق، انگلیس حدود ۱۶ درصد آن را پرداخت خواهد کرد. این رقم، نظری است و پنجشنبه و جمعه درباره آن صحبت شد. به نظر می رسد مذاکرات کنونی برگزیت مرحله‌ای است برای اینکه در اجلاس اروپا که قرار است ده روز دیگر در بروکسل برگزار شود، توافقی حاصل شود. نظرسنجی جدید حاکی است نیمی از مردم انگلیس از برگزاری همه پرسی دوم در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت حمایت می‌کنند. این نظرسنجی همچنین حاکی است، یک سوم مردم انگلیس معتقدند پس از خروج از اتحادیه اروپا اوضاع مالی اش وخیم‌تر خواهد شد. لازم به ذکر است طی ۴ سال گذشته صدها هزار نفر به جمعیت فقیر بریتانیا اضافه شده و کودکان زیادی طی سال‌های آتی به این جمعیت اضافه خواهند شد. به نوشته روزنامه گاردین، بنیاد جوزف رونتری در تحقیقات تازه خود دریافت طی ۴ سال گذشته جمعیت کودکان و بازنشستگان فقیر در بریتانیا به شکل فزاینده‌ای افزایش یافته و این در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
این بنیاد از دولت خواست خانه‌هایی بسازد تا در اختیار خانواده‌های فقیر بگذارد و مزایای شغلی را افزایش داده و آموزش‌های بیشتری به بزرگسالان برای یادگیری مهارت‌ها و پیدا کردن شغل بدهد.
آخرین تحقیقات این بنیاد نشان می‌دهد یک سوم کودکان بریتانیایی در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که منابع حداقلی برای برآوردن نیازهایشان را ندارند. طی یک سال گذشته میزان فقر در میان بازنشستگان بریتانیایی ۱۶ درصد و در میان کودکان ۳۰ درصد افزایش یافته است. در حال حاضر ۴ میلیون کودک، ۲ میلیون بازنشسته و ۸ میلیون بزرگسال در این کشور در فقر به سر می‌برند. برآوردها نشان می‌دهد تعداد کودکان فقیر در بریتانیا، باز هم افزایش خواهد یافت. مطالعات سال مالی بریتانیا نشان می‌دهد تا ۵ سال آینده تعداد کودکان فقیر ۵.۲ میلیون نفر می‌شود.
برخی خانواده‌ها با وجود داشتن شغل همچنان در فقر هستند و هیچ پیشرفتی نمی‌کنند و یک هشتم شاغلین بریتانیایی درآمد مکفی ندارند و این‌ها همه در زمانی اتفاق افتاده است که دولت محافظه‌کار، ریاضت‌های اقتصادی زیادی اعمال کرده است.
لازم به ذکر است مسئولان آزمون رانندگی انگلیس، در اعتراض به وضعیت شغلی شان از دیروز دوشنبه به مدت دو روز در سراسر این کشور اعتصاب کردند. اتحادیه کارگری «پی سی اس» ضمن اعلام این خبر اظهار داشت که از مسئولان آزمون رانندگی انتظار می‌رود تا بیشتر کار کنند حال آنکه هزینه اضافه‌کاری آنها پرداخت نمی‌شود. مارک ستورتکا در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: اعضاء این اتحادیه تلاش کرده‌اند تا نگرانی‌های خود را با کارفرمایان در میان بگذارند اما با در بسته مواجه شده اند؛ آنان اکنون احساس می‌کنند که راهی جز برپایی اعتصاب برای حل مشکلات خود ندارند.به گفته رسانه‌های انگلیسی اعتصاب مسئولان آزمون رانندگی سبب خواهد شد تا صدها آزمون رانندگی در این کشور لغو شود. بر اساس رویه تقاضای گواهینامه رانندگی در انگلیس، متقاضیان باید از طریق سامانه اینترنتی دولت، برای امتحان عملی (شهر) ثبت‌نام کرده که گاهی نوبت‌دهی آن ماه‌ها طول می‌کشد.
این اعتصاب درحالی صورت می‌گیرد که دولت انگلیس از دیروز دستورالعمل‌های جدیدی را برای متقاضیان گواهینامه رانندگی به اجرا گذاشته است. بر اساس این دستورالعمل، متقاضیان باید به مدت ۲۰ دقیقه با استفاده از دستگاه مسیریاب برپایه مهارت‌های فردی خود رانندگی کنند. دولت بر این باور است که این آزمون سبب خواهد شد تا اعتماد به نفس رانندگان مورد آزمایش قرار گیرد. می در ماه‌های گذشته و به ویژه پس از انتخابات زودهنگام ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در تقلایی سخت برای حفظ موقعیت سیاسی خود بوده است.
نخست وزیر انگلیس با این امید دستور به برگزاری انتخابات داد که جایگاه خود را پیش از آغاز مذاکرات جدایی از اتحادیه اروپا (برگزیت) تقویت کند؛ با این حال این اقدام او باعث شد تا حزبش تعدادی از کرسی‌های مجلس عوام و به تبعیت از آن اکثریت مطلق را از دست بدهد.

کد مطلب: 102110
 
Share/Save/Bookmark