میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
فرانسوی‌ها دیروز پای صندوق‌های رای رفتند
برگزاری انتخابات محلی فرانسه در میان شیوع کرونا
برگزاری انتخابات محلی فرانسه در میان شیوع کرونا
 

هر چند بحران کرونا جهان را فرا گرفته و در حالی که کرونا تاکنون در فرانسه جان نزدیک به یکصد نفر را گرفته، این کشور دیروز صحنه برگزاری انتخابات محلی (شهرداری ها) بود.
کشورهای غربی در فضایی رسانه‌ای در حالی ایران را که در زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی تنها دو مورد کرونا در آن اعلام شده بود، متهم به عدم لغو انتخابات می کنند که خود در حالی که کرونا جهان را فرا گرفته به برگزاری انتخابات می کنند چنانکه انتخابات شهرداری‌های فرانسه از ظهر دیروز با ۵۰ میلیون نفر واجد شرایط در ۵۰ هزار مدرسه و دبیرستان آغاز شده و این در حالی است که شیوع کرونا در این کشور تاکنون ۴۴۶۹ نفر را مبتلا کرده و جان ۹۱ نفر را گرفته است. فرانسه از شنبه رسماً وارد مرحله سوم اپیدمی ویروس کرونا شده است.انتخابات در فرانسه در حالی برگزار می‌شود که نخست وزیر فرانسه تعطیلی همه مشاغل غیرضروری، کافه‌ها، رستوران‌ها و سینماها را اعلام کرده است. مراکز اخذ رای ساعت ۸ بامداد به وقت محلی برای نخستین دور انتخابات محلی آغاز به کار کردند. برگزاری دور دوم این انتخابات برای ۲۲ مارس پیش بینی شده است.انتخابات شهرداری‌های فرانسه با ۵۰ میلیون نفر واجد شرایط در ۵۰ هزار مدرسه و دبیرستان برگزار شد. ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه برای تشدید اقدامات مقابله‌ای با شیوع ویروس کووید۱۹ اعلام کرد که از بامداد یکشنبه همه فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و اماکن سرگرمی در این کشور تعطیل می‌شود. در حالی که بسیاری از چهره های سیاسی و مسوولان مناطق فرانسه خواستار به تعویق افتادن و لغو این انتخابات شده بودند اما کاخ الیزه بر برگزاری این انتخابات تاکید دارد. در این میان مسئولان ازبکستان و جمهوری کنگو از ثبت نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در این کشورها خبر دادند. این وزارتخانه اعلام کرد که یک شهروند ازبکستانی که به تازگی از فرانسه به این کشور بازگشته به ویروس کرونا مبتلا شده است.
این وزارتخانه از نهادهای ذیربط خواست تا تمام اقدامات لازم برای ممانعت از گسترش ویروس کرونا را در ازبکستان اتخاذ کنند.همچنین دولت جمهوری کنگو از ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.بدین ترتیب جمهوری کنگو بیست و پنجمین کشور آفریقایی است که ویروس کرونا به آنجا منتقل شده است. دولت کنگو اعلام کرد که یک مرد ۵۰ ساله که به تازگی از فرانسه به این کشور بازگشته به بیماری کرونا مبتلا شده است.
لازم به ذکر است این روزها اعتراض‌های مردم به سیاست‌های دولتمردان فرانسه ادامه دارد چنانکه معترضان جنبش جلیقه زردهای فرانسه ممنوعیت اعلام شده از سوی مقامهای این کشور برای تشکیل تجمع به هدف مقابله با شیوع ویروس کرونای جدید را به چالش کشیده و به خیابانهای پاریس آمدند و همزمان هزاران تن از نیروهای امنیتی این کشور نیز در سراسر این شهر مستقر شدند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اخیرا در یک سخنرانی تلویزیونی تعطیلی مدارس این کشور را در واکنش به بحران شیوع ویروس کرونای جدید اعلام کرده و از مردم خواست از هر گونه تماس نزدیک به منظور مقابله با شیوع این ویروس که تا کنون ۷۹ فرانسوی را به کام مرگ کشانده و بیش از ۳۶۰۰ تن را در آنجا مبتلا کرده اجتناب کنند. کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه نیز اعلام کرد، هر گونه تجمع با حضور بیش از ۱۰۰ نفر در این کشور به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا ممنوع است. پلیس شهر پاریس در راستای این فرمان درخواست معترضان برای برپایی تجمع در مکانهای مشهور و مهم این شهر نظیر شانزلیزه را رد کرد. این خیابان مشهور شهر پاریس حدود یک سال پیش صحنه خشونتها میان معترضان فرانسوی و نیروهای امنیتی این کشور بود.

کد مطلب: 113208
 
Share/Save/Bookmark