میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
ابعاد واقعی دموکراسی به سبک آمریکایی هر روز نمایان تر می‌شود
از قتل جوانان به دست پلیس تا جنگ انتخاباتی
از قتل جوانان به دست پلیس تا جنگ انتخاباتی
 

آمریکا در حالی سعی دارد تا همچنان خود را محور دموکراسی و حقوق بشر معرفی نماید که هر روز ابعاد جدیدی از لایه‌های واقعی این دموکراسی آشکار می‌شود که در جدیدترین مورد دو جوان سیاه پوست به دست پلیس به قتل رسیدند در حالی که همچنان جنگ پسا انتخاباتی نیز میان مدعیان پیروزی در انتخابات ادامه دارد.
حقوق بشر و دموکراسی آمریکایی واژه‌ای است که سالهاست در ادبیات سیاسی و حقوقی جهان خود نمایی می کند اما گویی این ادبیات اکنون به سبک جدید که برگرفته از لایه‌های واقعی آن است در حال ظهور است. در ادامه مسئله کشتار سیاه پوستان یک مأمور پلیس آمریکا دو نوجوان سیاهپوست را که مشکوک به سرقت یک خودرو بودند با شلیک نزدیک به ده گلوله به قتل رساند. انتشار جنایتی دیگر از پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان این کشور در حالی صورت می‌گیرد که طی چند ماه اخیر و درپی قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست غیرمسلح آمریکایی توسط پلیس شهر مینیاپولیس، این کشور به صحنه اعتراضات گسترده ضدنژادپرستی تبدیل شده است. در این میان گروهی از مردم شهر شیکاگوی آمریکا علیه اقدامات غیر‌قانونی مأموران پلیس این شهر که در جریان اعتراضات ضد‌نژادپرستی مرتکب شدند شکایت کرده‌اند.این شکایت‌نامه ۲۰۰ صفحه‌ای که روزنامه «شیکاگو تریبون» آن را افشا کرده، اداره پلیس شیکاگو و دیگر نهاد‌های این شهر را به استفاده از «روش‌های وحشیانه، خشن و خلاف قانون اساسی که به وضوح برای آسیب رساندن، ساکت کردن و ترساندن معترضان و شاکیان به کار رفته» متهم کرده است.در همین حال وزارت دادگستری آمریکا حکم اعدام «اُرلاندو هال» را که به تجاوز و قتل محکوم شده بود، با تزریق کشنده اجرا کرد.
اما در حوزه انتخاباتی آمریکا خبر می‌رسد که نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که آمریکایی‌ها بیشتر از آنکه از پیروزی بایدن در انتخابات خوشحال باشند، از شکست ترامپ خوشحال و راضی هستند.
طبق نتایج نظرسنجی مؤسسه «مانموث» (Monmouth) ، آمریکایی‌ها بیش از آنکه از پیروزی «جو بایدن» نامزد دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) آمریکا خوشحال باشند، از شکست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خوشحالند.این بررسی همچنین نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از آنهایی که به بایدن رأی داده بودند، از شکست ترامپ بیش از پیروزی بایدن خوشحال بودند.
در این میان در چارچوب جلب رضایت مردمی، رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیام‌هایی در توئیتر مدعی شده دارو‌های کرونا در حال حاضر در دسترس مردم این کشور قرار دارند و واکسن این ویروس نیز خواهد آمد.
از سوی دیگر وکیل شخصی رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای گفته ستاد انتخاباتی ترامپ در حال پس گرفتن شکایت خود به نتایج انتخابات در ایالت میشیگان است.وکیل رئیس جمهور آمریکا در ادامه تلاش برای اثبات تقلب در انتخابات آمریکا مدعی شد، صاحبان شرکت تأمین کننده دستگاه‌های انتخاباتی، متحد دولت ونزوئلا هستند. در مقابل بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که نتایج غیررسمی از پیروزی او در این رقابت حکایت دارند بامداد جمعه از رفتار رقیب انتخاباتی‌اش بابت نپذیرفتن نتیجه انتخابات انتقاد کرد. در این میان ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود درباره نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور گفت که اسامی ۲۰۰۰۰ فرد فوت‌شده در فهرست افرادی بوده که در ایالت پنسیلوانیا برای رأی دادن ثبت‌نام کرده بودند.پیش از این یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود مقام‌های ایالت «جورجیا» پس از بازشماری آرای این ایالت متوجه شده‌اند بیش از ۲۶۰۰ رأی در شهرستان «فلوید» در این ایالت شمرده نشده‌اند.پایگاه خبری AJC گزارش داد به حساب آوردن این آرا می‌توانست اندکی اختلاف «دونالد ترامپ» با «رقیبش جو بایدن» در این ایالت را کاهش دهد. طبق برآورد سی‌ان‌ان جو بایدن با اختلاف حدود ۱۴۰۰۰ رأی در این ایالت، ترامپ را شکست داد.

کد مطلب: 116170
 
Share/Save/Bookmark