میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۸
 
 
اهالی فرهنگ و هنر هم برای یاری مردمان زلزله‌زده آستین همت بالا زدند
چو عضوی به درد آورد روزگار...
چو عضوی به درد آورد روزگار...
 

این روزها که همه ایران غم کرمانشاه و شهرهـــا و روستاهای غرب کشور را به دل دارد، این روزها که هرکسی سعی می‌کند به حد بضاعت و توانش کمکی به زلزله‌زدگان غرب کشور برساند، اهالی فرهنگ و هنر هم دست به کار شده‌اند، تا کمی از غم مردم کرمانشاه کم کنند.
آنچه در ادامه می‌آید گوشه‌ای از تلاش فرهنگیان و هنرمندان کشور است:

حراج آثار هنری به نفع زلزله‌زدگان
با برپایی حراج خیریه سه روزه آثار هنری در گالری مژده، جامعه تجسمی به کمک آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه و غرب ایران می‌رود.
مژده طباطبایی، مدیر گالری مژده که در زلزله بم نیز چنین رویدادی را برای کمک به آسیب‌دیدگان تدارک دیده بود، اظهار داشت: از همه هنرمندانی که دوست دارند در این حرکت خیرخواهانه حضور داشته باشند دعوت می‌شود آثار خود را به گالری مژده تحویل دهند تا در حراج خیریه سه روزه ارائه شود.
او افزود: گالری مژده در نظر دارد بخشی از گنجینه خود را طی این حراج از روز جمعه ۲۶ تا ۲۸ آبان‌ماه به فروش رسانده و از این رو از همه هنرمندانی که دوست دارند در این اقدام خیرخواهانه مشارکت کنند دعوت می‌کند، در صورت تمایل یک یا چند اثر خود را برای ارائه در حراج اهدا کنند.
او تاکید کرد: بدیهی است تمامی عواید فروش این حراج به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر اختصاص داده خواهد شد.
مدیر گالری مژده درباره شیوه فروش آثار در این حراج خیریه توضیح داد: همه آثار، حتی آثار بزرگان، نصف قیمت واقعی‌شان و حتی کمتر روی دیوار ارائه می‌شود و در پایان سومین روز به بالاترین پیشنهاد فروخته خواهد شد.
طباطبایی گفت: به محض اطلاع‌رسانی اولیه چندین مجموعه‌دار و هنرمند شاخص دست به کار جمع‌آوری آثار شده‌اند و خوشبختانه همه در تلاش هستند بهترین کارهای خود را به نفع مردم عزیز آسیب دیده در زلزله هدیه کنند.
گالری مژده در سعادت‌آباد، علامه شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ واقع است و علاقمندان می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۰۶۷۴۴۲ تماس بگیرند

ارسال بسته‌های ویژه کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان زلزله‌زده
محمد اللهیاری معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درپی وقوع زلزله اخیر در استان کرمانشاه ضمن تسلیت به مردم داغدار این استان گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در کنار سایر دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی کشور توان خود را برای خدمت‌رسانی به مردم انقلابی و مصیبت زده کرمانشاه بسیج کرده است. بدین منظور در اولین اقدام بسته‌های متنوعی از کتاب و اسباب‌بازی برای ارسال به مناطق زلزله‌زده آماده کرده است. از همین جا نیز از مردم کشورمان می‌خواهیم کمک‌های خود در این زمینه را به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور تحویل دهند تا به دست کودکان زلزله‌زده استان کرمانشاه برسانیم.
وی افزود: از همان ساعات ابتدای حادثه دبیرکل، معاونان و مدیران با بررسی لحظه به لحظه وضعیت کتابخانه‌ها و کتابداران در جریان حادثه قرار گرفتند. همچنین دبیرکل نهاد گروهی را برای بازدید از مناطق زلزله‌زده و کتابخانه‌های تخریب شده این استان مأمور کرده است تا ضمن برآورد اولیه از میزان خسارت‌های وارد شده، در اسرع وقت نسبت به بازسازی این کتابخانه‌ها اقدام شود.

حامد عسکری تندیس جشنواره شعر فجر را به حراج گذاشت
حامد عسکری، شاعر جوان کشورمان در اقدامی انسان‌دوستانه تندیس جشنواره شعر فجر خود را برای کمک به زلزله‌زدگان غرب کشور به فروش گذاشت.
در این حراج که او در کانال و صفحات شخصی‌اش منتشر کرده قیمت پایه برای این تندیس را دو میلیون تومان اعلام کرده است.
او در کانال خود این چنین نوشت: «فردا ساعت شش صبح عازم کرمانشاهم. عازم ویرانه‌های مقدس. خوبیت ندارد دست خالی بروم. خیلی فکر کردم چه کنم تا بتوانم ران ملخی مهیا کنم برای شرمنده نشدن پیش این عزیزان داغ‌دیده. اسمش رو بذارید ریا شوآف خودنمایی یا هرچی مهم اینه که من بتونم یه کاری بکنم مهم اینه بشه یه سنگی از پیش پا ور داشت. این تندیس سرو زرین جشنواره ملی شعر فجر است که سال‌ها پیش صیدش کردم. خیلی دوستش دارم. دل می‌کنم می‌گذارمش به حراج. می‌فروشمش و تمام مبلغش را می‌دهم برای کرمانشاه.... اگر به من اعتماد دارید و از دل و نیتم آگاهید بسم‌الله... زیاد وقت نداریم. کمک کردن حساب پر نمیخواد دل گنده می‌خواد. به بالا ترین پیشنهاد این تندیس تقدیم می‌شه. اصلا وقت نداریم خبرهای بد همینجوری داره میاد. باید دست بجنبونیم تا دیر نشده. به قول حاج کاظم آژانس شیشه ای من از شما یه یاعلی می‌خوام.»

«تَرنگ» برای زلزله‌زدگان کرمانشاه روی صحنه می‌رود
گروه موسیقی «تَرنگ» به سرپرستی «برزو امیری» و خوانندگی «نورالدین بزله»، در تالار اندیشه حوزه هنری شهر تهران به صحنه می‌رود.
این در حالیست که گروه «ترنگ»، برای ابراز همدردی با جان‌باختگان زلزله‌ای که شامگاه بیست و یکم آبان ۱۳۹۶، بخش‌هایی از کشور را در برگرفته و هموطنانمان را عزادار کرده، قطعاتی ویژه را اجرا می‌کند و بخشی از عواید کنسرت هم به زلزله‌زدگان کرمانشاه تعلق خواهد گرفت.
برزو امیری با اشاره به وقوع زلزله در کرمانشاه گفت: این اولین‌باری نیست که کُرد غمناک می‌شود. در طول دوران، هزاران هزار بار غم و ناداوری‌ها بر دوش این قوم اصیل آوار شده؛ اما هیچگاه نتوانسته خمی به ابروی آن بیاورد. این مصیبت نیز مانند تمام مصیبت‌های گذشته می‌گذرد و امیدوارم آخرین‌باری باشد که کُرد غمناک می‌شود. بخشی از عواید این کنسرت به زلزله‌زدگان تعلق خواهد گرفت، همچنین حاضران در کنسرت‌ نیز در صورت تمایل می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه در محل‌های منظور شده، اهدا کنند تا با نظارت نهادهای مربوطه به دست این عزیزان غم دیده برسد.

اطلاعیه خانه سینما در مورد حادثه زلزله غرب کشور
خانه سینما با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «درپی درخواست همکاران و خانواده سینمای ایران بابت جمع‌آوری کمک برای هموطنان زلزله‌زده خانه سینما تقاضا دارد همه آنان که دل در گرو همدردی با آسیب‌دیدگان دارند، از طریق حساب شماره ۹۹۹۹۹ به نام هلال‌احمر اقدام کنند. این روش امکان بهره‌برداری مناسب را با توجه به ضرورت‌ها و نیازمندی‌ها فراهم می‌کند.»

پردیس کورش نیمی از فروش امروز خود را به زلزله‌زدگان می‌دهد
پردیس سینمایی کورش برای همدردی و کمک به مناطق زلزله‌زده ۵۰ درصد از محل فروش خود را امروز ٢۴ آبان‌ماه به زلزله‌زدگان اختصاص می‌دهد.
همچنین این پردیس با طراحی کمپینی اقلام مورد نیاز را نیز به منطقه ارسال می‌کند.
پردیس سینمایی کورش امروز به طور کامل باز است.

جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی جامعه قرآنی برای زلزله‌زدگان غرب کشور
درپی وقوع زلزله در بخشی از مناطق غربی کشور و داغدار شدن هموطنان‌مان در استان کرمانشاه، رحیم خاکی قاری بین‌المللی کشورمان با همکاری خبرگزاری ایکنا و نیز حمایت جمعی از فعالان قرآنی کشور همچون علی‌اکبر ملکشاهی و نیز دو قاری کرمانشاهی وحید نظریان و محمدرضا ابوطالبی اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم خیرخواه کشور کرده است تا هر چه سریع‌تر این کمک‌ها با حضور فعالان قرآنی به دست مردم زلزله‌زده برسد.
برای سهولت در امر یاری‌رسانی، افراد می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۸۲۹۲۸۹۱۷۰ به نام ابراهیم قدرت واریز کنند.
کمک‌های غیر نقدی نیز در خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان قدس، خیابان بزرگمهر، پلاک ۸۵ جمع‌آوری می‌شود. همچنین خیران برای هماهنگی و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۳۸۷۲۹۸۶ تماس حاصل کنند.

کد مطلب: 101860
 
Share/Save/Bookmark