میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
این دلار روانی!
این دلار روانی!
 

داستان دنباله‌دار دلار همچنان ادامه دارد. جالب آنکه اتهام‌هایی که به دولت سابق وارد بود و دلیل گرانی دلار و سکوت دولت را جمع کردن نقدینگی از دست مردم می‌دانستند، حالا دارد دوباره تکرار می‌شود. جالب‌تر آنکه این دولت هم مثل دولت قبل گرانی دلار را «روانی» می‌داند.
اشتباه نشود، این روانی منظور یک نوع بیماری یا خدای ناکرده ناسزا نیست. اصلا چرا ما توضیح بدهیم. بگذارید سخنگوی دولت خودش توضیح دهد بهتر است:
«اول اینکه، ارز در کشور ما فراتر از وسیله مبادله به عنوان یک دارایی در نظر گرفته می‌شود، در نقاط مختلف دنیا به این شکل نیست که مردم در این سطح گسترده دارایی‌های خود را به ارزهای دیگر تبدیل کنند اما چون دلار حالت دارایی پیدا کرده است این اتفاق در کشور می‌افتد. افزایش هیجانی نرخ ارز روی قیمت سایر اقلام اثر منفی می‌گذارد این مورد در اقتصاد کشور مضرر است. این رقمی که الان در بازار وجود دارد نشان می‌دهد که بخشی از افزایش قیمت «روانی» است و همکاران ما در بانک مرکزی در تلاش‌ هستند تا با استفاده از ابزارهای قانونی نسبت به تعدیل نرخ دلار و واقعی کردن آن اقدام کنند.
افزایش ۱۰۰ تومانی نرخ دلار در یک روز متناسب با شرایط اقتصاد کشور نیست و در روزهای آینده شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود.»
ملاحظه فرمودید. گران شدن بی‌حساب و کتاب دلار نه به دولت ربط دارد و نه به تصمیمات مدبرانه برخی‌ها! مشکل از مردم است که دلار را تبدیل به یک کالای لوکس و دارایی منقول کرده‌اند و طریقه مصرف آن‌ را تغییر داده‌اند.
مقصر بعدی هم خود جناب دلار است که «روانی»‌بازی در می‌آورد و اجازه نمی‌دهد تلاش‌های بانک مرکزی و ابزارهای قانونی به نتیجه برسد. اصلا مردم و دلار دست به دست هم داده‌اند تا اقتصاد مملکت را زمین بزنند.
پس بهتر است به جای چشم‌انتظار بودن برای نتیجه تدبیر دولت، دست به دعا برداریم و امیدوار باشیم تا حال دلار خود به خود خوب شود و البته مردم هم از این دارایی به دردنخور که مثل چرک کف دست خودمان است دست بردارند.
اینطوری هم دلار از وضعیت «روانی» درمی‌آید، هم با روان مردم و مسئولان بازی نمی‌کند.

کد مطلب: 97981
 
Share/Save/Bookmark