میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
نوسانات ارز در مجلس بررسی شد
سیف نتوانست نمایندگان را قانع کند

نشست علنی دیروز مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.
در این جلسه ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی حاضر شد و نوسانات ارز مورد بررسی قرار گرفت. سیف گزارشی از برنامه‌های مجموعه تحت امر خود برای کنترل نوسانات بازار ارز را ارائه داد و تعدادی از نمایندگان به قید قرعه در این باره سخنرانی کردند.

تلاش دشمنان برای بروز التهاب در اقتصاد
در ادامه رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در این جلسه گفت: عواملی که بر نرخ ارز بر کشور تاثیر می‌گذارد عوامل اقتصادی نیست بلکه عدم اطمینان نسبت به آینده است که متاسفانه ما به طرق مختلف به این موضوع دامن زده‌ایم. ولی‌الله سیف، افزود: آنچه که باعث نگرانی است حجم بالای نقدینگی است که تا این لحظه اثر آن بر بازارها کنترل شده است و آنچه که می‌تواند تاثیر زیادی در نرخ ا رز داشته باشد عواملی است که اقتصادی نیست و آن عدم اطمینان نسبت به آینده است که متاسفانه در این رابطه ما به طرق مختلف به این موضوع دامن زدیم و دشمنان ما نیز بیکار ننشستند و با التهاب‌آفرینی‌های بین‌المللی تلاش می‌کنند که در اقتصاد کشور ما التهاب و عدم تعادل را بروز دهند.

دعوت از سیف به استعفا
این درحالی است نمایندگان در نشست علنی دیروز در اعتراض به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در مقابل هیأت رئیسه تجمع کردند. قرار بود مجلس برای تلاطم بازار ارز به شکل غیر علنی برگزار شود که به صورت علنی برگزار شد.
به دنبال سخنان سیف، نمایندگان نسبت به اظهارات وی در مورد افزایش قیمت ارز واکنش نشان دادند و خواستار استعفای رئیس کل بانک مرکزی شدند. لاریجانی در واکنش به این اعتراضات گفت که اگر نمایندگان سر جای خود ننشینند وارد دستور بعدی مجلس خواهیم شد. در نهایت رئیس مجلس علنی یا غیرعلنی بودن ادامه جلسه را به رای گذاشت که نمایندگان به علنی بودن جلسه در ادامه کار رای دادند.

مخالفت نهاوندیان و کرباسیان با افزایش نرخ سود
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری اینکه به دولت اعلام کرده بود افزایش نرخ سود، بازار ارز را کنترل نمی‌کند، گفت: هم نهاوندیان و هم کرباسیان به من گفتند که ما خود افزایش نرخ سود سپرده را قبول نداریم.
محمدرضا پورابراهیمی پس از ارائه گزارش ولی‌الله سیف با اشاره به اینکه مجموع صادرات نفتی کشور ۵۰ میلیارد دلار است، گفت: امروز به میزان ۲ تا ۲.۱۰ برابر میزان مصارف ارزی‌مان منابع ارزی داریم. وی افزود: با این شرایط تاسف می‌خوریم که چنین وضعی را در بازار ارز شاهدیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه هیچ عامل اقتصادی برای وضع امروز بازار ارز وجود ندارد، گفت:‌ ما از چند ماه قبل از عید از تیم اقتصادی دولت پرسیدیم که برنامه‌شان برای کنترل بازار ارز چیست؟ همچنین به آنها گفتیم که ظرفیت کمیسیون اقتصادی در این زمینه در اختیار دولت قرار دارد.
وی ادامه داد: دولت با تصمیم غیرکارشناسی نرخ سود سپرده را بالا برد که به بازار سرمایه و تولید کشور صدمه زد و ما همان زمان هم گفتیم که این تصمیم بازار ارز را کنترل
نمی‌کند.
در ادامه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان گفت: دو نظر وجود دارد اولین نظر نظر کمیسیون اقتصادی است که بر اساس نرخ تعدیلی، نرخ ارز آرام آرام کاهش یابد و دومین نظر، نظر دولت است که نرخ ارز به صورت دستوری ۴۲۰۰ تومان مبنا قرار گیرد. سپس پورابراهیمی تصریح کرد: آقای لاریجانی به آقای روحانی تذکر دهید که باید از دولت در خصوص مسائل اقتصادی صدای واحد به گوش برسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: این ایراد وارد است، در نظری یکی از مشاوران رئیس جمهور می گوید باید قیمت ارز افزایش یابد و پس از آن رئیس جمهور و وزرا نرخ تکلیفی اعلام می‌کنند. کنترل کنید این افراد را. این چه وضعی است؟

لزوم ریشه‌یابی تلاش مردم هت حفظ دارایی خود با دلار
معاون مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: باید برای این موضوع فکری کرد که چرا مردم می‌خواهند با در اختیار داشتن دلار به شکل نقدی دارایی خود را حفظ کنند؟
قاسمی در نشست علنی مجلس و پس از ارائه گزارش افزود: بخشی از تقاضای ارز در کشور مربوط به واردات رسمی و بخشی دیگر مربوط به واردات خدمات به کشور است.
وی با تاکید بر اینکه تراز رسمی کشور نشان می‌دهد که هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و مجموع منابع ارزی لازم تکاپوی واردات کالا و خدمات کشور را می‌دهد،‌ اظهار داشت: آنچه موجب التهابات در بازار ارز می‌شود اینکه در کشور ما برخلاف سایر کشورها یک تقاضا جهت دلار نقدی وجود دارد.
وی افزود: اگر به صورت بهینه مدیریت نشود می‌تواند بحران بازار ارز را تداوم بخشد.

مشکلات اقتصادی تیم اقتصادی دولت را له کرده است
حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی تیم اقتصادی دولت را له کرده است، گفت: افزایش نرخ ارز اولین خیانت به شعار سال بود. وی افزود: روی صحبت‌های من به شخص آقای رئیس‌جمهور است. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در اظهار داشت: مجلس در این شوکی که به مردم وارد شد تحقیق و تفحص کند و ببیند چه کسانی صاحب سود و سرمایه شدند و چه کسانی به دولت
وصل بودند.

تعداد صرافی‌ها را کنترل کنیم
در همین حال رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار کنترل تعداد صرافی‌ها شد.
علی لاریجانی پس از استماع اظهارات ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و همچنین نمایندگان مجلس درباره نوسانات بازار ارز گفت: ارز موضوع مهمی است که در چند ماه اخیر، نمایندگان درباره آن اظهارنظر کرده و نگرانی‌هایی داشته‌اند. رئیس مجلس از بانک مرکزی خواست در بازه زمانی ۲ یا ۳ ماهه گزارشی از تراز ارزی به مجلس بدهد.
وی همچنین اعلام کرد که اگر تعداد صرافی‌ها کنترل نشود، داستانی شبیه مؤسسات مالی پیش می‌آید. لاریجانی از کمیسیون اقتصادی نیز خواست مسائل بازار ارز را به دقت پیگیری کرده و هشدارهای لازم را به دولت ارائه کنند.

کد مطلب: 103912
 
Share/Save/Bookmark