میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
تهران - بغداد در مسیر همکاری‌های نوین؛
تقویت محور مقاومت؛ نابودی تروریسم
تقویت محور مقاومت؛ نابودی تروریسم
 

حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی در عراق و احتمالا سفر بعدی او به سوریه می‌تواند مسیری را برای امنیت بخشی به محور مقاومت و پایان تروریسم بین‌المللی رقم بزند، محوری که قطعا جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده‌ای را در آن ایفا خواهد کرد، روز گذشته در نخستین روز سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عراق دستاوردهای قابل تامل و چشم دشمن کورکنی برای امنیت منطقه و بهبود روابط فی‌مابین دو کشور به وجود آمد.
روحانی قبل از آغاز سفر درباره با بیان جملاتی نظیر «در کنار مردم و دولت عراق بوده و هستیم / روابط دو ملت دیرینه است / گسترش روابط تهران - بغداد هدف ما است / تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا ناموفق بوده است / مبادلات اقتصادی دو کشور باید از ۱۲ به ۲۰ میلیارد دلار برسد / تأکید بر اتصال خطوط راه‌آهن دو کشور و لایروبی اروند رود / این سفر به نفع دو کشور و دو ملت خواهد بود» نشان داد که سفری با هدف و البته دشمن‌شکن را شروع رده که دستاوردش به جز دو کشور به منطقه و مقاومت نیز خواهد رسید. اما عراقی‌ها هم با استقبال رسمی از او و حضور حداکثری مسئولان و البته دیداری که با مقامات سیاسی و مذهبی و اقتصادی تدارک دیده‌اند نشان دادند که قصدشان توسعه همکاری و حرکتت در مسیر امنیت مقاومت، نابودی تروریسم و گسترش تعاملات اقتصادی برخلاف خواست دشمنان است. 

هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته باشد
اما در این سفر که بر خلاف سفر ترامپ که مخفیانه بود بسیار روشن، شفاف و با استقبال رسمی صورت گرفت، رؤسای جمهور ایران و عراق با اشاره به روابط دوستانه، برادرانه و رو به توسعه دو کشور در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی؛ بر ضرورت تلاش مسوولان در راستای گسترش، تعمیق و تحکیم بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران - بغداد تاکید کردند.
رئیس‌جمهور در دیدار با «برهم صالح» رئیس‌جمهوری عراق در بغداد درباره پیام سفرش گفت: پیام این سفر این است که هیچ بروکراسی و کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته و مانع اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تعمیق مناسبات شود.
روحانی با اشاره به اینکه روابط دولت‌های ایران و عراق ریشه‌های قلبی در تاریخ و فرهنگ مشترک دو ملت دارد، اظهار داشت: مناسبات و همکاری نزدیک تهران - بغداد خواسته مشترک ملت‌های ماست.
وی توسعه روابط بانکی را پشتوانه محکمی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عراق دانست و گفت: تقویت بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه همکاری‌های تجاری با استفاده از پول‌های ملی، ما را از ارزهای خارجی بی‌نیاز خواهد کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای ایجاد تسهیلات لازم در روابط گمرکی، مرزی و استانداردهای کیفی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور، خاطرنشان کرد: ایران و عراق می‌توانند روابط و همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل‌و‌نقل، ترانزیت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند رود، اتصال راه‌آهن دو کشور به هم برای تسهیل در تردد زائران بویژه در ایام اربعین حسینی(ع) گسترش دهند.
روحانی تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور را در توسعه روابط فی‌مابین تاثیر گذار دانست و گفت: آماده انتقال تجربیات و ارائه خدمات فنی و مهندسی به عراق و تشویق بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در عراق هستیم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران همواره خواستار عراقی امن، مستقل و توسعه یافته است و در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، افزود: مبارزه با تروریست‌ها باید تا ریشه‌کن شدن کامل آنها ادامه یابد و ایران آماده مشارکت فعالانه در بازسازی مناطق آسیب دیده عراق است.

تاکید بر نقش ایران در شکست داعش
اما «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق نیز در این دیدار روابط و همکاری‌های ایران و عراق را تاریخی و مستحکم دانست و گفت: ملت ایران را خانواده خود و ایران را کشور دوم خود می‌دانیم.
وی با بیان اینکه ایران در مقاطع حساس میزبان بسیاری از مردم عراق بوده و در مسیر مبارزه با تروریسم داعش کمک‌ها و حمایت‌های فراوانی داشته است، افزود: ایران نقش بسیار برجسته‌ای در شکست داعش داشته و این نشان‌دهنده روابط عمیق و دوستانه دو کشور است؛ ایران و عراق هیچ انتخابی جز روابط خوب و گسترده ندارند.
برهم صالح با تاکید بر اینکه اراده عراق توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران است، خواستار تلاش مسوولان دو کشور برای گسترش مناسبات تهران-بغداد در زمینه‌های گوناگون از جمله راه آهن، گردشگری، محیط زیست، صنعت، معدن و همکاری‌های علمی و فرهنگی شد.
رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه امنیت باید در منطقه مورد توجه همگان بوده و همه کشورها برای ریشه‌کن کردن تروریسم تلاش کنند، اظهار داشت: هرگز حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم عراق در روزهای سخت را فراموش نخواهیم کرد.
اما در ادامه روحانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه احساس ما در عراق احساس بودن در وطن خودمان است، گفت: روابط دو ملت ایران و عراق هزاران ساله است و ما علاقه‌مندیم که این روابط دینی، فرهنگی، تاریخی و منطقه‌ای را بیش از پیش مستحکم سازیم.
رئیس‌جمهور ظرفیت همکاری‌های ایران و عراق را بسیار گسترده دانست و افزود: دو کشور در طول سالهای گذشته با تروریسم در حال مبارزه بوده اند و خوشحالیم که در روزهای سخت مبارزه با تروریسم ، در کنار ملت و ارتش عراق بودیم.
روحانی عراق را یک کشور مهم عربی و اسلامی منطقه دانست و اظهارداشت: عراق می‌تواند نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه و ایجاد روابط نزدیکتر میان کشورهای منطقه ایفا کند.ما می‌خواهیم با عراق متحد و نزدیک باشیم نه علیه دیگری، بلکه می‌خواهیم دیگر کشورهای منطقه را نیز در کنار خود داشته باشیم.
روحانی اظهار داشت: برای ما ثبات، امنیت و دمکراسی عراق بسیار اهمیت دارد و عراق امن و باثبات موجب ثبات و امنیت کل منطقه خواهد شد. وی افزود: برای این سفر اهمیت زیادی قائلیم و امیدواریم شاهد توسعه روابط دو ملت برادر و دوست باشیم. روحانی همچنین از مردم عراق به دلیل میهمان‌نوازی بویژه در ایام اربعین نسبت به ملت ایران تشکر کرد.
رئیس‌جمهور عراق نیز در این نشست خبری مشترک، با اشاره به روابط خوب تهران - بغداد گفت: دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات از جمله در تجارت، گردشگری و زیارت تلاش می‌کنند.
برهم صالح نیز خاطرنشان کرد: این سفر مهم فرصت بسیار خوبی است که از میهمان عزیز و گرامی خودمان (دکتر روحانی) بابت نقش و کمک ایران در پیروزی بزرگ عراق بر داعش تشکر کنیم.
رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه چارچوب‌های جدید همکاری میان دو کشور مورد توافق قرار گرفته است و امروز اعلام خواهد شد، گفت: امنیت مشترک از عناصری است که مستلزم افزایش همکاری‌ها میان تهران و بغداد و همچنین همکاری همه کشورهای منطقه با هدف افزایش ثبات و امنیت و تامین منافع مشترک در مبارزه با افکار و گروه‌های منحرف تروریستی است.
صالح با اشاره به مذاکرات و تفاهم‌های انجام شده میان دو هیأت ایرانی و عراقی در طول روزهای گذشته، تاکید کرد: باید از جزییات کوچک در روابط فیمابین عبور کرد و به فضای بزرگتر و وسیع همکاری‌ها‌ و روابط اندیشید چراکه این امر در راستای منافع هر دو ملت خواهد بود. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 108287
 
Share/Save/Bookmark