میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۱
 
 
وقتی نمایندگان عزم خود را برای استفاده از ابزارهای نظارتی جزم می‌کنند
پیام مجلس ترمیم یا استیضاح
پیام مجلس ترمیم یا استیضاح
 

 این روزها به نظر می‌رسد که مجلس عزم خود را برای استیضاح وزاری دولت روحانی جزم کرده‌ تا با استفاده از ابزارهای نظارتی خود دولت را وادار به تغییر در کابینه و سیاستهای اقتصادی خود کند.
بسیاری از نمایندگان مجلس در زمان معرفی وزرای کابینه دولت دوازدهم به برخی از این افراد منتقد بودند و مایندگان انتظار داشتند که رییس جمهور برای دور دوم فعالیت خود افراد کارآمدتری را در راس وزارتخانه‌های اقتصادی خود قرار دهد، اما در آن زمان نتوانستند نظر خود را به کرسی بنشانند.
به دنبال شرایطی اقتصادی کشور، چندی پیش بود که نمایندگان مجلس جسته و گریخته اعلام کردند که اگر رییس جمهور در تجدیدنظر در تیم اقتصادی دولت کوتاهی کند، مجلس از ابزار استیضاح برای تغییرات در کابینه استفاده می کند. حالا خبرهای حکایت از آن دارد که مجلس در نظر دارد که حداقل ۳ نفر از وزرای اقتصادی را استیضاح کند.

نگاهی به وضعیت کشور
اقتصاد کشور روزهاست که بیمار است و رکود و تورم و افزایش قیمتها و بی‌ثباتی قیمت ارز و سکه و اقتصاد کشور موجب شده است تا نمایندگان فکر چاره‌ای برای تغییر وضعیت این شرایط بکنند.
این درحالی است که از یک سو اهداف اقتصادی دولت در برجام راه به جایی نبرد و از سوی دیگربه نظر می رسد که تیم اقتصادی دولت نیز راهکاری برای حل این شرایط در نظر ندارد. از سوی دیگررئیس جمهور در شرایط مختلف از خستگی و ناامیدی اعضای کابینه خود انتقاد کرده و به نظر می‌رسد که روحانی نیز از عملکرد کابینه خود رضایتی ندارد.
چندی پیش نیز زمزمه تغییرات در کابینه در رسانه‌ها منعکس شد و حتی حدس و گمانه زنی‌ها در مورد اینکه کدامیک از ژنرالهای دولت تغییر خواهند کرد نیز شنیده شد. با این حال تغییری در کابینه رخ نداد و به نظر می‌رسد که این تغییرات به زودی به وقوع نخواهد پیوست.
در چنین شرایطی نمایندگان با بیان اینکه در مدت یک سالی که از عمر کابینه می‌گذرد، هیچ تغییراتی در اقتصاد کشور رخ نداده و حالا نظر بیشتر نماینده‌ها تغییر در تیم اقتصادی دولت است.
بخصوص مشکلات اخیر اقتصادی عزم آنها را بیشتر جزم کرده که که از رییس جمهور بخواهند که این تغییرات را اعمال کند.

چرا رئیس جمهور خود وارد عمل نمی‌شود
در این میان بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اگر رییس جمهور قبل از اینکه مجلس از ابزارهای نظراتی خود برای رسیدن به مقصود و تغییر در کابینه وارد عمل شود شرایط بهترو افراد کارآمد تری و ارد صحنه خواهند شد.
اگر رئیس جمهور در زمینه تغییرات تیم اقتصادی خود با مجلس مشورت کند و افراد کارآمدی معرفی شوند، فضای آرامی در جامعه شکل می‌گیرد و حمایت مجلس را در ادامه راه به دنبال خواهد داشت.
در این میان برخی از نمایندگان مجلس با اشاره به اینکه پیش از ورود به بحث استیضاح وزرا مکاتبه‌ای با رییس جمهور داشتند و با وی درخواست ترمیم کابینه را مطرح کردند، بر این نکته تاکید دارند که آنها فعلا برای استیضاح وزرا دست نگه داشته شده تا پاسخ ریس جمهور دریافت شود و اگر رییس جمهور پاسخ مثبتی در جهت رفع مشکلات مردم با ترمیم و بازسازی تیم اقتصادی دولت دادند مجلس نیز در جهت بهبود وضعیت فعلی به رییس جمهور کمک می کند.
در حال حاضر مجلس به دنبال رفع مشکلات معیشتی مردم است و تمام طیف‌های سیاسی روی این موضوع تاکید دارند که اولویت مجلس رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم است.
از این رو رییس جمهور نیز در این مورد باید با موضع گیری منطقی، تصمیم صحیحی را اتخاذ کند، چرا که اگر دولت بخواهد بی تفاوت به تمام سیاست‌های اشتباه گذشته اقتصادی خود به فعالیت ادامه دهد، مجلس پذیرای این امر نخواهد بود.

آیا استیضاح موثر است
جابجایی وزرا از سوی دولت در کابینه جابجایی موجب می‌شود که نگاه متفاوتی در میان مدیران میانی و پایین‌تر ایجاد شود و نیروها اقتصادی تقویت شوند.
باید در نظر داشت که یک وزیر نمی‌تواند به تنهایی کاری از پیش ببرد و استیضاح او تاثیر چندانی بر روند اقتصادی کشور ندارد.د
از این رو بسیاری از کارشناسان معتقدند که استیضاح وزرای اقتصادی تاثیری در بهبود وضعیت اقتصاد کشور ندارد.
به عقیده این گروه استیضاح وزرای اقتصادی زمان بر بوده و وقت زیادی از مجلس و دولت می‌گیرد از این رو باید مسیر کوتاه تر در این زمینه در نظر گرفت و آن تغییر و تقویت کابینه از سوی رئیس جمهور است.
از سوی دیگر اگر وزرا نیز تغییر کنند اما همین فکر و سیاست را اجرایی ادامه یابد باز مشکلی از کشور حل نمی شود.

کد مطلب: 105082
 
Share/Save/Bookmark