میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
راهپیمایی ۱۰ روزه آمریکایی‌ها علیه ساختار حاکم بر ایالات متحده آغاز شد
تظاهرات ضد سرمایه‌داری از شارلوتسویل تا واشنگتن
تظاهرات ضد سرمایه‌داری از شارلوتسویل تا واشنگتن
 

اعتراض بر ساختـــار سرمایه‌داری حاکم بر آمریکا هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد چنانکه این‌بار در قالب مخالفان برتری سفیدپوستان در آمریکا از امروز تظاهرات ۱۰ روزه‌ای را با هدف برکناری «دونالد ترامپ» آغاز می‌کنند.
مردم آمریکا از سال ۲۰۱۱ در قالب جنبش ۹۹درصدی‌ها اعتراض‌ها علیه ساختار سرمایه‌داری حاکم بر کشورشان را آغاز کردند و اکنون ابعاد جدید آن را آغاز می‌کنند. شهر شارلوتسویل در ایالت ویرجینیا نقطه آغاز تظاهرات ۱۰ روزه مخالفان برتری سفیدپوستان برای برکناری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از این سمت خواهد بود. سازمان‌دهندگان می‌گویند بعد از این فعالیت که راهپیمایی برای مقابله با برتری سفیدپوستان نامگذاری شده است، تظاهرات مسالمت‌آمیز اشغال واشنگتن نیز به صورت روزانه برگزار می‌شود.
در تارنمای سازمان دهندگان این راهپیمایی آمده است: زمان مقابله با برتری‌طلبی سفیدپوستان در دولت و تاریخ ما فرا رسیده است. ما می‌خواهیم رئیس‌جمهور ترامپ به دلیل همراهی این ایدئولوژی برکنار شود و خواهان دستور کاری هستیم که ضربه وارد شده بر کشور و مردم جبران شود.
چندی پیش خشونت‌ها در شارلوتسویل آغاز شد. در جریان تظاهراتی که علیه نژادپرستی برگزار شد فردی که ظاهرا با ملی‌گرایان سفیدپوست ارتباط داشت با خودرو به میان معترضان رفت. در این حمله یک زن ۳۲ ساله کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند. هنگامی که ترامپ گفت «طرف‌های زیادی» در این خشونت دست داشتند، تنش‌ها شدت گرفت. هزاران معترض در سان فرانسیسکو تظاهرات برگزار کردند و بر گروه راست افراطی اعلام پیروزی کردند زیرا راست‌های افراطی تجمع خود را در گلدن گیت بریج و همچنین کنفرانس خبری خود را لغو کردند.
لغو این تجمع سبب نشد معترضان به نژادپرستی و ضد فاشیست‌ها تظاهرات خود را برگزار و پیام خود را در این‌باره منتقل نکنند که از گروه‌های راست افراطی از جمله نئونازی‌ها و برتری جویان سفیدپوست در این شهر لیبرال و متنوع استقبال نخواهد شد. شمار زیادی از مردم در خیابان‌های اطراف آلامو اسکوئر پارک تجمع و سپس به سوی ناحیه میشن حرکت کردند. آنها شعارهایی در مخالفت با دولت ترامپ، نژادپرستی و خشونت در شارلوتزویل سر دادند.یک مرد فریاد می‌زد: «ما تنفر را شکست دادیم.» یک مرد دیگر نیز گفت:‌ «این یک تجمع پیروزی است. این پیروزی بر سلطه‌طلبی و برتری‌جویی است.»
در همین حال، اد لی شهردار سان فرانسیسکو نیز گفت به مردمی افتخار می‌کند که در این تظاهرات شرکت کردند.بیل اسکات رئیس پلیس سان‌فرانسیسکو گفت:‌ «آنچه که شما امروز شاهد آن بودید این بود که مردمان یک شهر دور هم جمع شده بودند. شما شهری را دیدید که هماهنگ است و شما همچنین شاهد واکنش مناسب پلیس بودید.» مقامات سان‌فرانسیسکو در این‌باره نگران بوده‌اند که ممکن است بین فعالان راست افراطی و فعالان ضد فاشیستی خشونت‌هایی رخ دهد. در این میان گروهی از روانپزشکان برجسته آمریکایی نامه‌ای سرگشاده به کنگره این کشور نوشتند و درباره وضع سلامت روانی «دونالد ترامپ» هشدار دادند.
اقدامات و لفاظی‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، درباره مسائل داخلی و خارجی، نگرانی زیادی در میان کارشناسان حوزه‌های مختلف بوجود آورده است. این نگرانی‌ها موجب شد گروهی از روانپزشکان زبده و سرشناس آمریکایی، نامه‌ای به کنگره این کشور ارسال کرده و در آن درباره خطرناک ‌بودن ترامپ برای آمریکا و جهان هشدار دهند. در میان نگارندگان این نامه هشدارآمیز، دکتر «بندی لی»، استاد دانشگاه ییل ایالت کنتیکت آمریکا، نیز حضور دارد. دکتر «لی» مشاور اعضای دموکرات کنگره نیز هست و ضمن بیان این مطلب که به تشخیص وی، دونالد ترامپ از سلامت روانی برخوردار نیست، نسبت به خطرناک بودن او نیز هشدار داده است.
در حالی که سیل استعفای مقامات ارشد، کاخ سفید را درنوردیده است، منابع مطلع اکنون می‌گویند «گری کوهن» مشاور اقتصادی ارشد رئیس‌جمهور آمریکا نیز قصد استعفا داشته است.
یک منبع آشنا به مسئله طی گفت‌وگو به شبکه خبری «ای‌بی‌سی نیوز» گفت کوهن چندی پیش به قدری از واکنش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به درگیری‌ها میان نژادپرستان و مخالفان آنها در شارلوتسویل، ناخشنود بود که استعفانامه خود را نیز نوشت. کوهن که البته هنوز سمت خود را ترک نکرده، طی مصاحبه با نشریه «فاینننشال تایمز» تاکید کرد باید پریشانی و ناراحتی خودش را از وقایعی که طی دو هفته اخیر در آمریکا و کاخ سفید رخ داده، اعلام کند. معاون مستعفی رئیس‌جمهور ترامپ، به استراتژیست ارشد پیشین کاخ سفید، که او نیز قبلا استعفا داده بود، در نشریه «بریت بارت» می‌پیوندد. «سباستین گورکا» معاون مستعفی رئیس‌جمهور آمریکا، پس از تقدیم استعفا به «دونالد ترامپ»، گفت قصد بازگشت به رسانه خبری تحلیلی «بریت بارت»‌ را دارد.

کد مطلب: 100681
 
Share/Save/Bookmark