میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
بدون هیچ رأی مخالفی؛
مجلس کلیات طرح مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا را تصویب کرد

نشست علنی نمایندگان مجلس به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار شد. بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی پارلمان اولین دستور کار پارلمان بود.
وکلای ملت سپس طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در نهایت نمایندگان مجلس با ۲۴۰ رأی موافق کلیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا را به تصویب رساندند.

بازگشت طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس به کمیسیون
همچنین نمایندگان مجلس دیروز کلیات طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی خانه ملت را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند. وکلای ملت با ۱۸۰ رأی موافق، ۳۶ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از ۲۴۲ نماینده حاضر در جلسه، کلیات طرح مذکور را مصوب کردند.
رئیس مجلس پس از تصویب کلیات این طرح گفت: طرح اصلاح آیین‌نامه دارای ایراداتی است که باید اصلاح شود، فلذا این طرح را دوشوری کرده و برای اصلاح مجدداً به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی پارلمان ارجاع می‌دهیم.

مصاف امروز با تروریست‌ها مصاف حسینیان و یزیدیان است
لاریجانی در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه شهید حججی عیان ساخت که مصاف امروز با تروریست‌ها مصاف حسینیان و یزیدیان است، گفت: اینها نمونه‌هایی از دستاوردهای تفکر تکفیریها است و آیا اعراب دست آمریکا و صهیونیست‌ها را در این ظلم و جنایت علیه امت اسلامی نمی‌بینند. وی با اشاره به اینکه در هفته گذشته دو حادثه تکان دهنده رخ داد که قلوب امت اسلامی را جریحه‌دار کرد افزود: حادثه شهادت شهید حججی در میدان مجاهدت درس فداکاری در راه هدف را به جهان امروز ارائه کرد.
رئیس مجلس اظهار داشت: حادثه تاسف‌‌آور دیگر جنایت بزرگ تروریستی در افغانستان بود که صدها نفر از مسلمانان از زن و مرد و پیر و جوان و کودک را به خاک و خون کشید. 

در طرح مقابله با اقدامات آمریکا چارچوب برجام حفظ شد
سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس با اشاره به برگزاری ۴ جلسه فوق‌العاده کمیسیون در ایام تعطیلات برای بررسی پیشنهادهای واصله گفت: کمیسیون در اعمال نظرات پیشنهادی چارچوب برجام را حفظ کرده است.
سیدحسین نقوی‌حسینی پیش از سخنان موافقان و مخالفان طرح یک فوریتی اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه در سخنانی با اشاره به اینکه یک فوریت این طرح به تصویب ۹۳ درصد نمایندگان مجلس رسیده است، گفت: مخالفان یک فوریت طرح نیز در حقیقت مخالف با مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا نبودند بلکه معتقد بودند که طرح، نیازمند قوام بیشتر است.

بی‌توجهی به اصل ۱۵۴ قانون اساسی
کمرنگ دیده شدن برجام، عدم الزام قوه قضاییه برای تعقیب جنایتکاران آمریکایی، بی‌تناسبی مفاد با اقدامات خصمانه آمریکا و بی‌توجهی به اصل ۱۵۴ قانون اساسی از محورهای مخالفت نمایندگان با کلیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه بود.
مهدی صباغیان نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات طرح مقابله با اقدامات آمریکا در منطقه با تاکید بر اینکه این طرح باید قوی‌تر باشد، گفت: در این طرح برجام کمرنگ دیده شده است. وی افزود: اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند ما هم باید متقابلا اقدام مناسب انجام دهیم.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر نیز در مخالفت با کلیات این طرح گفت: معتقدیم باید این طرح بازدارنده‌تر باشد و چراکه تناسب آنچه میان آمریکایی‌ها انجام دادند با مجازات‌هایی که در طرح پیش‌بینی شده کافی نیست. وی با تصریح بر اینکه اقدامات خصمانه آمریکا علیه کشورمان سنگین‌تر از تعاریف ذکر شده در این طرح است خاطرنشان کرد: باید در این طرح برخورد جدی‌تری با آمریکا می‌کردیم، این طرح عملیاتی نیست. وی گفت: باید در این طرح پیش‌بینی می‌کردیم به غنی‌سازی ۲۰درصد بازخواهیم گشت.
علی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر نیز با تاکید بر اینکه مقابله با دشمنی‌های آمریکا باید «به مثل باشد» اظهار داشت: در حالی که دشمن از همه اهرم‌ها و سازمان‌ها برای مقابله با ایران استفاده می‌کند ما در این طرح از چه وزنی از سازمان‌های بین‌المللی استفاده کردیم. وی از بی‌توجهی طرح به اصل ۱۵۴ سخن گفت اظهار داشت: در سنوات گذشته طرح‌های مشابهی تصویب کرده‌ایم اما نتایج آن چه شده است؟

تهیه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات آمریکا
همچنین نمایندگان مجلس وزارتخانه‌های خارجه، دفاع و اطلاعات و سپاه و ارتش را موظف به تهیه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات آمریکا کردند. 

وزارت خارجه مکلف به شناسایی حامیان تروریسم شد
در ادامه نمایندگان مجلس وزارت امور خارجه را مکلف کردند ظرف ۳ ماه با همکاری نیروی قدس سپاه، وزارتخانه‌های دفاع و اطلاعات و بانک مرکزی نسبت به شناسایی اشخاص حامی تروریسم اقدام و نام آنها را در فهرست تحریم ثبت و منتشر کند.

طرح مقابله با آمریکا پاسخ مناسب به خباثت‌های این کشور
از سوی دیگر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در موافقت با طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات تروریستی امریکا در منطقه گفت: این طرح پاسخ بسیار مناسب و هوشمندانه به دشمنی آمریکا و خصومت‌های آن کشور علیه جمهوری اسلامی ایران است و وزارت خارجه با این طرح موافق است.

طراحی هوشمندانه
محدود شدن مقابله ایران با آمریکا و پرهیز از مقابله با برجام، اروپا و سازمان‌های بین‌المللی، هوشمندانه بودن و فقدان تناقض با برجام از جمله محورهای موافقت نمایندگان با کلیات طرح مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه بود.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم با اشاره به اینکه این طرح از جنس نقض برجام نیست گفت: هرچند ممکن است طرح مقابله با اقدامات آمریکا نظر بسیاری از نمایندگان مجلس را برآورده نکند اما در مقابل اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها پیش‌بینی‌هایی کرده است از جمله آنکه باید نیروهای مسلح را تقویت کنیم. وی افزود: همچنین در این طرح درباره آنچه آنها به آن حساس‌اند یعنی غنی‌سازی اورانیوم نیز پیش‌بینی صورت گرفته است.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد نیز گفت: ما باید مقابله با آمریکا را در دستور بگذاریم نه مقابله با برجام، اروپا و سازمان‌های بین‌المللی به ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چراکه آمریکا می‌خواهد کاری کند که ایران برجام را لغو کند. وی اظهار داشت: ما در این طرح برای برنامه‌های موشکی و حمایت از نیروی قدس رقم مشخص کرده‌ایم.

وزارت‌ اقتصاد و خارجه موظف به حمایت از ایرانیان مورد تحریم شدند
نمایندگان مجلس، وزارتخانه‌های اقتصاد و خارجه را موظف کردند تمهیدات لازم برای حمایت از اشخاص و شرکت‌های ایرانی که به تبع و بهانه فعالیت‌های اقتصادی خود مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند، اتخاذ کنند.

اختصاص ۱۰ هزار میلیارد ریال به نیروی قدس سپاه
نمایندگان مجلس برای مبارزه با تروریسم در منطقه دولت را موظف کردند ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران قرار دهد.

تهیه طرح اجرایی مربوط به افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشور
مجلس وزارت دفاع و هوافضای سپاه را موظف کرد با هماهنگی ستادکل نیروهای مسلح، طرح اجرایی مربوط به افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشور در حوزه موشکی را تهیه و به شورای عالی امنیت ملی برای تصویب مراجع ذیربط ارائه کند.
از سوی دیگر مجلس دولت و قوای مسلح کشور را موظف کرد به منظور حراست از امنیت و منافع ملی کشور و حمایت از متحدان در مقابله با تروریسم، تدابیر لازم را نسبت به تقویت توانمندی‌های دفاعی ایران در همه زمینه‌های آفندی و پدافندی برنامه‌ریزی و اقدام کند.
همچنین با تصویب مجلس، قوه قضاییه موظف شد شعبه ویژه‌ای را به منظور رسیدگی به شکایات کسانی که از ناحیه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا خسارت دیده و یا می‌بینند، اختصاص دهد.

کد مطلب: 100483
 
Share/Save/Bookmark