میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
پارلمان طرح اصلاح قانون صدور چک را مورد بحث و بررسی قرار داد
استیضاح وزیر کار، امروز درمجلس

 جلسه علنی مجلس روز گذشته به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس برگزارشد.
در این جلسه پارلمان طرح اصلاح قانون صدور چک را مورد بحث و بررسی قرار داد و همچنین ۱۷۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای خواستار بازنگری شورای سنجش و آموزش مبنی بر تأثیرگذاری معدل در رتبه کنکور شدند.

ارجاع طرح سهمیه ایثارگران در کنکوربه کمیسیون آموزش
در این جلسه طرحی درباره سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری با نظر نمایندگان به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد.

قوانین مربوط به چک‌های الکترونیکی لازم‌الرعایه است
در ادامه نمایندگان مجلس مصوب کردند که قوانین و مقررات مرتبط با چک حسب مورد، راجع به چک‌هایی که به شکل الکترونیکی (داده پیام) صادر می‌شوند، نیز لازم‌الرعایه است.
به موجب مصوبه مجلس، بانک مرکزی مکلف است اقدامات و دستورالعمل‌های لازم در خصوص چک‌های الکترونیکی (داده پیام) را ظرف یکسال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون انجام دهد.

انسداد تمامی حساب‌ها و کارت‌های بانکی صاحبان چک‌های بی‌محل
اعضای خانه ملت همچنین مصوب کردند که تمامی حساب‌ها و کارت‌های بانکی صاحبان چک‌های بی‌محل مسدود شود.
به موجب مصوبه مجلس، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد و دارنده چک با قید مبلغ دریافت شده پشت چک، آن را به بانک تسلیم نماید.

قوه قضائیه مکلف به ایجاد دسترسی اطلاعات چک های برگشتی شد
نمایندگان مجلس، قوه قضائیه را مکلف کردند امکان دسترسی برخط بانک مرکزی به احکام ورشکستگی، اعسار از پرداخت محکوم به و همچنین آرای قطعی صادرشده درباره چکهای برگشتی را از طریق سامانه سجل محکومیت های مالی فراهم کند.
طبق این ماده، بانک مرکزی مکلف است با تجمیع اطلاعات گواهینامه های عدم پرداخت و آرای قطعی محاکم درباره چک در سامانه یکپارچه خود، امکان دسترسی برخط بانکها و مؤسسات اعتباری را به سوابق صدور و پرداخت چک و همچنین امکان استعلام گواهینامه های عدم پرداخت را برای مراجع قضائی و ثبتی از طریق شبکه ملی عدالت ایجاد نماید.

بانک ها از طریق صیاد دسته چک می دهند نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای بانک‌ها را مکلف کردند برای ارائه دسته چک به مشتریان خود، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه چک (صیاد) نزد بانک مرکزی اقدام کنند. 

تقاضای تفحص از نمایشگاه شهر آفتاب رد شد
در همین حال طرح تحقیق و تفحص از نمایشگاه شهر آفتاب و واگذاری املاک شهرداری تهران به ویژه بوستان مادر در نشست دیروز مجلس رد شد.

استخدام معلمان حق‌التدریس
نمایندگان مجلس همچنین در نشست علنی دیروز طرح الحاق یک ماده به تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مورد بررسی قرار دادند.
این طرح نهایتا پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان با ۱۵۴ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

عرضه نادرست ۶۰ تن طلا
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: به خاطر اجرای بسته ارزی غلط دولت از فروردین ماه سال جاری حدود ۶۰ تن سکه و طلا نادرست و غلط عرضه و میلیاردها دلار ارز کشور به تاراج داده شد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی خطاب به رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود:‌ از شما می‌خواهم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نظام رتبه‌بندی معلمان را اجرا و شأن و جایگاه شامخ معلم را حفظ کنید.

تذکر ۶۰ نفر از نمایندگان به وزیر دادگستری
در این جلسه علی اضغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور قرائت کرد که در یکی از این تذکرات تعداد ۶۰ نفر از نمایندگان وزیر دادگستری خواستند تا تکلیف همه افراد مرتبط با پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی امیرمنصور آریا روشن کند.

استیضاح وزیر کار
طرح اسیتضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود. هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نامه اخیر نمایندگان در رابطه با بازگشت طرح استیضاح به کمیسیون اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار داد و به این نتیجه رسیده که اعلام وصول استیضاح در صحن علنی قانونی بوده است.

کد مطلب: 105550
 
Share/Save/Bookmark